Precast Electrophoresis Gels
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ NativePAGE™ Bis-Tris Mini Protein Gels, 3 to 12%, 1.0 mm
The Invitrogen NativePAGE Bis-Tris Gel System is a precast polyacrylamide mini-gel system that provides sensitive, high-resolution analysis of native proteins and protein complexes for molecular mass estimations, and assessment of purity.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Tank |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Dimensions du gel | Mini |
| Applications recommandées | Native |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Conditions de stockage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Plage de séparation | 30 to 10,000 kDa |
| Type de séparation | Native |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| Pourcentage de gel | 3 to 12% |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Gamme de produit | NativePAGE |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Welcome Pack, 10%
The Bolt Welcome Pack provides all of the necessary Bolt gels and buffers you will need to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Tank |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Welcome Pk. kit |
| Pourcentage de gel | 10% |
| Gamme de produit | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Mini Protein Gels, 4-12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Bolt Bis-Tris Plus Gels are precast polyacrylamide gels designed for optimal separation of a wide range of protein sizes under denaturing conditions.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
| À utiliser avec (équipement) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Bis-Tris Plus |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Type de séparation | Denaturing |
| Dimensions du gel | Mini |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Durée de conservation | 16 Months |
| Gamme de produit | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Mini Protein Gels, 3 to 8%, 1.0–1.5 mm
Invitrogen NuPAGE Tris-Acetate protein gels provide excellent separation of large molecular weight proteins. They are high performance polyacrylamide gels that simulate the denaturing or native conditions of the traditional laemmli system.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Conditions de stockage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Type de gel | Tris-Acetate |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Dimensions du gel | Mini |
| Applications recommandées | Denaturing, Native |
| Pourcentage de gel | 3 to 8% |
| Durée de conservation | 8 Months |
| Gamme de produit | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Value™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, 15-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: XCell SureLock Mini
Invitrogen™ Novex™ Value™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, 10-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: XCell SureLock Mini
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 16%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Contenus des kits | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Tank |
| Plage de séparation | 6 to 200 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Glycine |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Welcome Pk. kit |
| Pourcentage de gel | 16% |
| Gamme de produit | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Bis-Tris Resupply Pack, 10%
The NuPAGE Bis-Tris Resupply Pack streamlines your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders.
| Séparation de | Protein |
|---|---|
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Type de séparation | Denaturing |
| Dimensions du gel | Midi |
| Quantité | 10 x 10 Gels kit |
| Pourcentage de gel | 10% |
| Contenu et stockage | • NuPAGE Bis-Tris gels, 10 x 10 gels • NuPAGE MES Running Buffer (20X), 5 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Welcome Pack, 4 to 12%
The NuPAGE Bis-Tris Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Tank |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Welcome Pk. kit |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Gamme de produit | NuPAGE |
Invitrogen™ Tetra Core Set and NuPAGE™ Bis-Tris 4-12% Gels Combos
The Tetra Electrophoresis Core Set and NuPAGE Bis-Tris 4-12% Combo includes the Tetra Electrophoresis primary and companion cores along with three boxes of NuPAGE Bis-Tris gels. Easily swap and run up to four NuPAGE gels in Bio-Rad's Mini-PROTEAN™ Tetra Cell tank, achieving superior protein resolution and reproducibility.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
| À utiliser avec (équipement) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Type de produit | Electrophoresis Cores and Precast Protein Gels |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Dimensions du gel | Mini |
| Tampon | NuPAGE MES SDS Running Buffer, NuPAGE MOPS SDS Running Buffer |
| Contenu et stockage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Séparation de | Protein |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Type de séparation | Denaturing |
| Adaptateurs | Tetra Electrophoresis Cores |
| Quantité | Tetra Core Set, 3 boxes of gels (30 gels) |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Durée de conservation | 16 Months |
| Gamme de produit | NuPAGE |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Midi Protein Gels, 4 to 12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels, WedgeWell format are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity. These precast gels are ideal for applications where protein integrity is crucial.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
| À utiliser avec (équipement) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Dimensions du gel | Midi |
| Contenu et stockage | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Largeur (métrique) | 13 cm |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Type de séparation | Denaturing |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Gamme de produit | NuPAGE |
Invitrogen™ Midi-Gel Adapters
Designed for use with the Novex Midi Gel Cassette to perform electrophoresis
Thermo Scientific™ Bolt™ Bis-Tris Plus XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 4-12%
The Bolt Welcome Pack provides all of the necessary Bolt gels and buffers needed to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Welcome Pk. |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Gamme de produit | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Mini Protein Gels, 10 to 20%, 1.0 mm
Invitrogen Novex Tricine Gels provide separation of low molecular weight proteins and peptides. In this system tricine replaces glycine in the running buffer, resulting in more efficient stacking and destacking for low molecular weight proteins and higher resolution of smaller peptides.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
| À utiliser avec (équipement) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tricine |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Dimensions du gel | Mini |
| Applications recommandées | Denaturing |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Conditions de stockage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Plage de séparation | 2.5 to 250 kDa |
| Type de séparation | Denaturing |
| Quantité | 10 Gels/Box |
| Pourcentage de gel | 10 to 20% |
| Durée de conservation | 16 Weeks |
| Gamme de produit | Novex |