Capsules and Inline Filters
- (10)
- (47)
- (3)
- (7)
- (17)
- (2)
- (37)
- (3)
- (9)
- (3)
- (6)
- (16)
- (4)
- (3)
- (15)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (6)
- (9)
- (6)
- (3)
- (3)
- (5)
- (10)
- (23)
- (22)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (42)
- (18)
- (1)
- (8)
- (24)
- (40)
- (31)
- (2)
- (2)
- (9)
- (63)
- (56)
- (1)
- (45)
- (1)
- (19)
- (9)
- (74)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Sampling Capsule for Metals Analysis, 1.0 μm
Disposable, EPA-accepted method for collecting groundwater prior to dissolved metals analysis.
| Pore Size | 1 μm |
|---|---|
| Type | Pharmaceutical Filters or Ultrafilters |
| Housing Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certified for 67 metals and 2 anions; meet U.S. EPA filtration requirements for 0.45 μm filtration. |
| Diameter (Metric) Membrane | 7.6 cm |
| For Use With (Application) | For metals analysis |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 600 cm2 |
MilliporeSigma™ OptiScale™ Capsule Filters for Clarification and Prefiltration with Millgard Media
For media selection, process screening and scaling
| Material (Membrane) | MCE |
|---|---|
| For Use With (Application) | For media selection; process screening; scaling |
| Filtration Area | 17.7 cm2 |
MilliporeSigma™ Opticap™ Sterile XL150 Capsule Filters
For sterilizing grade performance and mycoplasma removal
| Length (Metric) | 9.7 cm |
|---|---|
| Length (English) | 3.8 in. |
| For Use With (Application) | Cell culture media; Media additives; Serum; Concentrated protein; Process intermediates; Biologicals |
MilliporeSigma™ Opticap™ XL2 Disposable Capsule Filters with Aervent™ Membrane
Hydrophobic filters remove particles and microorganisms from gases and liquids
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Length (Metric) | 13.5 cm |
| Housing Material | PTFE |
| Material (Membrane) | MCE |
| Length (English) | 5.3 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 1000 cm2 |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Vent Filters and 50mm Capsules
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Filter aggressive chemicals, including acids and non-aqueous solvents such as those used in GC and HPLC with this in-line syringe filter with PTFE membrane.
| Material (Membrane) | PTFE |
|---|
MilliporeSigma™ OptiScale™ Capsule Filters for Aseptic Processing Applications
Small-volume option for process screening and scaling
| Housing Material | Polycarbonate |
|---|---|
| For Use With (Application) | Cell culture media; Media additives; Bacterial cell processing; Buffer preparations; Ophthalmic solutions; Pharmaceutical facility water; Vaccines; Process intermediates |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 17.7 cm2 |
MilliporeSigma™ Sampling Capsule for Metals Analysis, 5.0 μm
Disposable, EPA-accepted method for collecting groundwater prior to dissolved metals analysis.
MilliporeSigma™ Millipak™ Disposable Filter Units
Removes particles and microorganisms from liquids and gases with pump-driven filter. Millipak™ Disposable Filter Units provide sterile filtration of parenterals, diagnostics, buffers, media, and biologicals.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (English) | 3 in. |
| Type | Filter Unit |
| Diameter (Metric) | 7.6 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Max. Inlet Pressure | 75 psi at 25°C |
MilliporeSigma™ Aervent-50 Disposable Filters
Sterilizing-grade filters designed for critical small-scale gas line and air venting applications
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 62 mm |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ Opticap™ Sterile XL600 Capsule Filters
ideal for sterile filtration of cell culture media, protein solutions and other high fouling fluids
| Length (Metric) | 16.5 cm |
|---|---|
| Length (English) | 6.5 in. |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 0.59 m2 |
MilliporeSigma™ Opticap™ XL2 Capsule Filter without Prefilter Layer
For removing particles and microorganisms from aqueous liquid streams in large volume parenteral or ophthalmics manufacturing
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Material (Membrane) | PVDF |
| For Use With (Application) | For removing particles and microorganisms from aqueous liquid streams in large volume parenteral or ophthalmics manufacturing |
| Filtration Area | 0.09 m2 |
MilliporeSigma™ Opticap™ Sterilizing Grade XL2 Durapore Capsule Filters
ideal for sterile filtration of cell culture media, protein solutions and other high fouling fluids
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|
MilliporeSigma™ Millistak+™ HC Pod Disposable Depth Filter System
Combine two distinct technologies to enhance filter capacity and retention
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 14 cm |
| Type | Millistak+ Lab Scale Pod Filter |
| Length (Metric) | 22 cm |
| Material (Membrane) | Cellulose |
| Length (English) | 8.5 in. |
| Material | Glass Fiber-reinforced Polypropylene |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Max. Pressure | 50 psi at 25°C, 15 psi at 80°C |
| Height (English) | 5.3 in. |
| Inlet Connection (English) | 0.25 in. hose |
MilliporeSigma™ OptiScale™ Capsule Filters for Clarification and Prefiltration with Polysep II Media
For evaluating media to clarify biological feed streams like cell cultures, serum, plasma and vaccines containing high levels of colloidal particles
| Material (Membrane) | PVDF |
|---|---|
| For Use With (Application) | For evaluating media to clarify biological feed streams like cell cultures, serum, plasma and vaccines containing high levels of colloidal particles |
| Filtration Area | 17.7 cm2 |
MilliporeSigma™ Sampling Capsule for Metals Analysis, 0.45 μm
Disposable, EPA-accepted method for collecting groundwater prior to dissolved metals analysis.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Type | Pharmaceutical Filters or Ultrafilters |
| Housing Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certified for 67 metals and 2 anions; meet U.S. EPA filtration requirements for 0.45 μm filtration. |
| Diameter (Metric) Membrane | 7.6 cm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 600 cm2 |