Catalog No. XP10200BOX
Encompass
Change view
Click to view available options
Wells:
10-well
12-well
15-well
3 product options available for selection
Catalog No. Wells
XP10200BOX 10-well
XP10202BOX 12-well
XP10205BOX 15-well
3 options
Catalog No. XP10200BOX Supplier Invitrogen™ Supplier No. XP10200BOX
Only null left
Features of Novex Tris-Glycine gels, WedgeWell format, include:
Improved shelf life—store gels for up to 21 weeks at 4°C
Diversity—use for native and denaturing protein assays
Wedge-shaped wells—easily load up to two times more sample volume
Fast run conditions—quickly separate your proteins using constant voltage in less than 60 minutes
Choose the right gel format for your experiments
Run your proteins in native or denatured form
Convenient to use
Novex Tris-Glycine gels, WedgeWell format, have innovative wedge-shaped wells that allow up to two times more sample load volume than other 1.0 mm-thick gels. The wedge-shaped wells also have larger openings, making sample loading easier.
Specifications
Gel Percentage 10 to 20%
Gel Size Mini
Gel Thickness 1.0 mm
Gel Type Tris-Glycine Plus
Recommended Applications Denaturing, Native
Sample Loading Volume Up to 60 μL
Separation Range 6 to 200 kDa
Separation Type Denaturing, Native
Wells 10-well
Mode of Separation Molecular Weight
Quantity 10 gels (1 box)
Shipping Condition Wet Ice
Storage Requirements Store at 2°C to 8°C. Do not freeze.
Length (Metric) 8 cm
Width (Metric) 8 cm
Product Line Novex, WedgeWell
For Use With (Equipment) XCell SureLock Mini-Cell
Show More Show Less
Can Novex WedgeWell gels be stored at room temperature?
No. Novex WedgeWell gels must be stored at 4 degrees C.
Do the Novex WedgeWell gels require any specific buffers?
With Novex WedgeWell gels, what in the chemistry changed to allow for a longer shelf life?
What is the orientation of the printing on the cassette for the Novex WedgeWell gels?
Can the new Novex WedgeWell gels be run in the XCell SureLock Mini-Cell?
Yes, the new Novex WedgeWell gels can be run in the XCell SureLock Mini-Cell.
What are the main advantages of NuPAGE gels over Invitrogen Tris-Glycine gels?
NuPAGE gels have the following advantages over Tris-Glycine gels:
*Better resolution of proteins due to:
Can I run Mini gels with 10 cm gel cassettes using a Bolt Mini Gel Tank?
How do you recommend transferring Midi gels?
Midi gels can be transferred using:
*iBlot Dry Blotting System in conjunction with Transfer Stacks
*Invitrogen Semi-Dry Blotter for simultaneous transfer of up to 2 Midi-gels
*Thermo Scientific Power Blotter for simultaneous transfer of up to 2 Midi gels
*Thermo Scientific G2 Fast Blotter (will be discontinued as soon as we exhaust current inventory).
Will NP-40 affect the migration of my protein samples?
What is the material used for making your Invitrogen precast gel plastic cassettes?
The cassettes are made of a styrene copolymer.
Can I recycle your Invitrogen precast gel plastic cassettes?
What is the difference between Invitrogen Mini and Midi gel formats?
Midi gels:
Mini gels:
What are the dimensions of your precast protein gels?
Are your precast protein gels available in Mini and Midi formats?
When running two protein gels, do I need to double the voltage?
If you are running the gels at constant voltage, you do not need to increase the voltage regardless of the number of gels. However, the resulting current and wattage observed will multiply linearly with the number of gels. Keep in mind that the expected total current for your gels should not exceed the current limit of the power supply, or else the current will plateau and the run will slow down. (For example: Recommended constant voltage for running a NuPAGE Bis-Tris gel with MES Buffer is 200 V, with a starting current of 110-125 mA/gel and end current of 70-80 mA/gel. If the power supply has a current limit of 500 mA, the maximum number of NuPAGE Bis-Tris gels that can be run at one time with full power is 500 mA/125 mA = 4 gels. Any additional gels will decrease the current per gel and increase the run time.
Which protein standard do you recommend using with gels run under native conditions?
We recommend using the NativeMark Unstained Protein Standard, Cat. No. LC0725.
Can I run reduced and non-reduced protein samples on the same gel?
Can I store my reduced protein samples for later use?
*4% Tris-Glycine gels have a 76:1 ratio Acrylamide:bisacrylamide and 1.3% Crosslinker.
What is the percentage of the stacking gel in your Invitrogen precast protein gels?
Do your Invitrogen precast protein gels contain a stacking gel?
Our Invitrogen precast protein gels contain a stacking gel that is ~8 to 9 mm long (it ends right above the first ridge on the cassette). The manufacturing method used results in an interface between the stacking and resolving gels that is not visually detectable.