Lockout Tagout Locks
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (4)
- (40)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (57)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (12)
- (2)
- (2)
- (14)
- (11)
- (1)
- (64)
- (46)
- (2)
- (24)
- (12)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (71)
- (5)
- (8)
- (1)
- (2)
- (6)
- (31)
- (64)
Filtered Search Results
| Product Type | Locking Device |
|---|
Brady™ Double Hex Prolock
Effectively lock out a variety of isolation points. The Brady™ Double Hex Prolock will quickly become a staple lockout device in any facility. It tackles anything from T valve handles to electrical disconnects.
Brady™ Clamp-on EZ Panel Loc System Circuit Breaker Device
Use on beakers that do not have a hole in the switch tongue. The Brady™; Clamp-on Ex Panel Loc System Circuit Breaker Device is easy to set up and ensures additional security for your circuit breakers.
Brady™ SafeKey Padlocks - aluminum with 38 mm Steel Shackle, Keyed Different
The ultimate locks for indoor and outdoor heavy duty safety applications.
| Diameter (Metric) Shackle | 6.4 mm |
|---|---|
| Diameter (English) Shackle | 0.25 in. |
| Material (Shackle) | Steel |
| Height (Metric) Shackle | 38 mm |
| Width (English) Shackle | 1.3 in. |
| Width (English) | 1.5 in. |
| Product Type | Keyed Padlocks |
| No. of Pins | 6 |
| Width (Metric) Shackle | 33 mm |
| Key Type | Keyed Different |
| Material | Anodized Aluminum |
| Width (Metric) | 38 mm |
| Height (English) Shackle | 1.5 in. |
Brady™ Double Hex Prolock
Effectively lock out a variety of isolation points. The Brady™ Double Hex Prolock will quickly become a staple lockout device in any facility. It tackles anything from T valve handles to electrical disconnects.
Brady™ Keyed Different Aluminum Padlocks with 1.5 in Shackle, Purple
Keeps important source points locked and improves safety
| Diameter (Metric) Shackle | 0.63 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Shackle | 0.25 in. |
| Material (Shackle) | Chrome-plated Steel |
| Product Type | Keyed Different Padlock |
| No. of Pins | 6 |
| Color | Purple |
Brady™ Keyed Different Aluminum Padlocks with 1.5 in Shackle, Brown
Keeps important source points locked and improves safety
| Diameter (Metric) Shackle | 0.63 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Shackle | 0.25 in. |
| Material (Shackle) | Chrome-plated Steel |
| Product Type | Keyed Different Padlock |
| No. of Pins | 6 |
| Color | Brown |
Brady™ EZ Panel Loc Breaker Lockouts
EZ Panel Loc Breaker is part of the EZ Paneloc™ lock rail system, which allows workers to secure lockout devices by passing a plastic key through an EZ Paneloc™ lock rail.
| Color | Red |
|---|---|
| Quantity | 6 Pk. |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.147 |
Brady™ EZ Panel Loc Lock Rail
Close panel doors, even when lockouts are in place. The Brady™ EZ Panel Loc System's unique rail system accommodates multiple locks, eliminating the need for hasps during group lockouts.
| Product Type | Lock Rail |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Material | Fiberglass-reinforced Nylon |
Brady™ Clear Gate Valve Lockout
Gate valve lockout devices deny access and cover the valve handle. This device's unique knockout center fits OS and Y or rising stem valves.
| Includes | Attachable Cleat for Circuit Breaker Lockout Device |
|---|---|
| Description | Gate Valve Lockout |
| Product Type | Lockout Device |
| Color | Clear |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.147 |
Brady™ Cable Lockout Device
Lockout gates, handles, valves and more! The Brady™ Cable Lockout Device is a versatile solution for all of your facility's lockout needs.
| Dimensions (L x W x H) | 0.65 x 5.84 x 2 in. |
|---|---|
| Product Type | Tab-cinching Cable Lockout Device |
| Color | Red |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Plastic |
Brady™ Keyed Different Aluminum Padlocks with 1.5 in Shackle, Orange
Keeps important source points locked and improves safety
| Diameter (Metric) Shackle | 0.63 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Shackle | 0.25 in. |
| Material (Shackle) | Chrome-plated Steel |
| Product Type | Keyed Different Padlock |
| No. of Pins | 6 |
| Color | Orange |
Brady™ Keyed Alike Safety Lock with Plastic Shackle
Help ensure workers stay safe from hazardous energy during servicing and repair with strong, efficient and cost-effective Safety Lockout Padlocks from Brady.
| Diameter (Metric) Shackle | 6.35 mm |
|---|---|
| Diameter (English) Shackle | 0.25 in. |
| Material (Shackle) | Plastic |
| Height (Metric) Shackle | 38.10 mm |
| Product Type | Padlock |
| No. of Pins | 6 |
| Key Type | Keyed Alike |
| Material | Nylon |
| Dimensions (D x W x H) | 0.82 x 1.5 x 1.77 in. |
Brady™ Keyed Alike Safety Padlocks with 1.5 in. Shackle, Yellow
Safer alternative to metal locks for lockout applications
| Includes | 3 labels/ lock, 1 English, 1 French, 1 Spanish label |
|---|---|
| Diameter (Metric) Shackle | 0.63 cm |
| Diameter (English) Shackle | 0.25 in. |
| Material (Shackle) | Steel |
| Product Type | Keyed Alike Safety Padlock |
| No. of Pins | 6 |
| Color | Yellow |
| Material | Nylon |