Glass Fiber Filters and Prefilters
- (145)
- (24)
- (106)
- (4)
- (1)
- (23)
- (14)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (2)
- (4)
- (44)
- (3)
- (19)
- (176)
- (1)
- (14)
- (68)
- (74)
- (1)
- (59)
- (41)
- (3)
- (5)
- (7)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
| Débit | Fast |
|---|---|
| Matériau | Glass Fiber |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Température (impériale) max. | 932°F |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters GF/F Circles
Served as the basis filter for EPA standard for the toxicity characteristic leaching procedure. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters GF/F Circles offers an extremely high loading capacity and flow rate.
| Débit | 19 sec./100mL/in.2 |
|---|---|
| Particle Retention | 0.7 μm |
| Description | Whatman Grade GF/F filter from Cytiva's business is manufactured from pure borosilicate glass. GF/F offers very fine particle retention and good loading capacity and flow rate. |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Qualité | Grade GF/F |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| Vitesse de l’écoulement d’eau | 41 mL/min |
| Forme | Circle |
| À utiliser avec (application) | Recommended for DNA binding and purification.Very effective in filtering finely precipitated proteins.Can be used in conjunction with GF/D as a prefilter for the successful clarification of extremely ‘difficult’ biochemical solutions and fluids and nucl |
| Type | Filter for TCLP Test Use |
| Format | Disc |
| Épaisseur (impériale) | 0.016 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 420 μm |
| Température (impériale) max. | 932°F |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade 934-AH Circles
Designed for analysis of non-filterable residue and materials that require a high loading capacity glass microfiber filter. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade 934-AH Circles are also used in cell harvesting, liquid scintillation, and monitoring pollution.
| Débit | 3.7 sec./100mL/in.2 |
|---|---|
| Particle Retention | 1.5 μm |
| Description | Whatman Grade 934-AH borosilicate glass microfiber filters from GE are smooth water quality filters with high retention efficiency. Grade 934-AH filters are often used in total suspended solids analysis. |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Type de surface | Smooth |
| Qualité | Grade 934-AH |
| Vitesse de l’écoulement d’eau | 341 mL/min |
| Forme | Circle |
| Type | Filter for Total Suspended Solids Analysis |
| Format | Disc |
| Épaisseur (impériale) | 0.017 in. |
| Quantité | 100 Pack |
| Poids de base | 64 g/m2 |
| Épaisseur (métrique) | 435 μm |
| Durée de filtration | 47 sec./100mL |
| Température (impériale) max. | 932°F |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/C
Combines fine particle retention with good flow rate. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/C are ideal for the collection of suspended solids in potable water, natural and industrial wastes.
| Débit | 10.5 sec./100 mL |
|---|---|
| Particle Retention | 1.2 μm |
| Format | Disc |
| Description | GE’s Whatman filter paper Grade GF/C glass filters offer a good flow rate and loading capacity that support total suspended solids analysis. |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Épaisseur (impériale) | 0.01 in. |
| Qualité | Grade GF/C |
| Poids de base | 53 g/m2 |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| Épaisseur (métrique) | 260 μm |
| Vitesse de l’écoulement d’eau | 105 mL/min |
| Température (impériale) max. | 932°F |
| Forme | Circle |
Fisherbrand™ Filters for TCLP
Binder-free, borosilicate glass fiber filters have 0.7 micron pore size
| Matériau | Borosilicate Glass Fiber |
|---|---|
| Porosité | 0.7 μm |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder, 2.7 μm
Hydrophilic Glass Fiber without Binder Resin filter
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Depth Filter |
| Débit | 2.7 mL/min/ cm2 |
| Particle Retention | 2.7 μm |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Type de surface | Plain |
| Qualité | APFD |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| Porosité | 2.7 μm |
| À utiliser avec (application) | Use for clarifying suspensions containing particulates |
| Résistance à l’air | 16 mm of H2O |
| Débit d’air | 139 L/min/ cm2 |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Épaisseur (impériale) | 0.018 in. |
| Stérilité | Sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 470 μm |
| Température (impériale) max. | 932°F |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder
Choose from six grades of filters. Glass Fiber Filters without Binders are made of borosilicate microfiber glass. Available in multiple pore sizes and flow rates for a variety of filtration and analysis applications utilizing depth filters. Autoclavable.
