Media Bottles
- (72)
- (60)
- (4)
- (21)
- (1)
- (67)
- (6)
- (45)
- (85)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (4)
- (12)
- (29)
- (8)
- (3)
- (7)
- (18)
- (1)
- (49)
- (37)
- (5)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (22)
- (4)
- (65)
- (1)
- (15)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (66)
- (12)
- (14)
- (3)
- (1)
- (23)
- (2)
- (2)
- (172)
- (6)
- (12)
- (9)
- (1)
- (11)
- (5)
- (2)
- (7)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (14)
- (1)
- (7)
- (20)
- (2)
- (3)
- (9)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (42)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (10)
- (14)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (8)
- (2)
- (28)
- (8)
- (1)
- (7)
- (4)
- (29)
- (160)
- (2)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Reusable Glass Media Bottles with Cap
Feature clear (natural), drip-free, replaceable polypropylene pour ring.
| Certifications/Conformité | ISO 4796 |
|---|---|
| Type de produit | Media Bottle |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Borosilicate Glass (3.3) |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Blue |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Diamètre (impériale) intérieur de col | 1.18 in. |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Media and Reagent Storage,Holding and Dispensing Fluids,Chemical Storage |
| Couleur | Clear |
| Stérilité | Non-sterile |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 30 mm |
| Taille du bouchon | GL 45 |
| Graduated | Yes |
| Comprend | Screw Cap, Pouring Ring |
| Autoclavable | Autoclavable |
Corning™ PYREX™ Reusable Media Storage Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ideal for media, buffers, aqueous and nonaqueous solutions.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Couleur de bouchon | Orange |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Forme | Cylindrical |
Fisherbrand™ Sterile PETG Media Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Reduce the risk of cross contamination with these sterile, disposable media bottles
| Certifications/Conformité | SAL 10-6, USP Class VI |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Type de produit | Media Bottle |
| Matériau | PETG |
| Stérilité | Sterile |
| Matériau du bouchon | HDPE |
| À utiliser avec (application) | For media preparation and storage |
DWK Life Sciences Wheaton™ Media Lab Bottle, Non-Graduated, Amber
Tinted Type I borosilicate glass bottle without graduations.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ GL 45 Media/Storage Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Perfect for mixing, storing or transporting culture media, chemicals or solvents
| Type de produit | Media Bottle |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass (Type I) |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Blue |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Diamètre (impériale) intérieur de col | 1.18 in. |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| Couleur | White |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 30 mm |
| Taille du bouchon | GL 45 |
| Graduated | Yes |
| Comprend | Clear drip-free Polypropylene pouring ring |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Amber Laboratory Glass Bottles w/o Screw-cap and Pour Ring
UV protection up to approx. 500 nm wavelength. Unchanged DURAN™ properties within the bottle, as coloration is only to the outer surface.
DWK Life Sciences DURAN™ Original GL 45 Laboratory Bottle, with High Temperature Screw cap, Clear, with DIN 168-1 Thread, Clear, Graduated
DURAN™ Original GL 45 Laboratory Bottles complete with High Temperature Closures.
| Matériau | Borosilicate Glass (3.3) |
|---|---|
| Matériau du bouchon | PBT with ETFE Pouring Ring |
| Comprend | With high temperature resistant PBT screw cap and ETFE pouring ring |
| Filetage (métrique) | GL 45 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Suitable for dry heat sterilization; Autoclaving of liquid media; Storage of corrosive reagents; Sampling; Storage of media and reagents; Transport and shipping |
| Matériau | Glass |
|---|---|
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Blue |
| Taille du bouchon | GL 45 |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Drip-free Polypropylene pouring ring |
DWK Life Sciences DURAN™ YOUTILITY™ Laboratory Bottle, amber, GL 45, USP 660 and USP 671 (Spectral Transmission) compliant, Graduated
The amber ergonomic YOUTILITY™ laboratory bottle system helps to make laboratory work easier and safer.
| Matériau | Borosilicate Glass (3.3) |
|---|---|
| Quantité | 4/Pk. |
| Comprend | Polypropylene Screw Cap and Pouring Ring |
| Filetage (métrique) | GL 45 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Preparation of light-sensitive materials; Storage of light-sensitive materials; Transport and shipping of light-sensitive materials |
Corning™ Easy Grip Polystyrene Storage Bottles with Dip Tube
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Sterile, graduated disposable bottles
| Nb par paquet | 1/Pk. |
|---|---|
| Type de produit | Media Storage Bottle |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de bouchon | Orange |
| Taille du bouchon | 45 mm |
| Graduated | Yes |
| Matériau du bouchon | HDPE |
DWK Life Sciences KIMBLE™ GLS 80™ Clear Wide Mouth Media Bottles with Caps
Get versatility, purity and durability to achieve results for laboratory storage, bioprocess and production applications.
| Type de produit | Media Bottle |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass (3.3) |
| Conditionnement | Case |
| Type de bouchon | Quick-release Screw Thread |
| Couleur de bouchon | Blue |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Température max. (métrique) | 140°C |
| Closure Included | Yes |
| À utiliser avec (application) | Storage and Transport |
| Couleur | Clear |
| Joint de fermeture | Unlined |
| Stérilité | Non-sterile |
| Taille du bouchon | GLS 80 |
| Graduated | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 25 Laboratory Glass Bottles, Without PP Screw Cap and Pouring Ring
Typical applications: storage, sample preparation, transport.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Type de produit | Laboratory Bottle |
| Matériau | Glass |
| Diamètre (métrique) | 36 mm |
| Filetage (métrique) | GL 25 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Media Lab Bottle, Non-Graduated, PE Cap/Liner
Clear Type I borosilicate glass bottle without graduations.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Joint de fermeture | Polyethylene |
| Type de produit | Media Bottle |
| Matériau | Borosilicate Glass (Type I) |
| Couleur de bouchon | Black |
| Matériau du bouchon | Phenolic |
DWK Life Sciences DURAN™ Laboratory Bottle Pressure Plus with DIN Thread, GL45
With easy-to-read scale and large labelling field for easy marking, in fired-on, highly durable ceramic. Vacuum and/or pressure resistant from -1 to + 1.5 due to modified geometry (based on ISO 4796-1). Safe working under pressure or vacuum, sampling under pressure, storage of gas generating media.