Glass Fiber Filters and Prefilters
- (1)
- (4)
- (4)
- (23)
- (24)
- (14)
- (1)
- (106)
- (7)
- (1)
- (145)
- (2)
- (2)
- (11)
- (2)
- (4)
- (44)
- (3)
- (19)
- (13)
- (15)
- (2)
- (52)
- (57)
- (32)
- (3)
- (12)
- (21)
- (176)
- (14)
- (1)
- (68)
- (74)
- (41)
- (5)
- (4)
- (59)
- (7)
- (3)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
| Débit | Fast |
|---|---|
| Matériau | Glass Fiber |
| Température (métrique) maximale | 500°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Température (impériale) max. | 932°F |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder
Choose from six grades of filters. Glass Fiber Filters without Binders are made of borosilicate microfiber glass. Available in multiple pore sizes and flow rates for a variety of filtration and analysis applications utilizing depth filters. Autoclavable.
| Type de filtre | Depth Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Type de surface | Plain |
| Taille des pores | 0.7 μm |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters GF/F Circles
Served as the basis filter for EPA standard for the toxicity characteristic leaching procedure. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters GF/F Circles offers an extremely high loading capacity and flow rate.
| Débit | 19 sec./100mL/in.2 |
|---|---|
| Rétention des particules | 0.7 μm |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Niveau | Grade GF/F |
| Vitesse de l’écoulement d’eau | 41 mL/min |
| Forme | Circle |
| À utiliser avec (application) | Recommended for DNA binding and purification.Very effective in filtering finely precipitated proteins.Can be used in conjunction with GF/D as a prefilter for the successful clarification of extremely ‘difficult’ biochemical solutions and fluids and nucl |
| Format | Disc |
| Catégorie | Filter for TCLP Test Use |
| Épaisseur (impériale) | 0.016 in. |
| Température (métrique) maximale | 500°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 420 μm |
| Aperçu général | Whatman Grade GF/F filter from Cytiva's business is manufactured from pure borosilicate glass. GF/F offers very fine particle retention and good loading capacity and flow rate. |
| Température (impériale) max. | 932°F |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Prefiters, Grade GF/D
Functions as a prefilter when used with GF/B microfiber filters. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Prefilters, Grade GF/D provide efficient membrane protection, especially during liquid scintillation counting.
| Débit | 2.6 s/100mL/in2 |
|---|---|
| Rétention des particules | 2.7 μm |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Niveau | Grade GF/D |
| Vitesse de l’écoulement d’eau | 681 mL/min |
| Forme | Circle |
| Format | Disc |
| Catégorie | Prefilter |
| Épaisseur (impériale) | 0.02 in. |
| Température (métrique) maximale | 500°C |
| Poids de base | 121 g/m2 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 675 μm |
| Aperçu général | GE’s Whatman Grade GF/D fine membrane filters are thick and offer good loading capacity. GF/D can also function as a prefilter when used with GF/B, and it comes in many sizes to fit most filter holders. |
| Température (impériale) max. | 932°F |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/A
Combines high loading capacity with fine particle retention. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/A are ideal for gravimetric determination of airborne particulates, stack sampling and absorption methods of air pollution monitoring.
| Débit | 13 sec./100mL |
|---|---|
| Rétention des particules | 1.6 μm |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Niveau | Grade GF/A |
| Vitesse de l’écoulement d’eau | 143 mL/min |
| Forme | Circle |
| À utiliser avec (application) | Used for high-efficiency general purpose laboratory filtration, including water pollution monitoring of effluents, for filtration of water, foodstuff analyses, protein filtration, and radioimmunoassay of weak β emitters. |
| Format | Disc |
| Catégorie | Fine Retention Filter |
| Épaisseur (impériale) | 0.01 in. |
| Quantité | 100 Pieces |
| Température (métrique) maximale | 500°C |
| Épaisseur (métrique) | 260 μm |
| Aperçu général | GE’s Whatman Grade GF/A glass microfiber filters feature fine retention. GF/A filters are suitable for water quality parameter measurement and air filtration applications. |
| Température (impériale) max. | 932°F |
| Débit | 47 sec./100mL |
|---|---|
| Rétention des particules | 1.5 μm |
| Catégorie | RTU Filter for Total Suspended Solids Analysis |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Épaisseur (impériale) | 0.017 in. |
| Niveau | 934-AH RTU |
| Quantité | 100 pieces |
| Température (métrique) maximale | 550°C |
| Épaisseur (métrique) | 435 μm |
| Aperçu général | Our Whatman glass microfiber filter papers in grade 934-AH RTU have been pre-washed, dried (or ignited), cooled, desiccated and weighed, which eliminates the pre-treating steps that are otherwise required by the US EPA Laboratory Standard Method 2540 part |
| Vitesse de l’écoulement d’eau | 341 mL/min |
| Température (impériale) max. | 1022°F |
| À utiliser avec (application) | Monitoring of rivers, lakes and coastal waters |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade 934-AH Circles
Designed for analysis of non-filterable residue and materials that require a high loading capacity glass microfiber filter. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade 934-AH Circles are also used in cell harvesting, liquid scintillation, and monitoring pollution.