| Type de filtre | Depth Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Type de surface | Plain |
| Porosité | 0.7 μm |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder, 1.2 μm
Hydrophilic Glass Fiber without Binder Resin filter
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Depth Filter |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Type de surface | Plain |
| Stérilité | Sterile |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Depth Filter |
| Débit | 1.6 mL/min/ cm2 |
| Matériau | Quartz Fiber |
| Type de surface | Plain |
| Qualité | AQFA |
| Température (métrique) Max | 950°C |
| À utiliser avec (application) | Perfect for measuring heavy metal concentrations and small amounts of particles |
| Résistance à l’air | 50 mm of H2O |
| Débit d’air | 44.5 L/min/ cm2 |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Épaisseur (impériale) | 0.016 in. |
| Stérilité | Sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 430 μm |
| Température (impériale) max. | 1742°F |
MilliporeSigma™ Reinforced Membrane Filters
Contain no asbestos or fiberglass; made from non-shedding materials.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Matériau | Polymers of Cellulose Ester |
| Type de surface | Plain |
| Température (métrique) Max | 70°C |
| Porosité | 0.5 μm |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Épaisseur (impériale) | 0.007 in. |
| Stérilité | Sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 200 μm |
| Température (impériale) max. | 158°F |
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Depth Filter |
| Débit | 1.6 mL/min/ cm2 |
| Particle Retention | 0.2 to 0.6 μm |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Type de surface | Plain |
| Qualité | AP15 |
| Température (métrique) Max | 550°C |
| Porosité | 1 μm |
| À utiliser avec (application) | Prefiltration and contamination analysis |
| Résistance à l’air | 210 mm of H2O |
| Débit d’air | 10.6 L/min/ cm2 |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Épaisseur (impériale) | 0.031 in. |
| Capacité de liaison protéique | 100 μg/ cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Comprend | Binder resin |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 790 μm |
| Température (impériale) max. | 1022°F |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder, 1 μm
Hydrophilic Glass Fiber without Binder Resin filter
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Depth Filter |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Type de surface | Plain |
| Qualité | APFB |
| Stérilité | Sterile |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 700 μm |
Sartorius MGF Grade Glass Microfiber Filters w/o Binder
Binder free glass microfiber filters are suitable for analytical and gravimetric analyses. They are also used as prefilter.
| Type de filtre | Net Filter |
|---|---|
| Particle Retention | 0.7 μm |
| À utiliser avec (équipement) | Filtration Systems |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Qualité | MGF |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| À utiliser avec (application) | Critical analyses in which impurities can be washed out of the filter |
| Résistance à l’air | 145mbar |
| Couleur | White |
| Type | Glass Microfiber Filter |
| Format | Disc |
| Épaisseur (impériale) | 0.015 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Épaisseur (métrique) | 0.4 mm |
| Température (impériale) max. | 932°F |
| Volume d’échantillon | 135 mL |
Sartorius MGC Grade Glass Microfiber Filters without Binder
Binder free MGC Grade Glass Microfiber Filters are suitable for analytical and gravimetric analyses. They are also used as prefilter.
| Particle Retention | 1.2 μm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Filtration Systems |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Qualité | MGC |
| Température (métrique) Max | 500°C to 550°C |
| Résistance à l’air | 51 mbar |
| Couleur | White |
| Type | Glass Microfiber Filter |
| Format | Disc |
| Épaisseur (impériale) | 0.009 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Épaisseur (métrique) | 0.25 mm |
| Durée de filtration | 66 sec. |
| Température (impériale) max. | 932°F to 1022°F |
| Volume d’échantillon | 320 mL |
Sartorius MGD Grade Glass Microfiber Filters w/o Binder
Binder free glass microfiber filters are suitable for analytical and gravimetric analyses. They are also used as prefilter.