Signs and Tags
Résultats de la recherche filtrée
Brady™ Aluminum Caution Sign: ASBESTOS WASTE DISPOSAL SITE DO NOT CREATE DUST BREATHING ASBESTOS IS HAZARDOUS TO YOUR HEALTH
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Caution Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
Brady™ Fiberglass Caution Sign: ASBESTOS WASTE DISPOSAL SITE DO NOT CREATE DUST BREATHING ASBESTOS IS HAZARDOUS TO YOUR HEALTH
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Caution Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
Brady™ Hazardous Waste Federal Law Prohibits Improper Disposal...etc Sign
Identify containers, cylinders and drums holding hazardous waste. Brady™ Biohazard Sign help notify and warn employees about potentially dangerous materials in the facility, as required by industry regulations.
| Couleur | Red on Yellow |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6 in. |
| Largeur (métrique) | 15.2 cm |
| Hauteur (métrique) | 15.2 cm |
| Type de produit | Hazardous Waste Label |
| Matériau | Vinyl |
| Texte affiché | HAZARDOUS WASTE FEDERAL LAW PROHIBITS IMPROPER DISPOSAL...etc |
| Largeur (impériale) | 6 in. |
Brady™ Aluminum Sign: WASTE OIL
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Couleur | White on Blue |
| Épaisseur | 0.035 in. |
| Type d’adhésif | Non-adhesive |
| Finition | Not Laminated |
| Type de montage | Corner Holes |
| Température max. (impériale) | 230°F |
| Matériau | Aluminum |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | WASTE OIL |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 230°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Warning Sign: HAZARDOUS WASTE STORAGE
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Couleur | Black on Yellow |
| Température max. (impériale) | 230°F |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | HAZARDOUS WASTE STORAGE |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 230°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Aluminum Warning Sign: HAZARDOUS WASTE
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Couleur | Black on Orange |
| Épaisseur | 0.035 in. |
| Type d’adhésif | Non-adhesive |
| Finition | Not Laminated |
| Type de montage | Corner Holes |
| Température max. (impériale) | 230°F |
| Matériau | Aluminum |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | HAZARDOUS WASTE |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 230°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Polystyrene Warning Sign: WASTE OIL
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Couleur | White on Blue |
| Épaisseur | 0.0591 in. |
| Type d’adhésif | Non-adhesive |
| Finition | Not Laminated |
| Type de montage | Corner Holes |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Température max. (impériale) | 176°F |
| Matériau | Polystyrene |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | WASTE OIL |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 176°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Aluminum Sign: DANGER - HAZARDOUS WASTE
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ aluminum sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to workplace hazards.
| Matériau | Aluminum |
|---|---|
| Texte affiché | DANGER - HAZARDOUS WASTE |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Polyester Adhesive Warning Sign: HAZARDOUS WASTE
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ self-adhesive mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Couleur | Black on Orange |
| Épaisseur | 0.01 in. |
| Type d’adhésif | Cold-temperature Permanent Acrylic |
| Finition | Laminated |
| Type de montage | Self-adhesive |
| Température max. (impériale) | 230°F |
| Matériau | Polyester |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | HAZARDOUS WASTE |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 230°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Polyester Adhesive Warning Sign: WASTE OIL
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ self-adhesive mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Couleur | White on Blue |
| Épaisseur | 0.01 in. |
| Type d’adhésif | Cold-temperature Permanent Acrylic |
| Finition | Laminated |
| Type de montage | Self-adhesive |
| Température max. (impériale) | 230°F |
| Matériau | Polyester |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | WASTE OIL |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 230°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Warning Sign: WASTE OIL STORAGE AREA
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Couleur | Red on White |
| Épaisseur | 0.0591 in. |
| Type d’adhésif | Non-adhesive |
| Finition | Not Laminated |
| Type de montage | Corner Holes |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Température max. (impériale) | 176°F |
| Matériau | Polystyrene |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | WASTE OIL STORAGE AREA |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 176°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Aluminum Sign: WASTE OIL STORAGE AREA
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Couleur | Red on White |
| Épaisseur | 0.035 in. |
| Type d’adhésif | Non-adhesive |
| Finition | Not Laminated |
| Type de montage | Corner Holes |
| Température max. (impériale) | 230°F |
| Matériau | Aluminum |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | WASTE OIL STORAGE AREA |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 230°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Danger: Hazardous Waste Signs
For identifying equipment, rooms and materials that contain or are contaminated with hazardous agents
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Type de montage | Surface Mount |
| Type de produit | Chemical and Hazardous Materials Sign |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | DANGER Hazardous Waste |
Brady™ Biohazard Identification Signs: Biohazard Infectious Waste
For identification of equipment, rooms and materials that contain, or are contaminated with, hazardous agents
| Hauteur (impériale) | 14 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 3 m |
| Hauteur (métrique) | 4.2 m |
| Type de produit | Biohazard Identification Sign |
| Texte affiché | BIOHAZARD INFECTIOUS WASTE |
| Largeur (impériale) | 10 in. |
Brady™ Polystyrene Danger Sign: HAZARDOUS WASTE STORAGE
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Danger Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Couleur | Red on White |
| Épaisseur | 0.0591 in. |
| Type d’adhésif | Non-adhesive |
| Finition | Not Laminated |
| Type de montage | Corner Holes |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Température max. (impériale) | 176°F |
| Matériau | Polystyrene |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | HAZARDOUS WASTE STORAGE |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 176°F |
| Forme | Rectangular |