| Débit | 3.7 sec./100mL/in.2 |
|---|---|
| Rétention des particules | 1.5 μm |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Type de surface | Smooth |
| Niveau | Grade 934-AH |
| Vitesse de l’écoulement d’eau | 341 mL/min |
| Forme | Circle |
| Format | Disc |
| Catégorie | Filter for Total Suspended Solids Analysis |
| Épaisseur (impériale) | 0.017 in. |
| Quantité | 100 Pack |
| Poids de base | 64 g/m2 |
| Épaisseur (métrique) | 435 μm |
| Durée de filtration | 47 sec./100mL |
| Aperçu général | Whatman Grade 934-AH borosilicate glass microfiber filters from GE are smooth water quality filters with high retention efficiency. Grade 934-AH filters are often used in total suspended solids analysis. |
| Température (impériale) max. | 932°F |
Fisherbrand™ Filters for TCLP
Binder-free, borosilicate glass fiber filters have 0.7 micron pore size
| Matériau | Borosilicate Glass Fiber |
|---|---|
| Taille des pores | 0.7 μm |
Sartorius MGC Grade Glass Microfiber Filters without Binder
Binder free MGC Grade Glass Microfiber Filters are suitable for analytical and gravimetric analyses. They are also used as prefilter.
| À utiliser avec (équipement) | Filtration Systems |
|---|---|
| Rétention des particules | 1.2 μm |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Niveau | MGC |
| Résistance à l’air | 51 mbar |
| Couleur | White |
| Format | Disc |
| Catégorie | Glass Microfiber Filter |
| Épaisseur (impériale) | 0.009 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Température (métrique) maximale | 500°C to 550°C |
| Épaisseur (métrique) | 0.25 mm |
| Durée de filtration | 66 sec. |
| Température (impériale) max. | 932°F to 1022°F |
| Volume d’échantillon | 320 mL |
Sartorius MGA Grade Glass Microfiber Filters w/o Binder
Binder free glass microfiber filters are suitable for analytical and gravimetric analyses. They are also used as prefilter.
| Type de filtre | Net Filter |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Filtration Systems |
| Rétention des particules | 1.6 μm |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Niveau | MGA |
| À utiliser avec (application) | Clarification of buffer and reagent solutions |
| Résistance à l’air | 36mbar |
| Couleur | White |
| Format | Disc |
| Catégorie | Glass Microfiber Filter |
| Épaisseur (impériale) | 0.009 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Température (métrique) maximale | 500°C |
| Épaisseur (métrique) | 0.25 mm |
| Durée de filtration | 40 sec. |
| Température (impériale) max. | 932°F |
| Volume d’échantillon | 435 mL |
MilliporeSigma™ Reinforced Membrane Filters
Contain no asbestos or fiberglass; made from non-shedding materials.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Matériau | Polymers of Cellulose Ester |
| Type de surface | Plain |
| Taille des pores | 0.5 μm |
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Épaisseur (impériale) | 0.007 in. |
| Stérilité | Sterile |
| Température (métrique) maximale | 70°C |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 200 μm |
| Température (impériale) max. | 158°F |
Sartorius Glass Fiber (GF) Pre-filters, No Binder
Use in gravimetric analyses and as a depth filter for sterile filtration. Sartorius Glass Fiber (GF) Pre-filters, No Binder are made of borosilicate glass microfibers and combine fast flow rates with high load capacity. Ideal for relatively clean solutions, as it retains very fine particles.
MilliporeSigma™ Woven Mesh Spacer, Dacron, 124 mm
Woven mesh spacers are placed between filters in serial filtration to prevent the downstream screen filter from 'blinding' the upstream filter pores. They increase flow rate & throughput.
Sartorius MGG Grade Glass Microfiber Filters w/o Binder
Binder free glass microfiber filters are suitable for analytical and gravimetric analyses. They are also used as prefilter.
| Type de filtre | Net Filter |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Filtration Systems |
| Rétention des particules | 1.5 μm |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Niveau | MGG |
| À utiliser avec (application) | Ideal for critical analyses in which impurities can be washed out of the filter |
| Résistance à l’air | 32mbar |
| Couleur | White |
| Format | Disc |
| Catégorie | Glass Microfiber Filter |
| Épaisseur (impériale) | 0.01 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Température (métrique) maximale | 500°C |
| Épaisseur (métrique) | 0.28 mm |
| Durée de filtration | 38 sec. |
| Température (impériale) max. | 932°F |
| Volume d’échantillon | 570 mL |
Sartorius MGF Grade Glass Microfiber Filters w/o Binder
Binder free glass microfiber filters are suitable for analytical and gravimetric analyses. They are also used as prefilter.
| Type de filtre | Net Filter |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Filtration Systems |
| Rétention des particules | 0.7 μm |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Niveau | MGF |
| À utiliser avec (application) | Critical analyses in which impurities can be washed out of the filter |
| Résistance à l’air | 145mbar |
| Couleur | White |
| Format | Disc |
| Catégorie | Glass Microfiber Filter |
| Épaisseur (impériale) | 0.015 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Température (métrique) maximale | 500°C |
| Épaisseur (métrique) | 0.4 mm |
| Température (impériale) max. | 932°F |
| Volume d’échantillon | 135 mL |