Capsules and Inline Filters
- (10)
- (47)
- (3)
- (7)
- (17)
- (2)
- (37)
- (3)
- (9)
- (3)
- (5)
- (17)
- (4)
- (3)
- (15)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (6)
- (9)
- (6)
- (3)
- (3)
- (5)
- (10)
- (23)
- (22)
- (3)
- (1)
- (42)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (24)
- (40)
- (31)
- (2)
- (9)
- (18)
- (63)
- (56)
- (1)
- (1)
- (19)
- (9)
- (45)
- (74)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Millipak™ Disposable Filter Units
Removes particles and microorganisms from liquids and gases with pump-driven filter. Millipak™ Disposable Filter Units provide sterile filtration of parenterals, diagnostics, buffers, media, and biologicals.
| Catégorie | Filter Unit |
|---|---|
| Matériau | Polycarbonate |
| Jetable | Single-use |
| Diamètre (impériale) | 3 in. |
| Pression d’entrée max. | 75 psi at 25°C |
| Diamètre (métrique) | 7.6 cm |
Cytiva Whatman™ Vacu-Guard Filter
Helps to confine and isolate infectious materials in vacuum systems and protect the laboratory. Whatman™ Vacu-Guard Filter protects vacuum pump systems from solvent vapor or gaseous contaminants and aqueous aerosols.
| Catégorie | Inline Filter |
|---|---|
| Quantité | 10Pack |
| Matériau de boîtiers | Polypropylene |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| Gamme de produit | Vacu-Guard Filter |
| À utiliser avec (application) | Isolate infectious materials |
| Matériau (membrane) | PTFE |
MilliporeSigma™ OptiScale™ Capsule Filters for Clarification and Prefiltration with Polysep II Media
For evaluating media to clarify biological feed streams like cell cultures, serum, plasma and vaccines containing high levels of colloidal particles
| Zone de filtration | 17.7 cm2 |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | For evaluating media to clarify biological feed streams like cell cultures, serum, plasma and vaccines containing high levels of colloidal particles |
| Matériau (membrane) | PVDF |
MilliporeSigma™ Millistak+™ Pod Disposable Depth Filter System
Ideal for primary and secondary clarification in lab, pilot and process-scale applications
| Hauteur (impériale) | 5.3 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 13.46 cm |
| Nb par paquet | 1 Ea. |
| Catégorie | Millistak+ Pod Depth Filter |
| Pression maximale | 50 psi at 25°C, 15 psi at 80°C |
| Matériau | Glass Fiber-reinforced Polypropylene |
| Jetable | Single-use |
| Raccord d’entrée (impériale) | 0.5 in. hose barb |
| Volume (métrique) | 5 to 12,000 L |
| À utiliser avec (application) | Clarification of serum, plasma, vaccines, cell culture or other fluids |
MilliporeSigma™ Opticap™ XL2 Disposable Capsule Filters with Milligard™ Media: Double Layer Format
Specially designed for small flow applications or small flow rate liquid filtration
| Longueur (métrique) | 14.2 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 5.6 in. |
| Catégorie | Double Layer |
| Zone de filtration | 700 cm2 |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Wine sample preparation; water filtration; and additives, aroma or adjuvants |
| Matériau (membrane) | MCE |
MilliporeSigma™ Opticap™ Sterile XL300 Capsule Filters
For sterilizing grade performance and mycoplasma removal
| Longueur (métrique) | 11.9 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 4.7 in. |
| Stérilité | Sterile |
| À utiliser avec (application) | Cell culture media; Media additives; Serum; Concentrated protein; Process intermediates; Biologicals |
MilliporeSigma™ Opticap™ XL2 Disposable Capsule Filters with Milligard™ Media: Single Layer Format
Specially designed for small flow applications or small flow rate liquid filtration
| Longueur (métrique) | 14.2 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 5.6 in. |
| Catégorie | Single Layer |
| Zone de filtration | 1000 cm2 |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Wine sample preparation; water filtration; and additives, aroma or adjuvants |
| Matériau (membrane) | MCE |
MilliporeSigma™ Opticap™ XL2 Disposable Capsule Filters with Polysep II™ Media
Ideal for a broad range of aqueous-based applications
| Longueur (métrique) | 14.2 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 5.6 in. |
| Zone de filtration | 0.06 m2 |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Filtration; Buffer Preparation; Cell Culture Media; Large Volume Parenterals (LVP); Ophthalmics; Serum |
| Matériau (membrane) | MCE |
MilliporeSigma™ Sampling Capsule for Metals Analysis, 1.0 μm
Disposable, EPA-accepted method for collecting groundwater prior to dissolved metals analysis.
| Certifications/Conformité | Certified for 67 metals and 2 anions; meet U.S. EPA filtration requirements for 0.45 μm filtration. |
|---|---|
| Diamètre (métrique) de la membrane | 7.6 cm |
| Catégorie | Pharmaceutical Filters or Ultrafilters |
| Zone de filtration | 600 cm2 |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau de boîtiers | HDPE |
| Taille des pores | 1 μm |
| À utiliser avec (application) | For metals analysis |
MilliporeSigma™ OptiScale™ Capsule Filters for Clarification and Prefiltration with Millgard Media
For media selection, process screening and scaling
| Zone de filtration | 17.7 cm2 |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | For media selection; process screening; scaling |
| Matériau (membrane) | MCE |
MilliporeSigma™ Opticap™ XL2 Capsule Filter without Prefilter Layer
For removing particles and microorganisms from aqueous liquid streams in large volume parenteral or ophthalmics manufacturing
| Zone de filtration | 0.09 m2 |
|---|---|
| Taille des pores | 0.45 μm |
| À utiliser avec (application) | For removing particles and microorganisms from aqueous liquid streams in large volume parenteral or ophthalmics manufacturing |
| Matériau (membrane) | PVDF |
MilliporeSigma™ Opticap™ Sterilizing Grade XL2 Durapore Capsule Filters
ideal for sterile filtration of cell culture media, protein solutions and other high fouling fluids
| Taille des pores | 0.22 μm |
|---|
MilliporeSigma™ Millistak+™ HC Pod Disposable Depth Filter System
Combine two distinct technologies to enhance filter capacity and retention
| Longueur (métrique) | 22 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 5.3 in. |
| Longueur (impériale) | 8.5 in. |
| Hauteur (métrique) | 14 cm |
| Nb par paquet | 1 Ea. |
| Catégorie | Millistak+ Lab Scale Pod Filter |
| Pression maximale | 50 psi at 25°C, 15 psi at 80°C |
| Matériau | Glass Fiber-reinforced Polypropylene |
| Jetable | Single-use |
| Raccord d’entrée (impériale) | 0.25 in. hose |
| Matériau (membrane) | Cellulose |
MilliporeSigma™ Sampling Capsule for Metals Analysis, 0.45 μm
Disposable, EPA-accepted method for collecting groundwater prior to dissolved metals analysis.
| Certifications/Conformité | Certified for 67 metals and 2 anions; meet U.S. EPA filtration requirements for 0.45 μm filtration. |
|---|---|
| Diamètre (métrique) de la membrane | 7.6 cm |
| Catégorie | Pharmaceutical Filters or Ultrafilters |
| Zone de filtration | 600 cm2 |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau de boîtiers | HDPE |
| Taille des pores | 0.45 μm |
MilliporeSigma™ Opticap™ Sterile XL150 Capsule Filters
For sterilizing grade performance and mycoplasma removal
| Longueur (métrique) | 9.7 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 3.8 in. |
| À utiliser avec (application) | Cell culture media; Media additives; Serum; Concentrated protein; Process intermediates; Biologicals |