Exam Gloves
- (8)
- (37)
- (45)
- (37)
- (45)
- (6)
- (38)
- (5)
- (1)
- (45)
- (5)
- (40)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Comfort Nitrile Gloves with Aloe and Chamomile
Soft nitrile protection with aloe and chamomile.
| Longueur (métrique) | 250 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600, US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Type de produit | Nitrile Examination Glove |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Longueur (impériale) | 9.8 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue,Green |
| Type de manchette de gant | Beaded |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100 Gloves/Box |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| Finition externe | Fingertip Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Hourglass International™ HandPRO™ Scion700™ Nitrile Exam Gloves
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Exam gloves with low dermatitis potential are created from the latest patented accelerator-free LOW DERMA™ technology nitrile, delivering improved stretch and chemical permeation resistance, tactile sensitivity, and softness.
| Longueur (métrique) | 22.8 cm |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,ASTM D6978-05,ASTM F1671,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| Type de produit | Nitrile Examination Glove |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Certifications / conformité (Europe) | EN455, EU 10/2011 (EN1186) for food handling, EU Certificate 0321.10013-02.E00-00 (Type C, CE 0120) |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Séries | HandPRO™ Scion700™ |
| Accelerator Free | Yes |
| Longueur (impériale) | 9 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Résistance à la traction | 34 MPa |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | 0.12 mm |
| Finition externe | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Hourglass International™ HandPRO™ Fortis500™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Extended cuff nitrile exam gloves provide extra protection in demanding and high-risk environments. Thicker than typical exam gloves for increased puncture and abrasion resistance.
| Longueur (métrique) | 26.5 cm |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,ASTM D6978-05,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Type de produit | Nitrile Examination Glove |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| EN ISO 374-1 CODES DE LETTRES CHIMIQUES | JKPT |
| Certifications / conformité (Europe) | EN455 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Séries | Fortis500 |
| Accelerator Free | Yes |
| Longueur (impériale) | 10.5 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Black |
| Poudré | Powder Free |
| Résistance à la traction | 33 Mpa |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | 0.14 mm |
| Finition externe | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.10 mm |
Hourglass International™ HandPRO™ AirSoft900™ Nitrile Exam Gloves
Nitrile exam gloves are thicker in the finger area for added durability without sacrificing tactile sense. AirSoft900™ is chemotherapy drug permeation tested and finger-textured for a secure grip.
| Longueur (métrique) | 23 cm |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,ASTM D6978-05,ASTM F1671,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| Type de produit | Nitrile Examination Glove |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Séries | HandPRO™ AirSoft900™ |
| Accelerator Free | No |
| Longueur (impériale) | 9 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Finition externe | Partially Textured |
Hourglass International™ HandPRO™ FreeStyle1100™ Nitrile Exam Gloves
Nitrile exam gloves with low dermatitis potential are made from patented, accelerator-free LOW DERMA™ Technology nitrile to reduce the risk of developing type IV chemical allergies.
| Longueur (métrique) | 24.13 cm |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,ASTM D6978-05,ASTM F1671,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Type de produit | Nitrile Examination Glove |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Certifications / conformité (Europe) | EN455, European Commission Regulation (EU) No. 10/2011 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Séries | HandPRO™ Freestyle 1100™ |
| Accelerator Free | Yes |
| Longueur (impériale) | 9.5 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | 0.12 mm |
| Finition externe | Partially Textured |
Hourglass International™ HandPRO™ RoyalTouch300™ Nitrile Exam Gloves
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Uniquely designed to provide protection with tactile sensitivity. Nitrile gloves are properly contoured to deliver unsurpassed strength, chemical resistance, and comfort.
| Longueur (métrique) | 22.8 cm |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Certifications/Conformité | ASTM D6319, ASTM F1671, EC Certificate 0321.10015-01.E00-00 (Type B, CE 0321), FDA CFR 21 177.2600 |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Type de produit | Nitrile Examination Glove |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Certifications / conformité (Europe) | EN455, Complies with European Commission Regulation (EU) No. 10/2011 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Séries | HandPRO™ RoyalTouch300™ |
| Accelerator Free | No |
| Longueur (impériale) | 9 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | 0.11 mm |
| Finition externe | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Ansell Kimtech™ Purple Nitrile-Xtra™ Gloves
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Purple Nitrile Xtra™ Gloves are 12 in. in length with a beaded cuff to provide maximum protection for higher-risk procedures.
| Longueur (métrique) | 30.5 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6978-05 (non-sterile only), Meets USP <800> guidelines, Meets NFPA standard 1999-2018 |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Séries | Kimtech™ |
| Longueur (impériale) | 12 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Purple |
| Résistance à la traction | 21 MPa |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 0.65 |
| Épaisseur (métrique) | 0.15 mm |
| Finition externe | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.11 mm |
Ansell MICROFLEX™ SafeGrip™ SG-375 Latex Gloves
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Powder free, latex gloves are three times thicker than standard disposable latex gloves to effectively resist rips, snags and tears.
| Longueur (métrique) | 29.4 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D3578, FDA21 CFR 177-2600, NFPA 1999:2013 |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Matériau | Latex |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Certifications / conformité (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.36 mm |
| Séries | SafeGrip™ SG-375 |
| Longueur (impériale) | 11.6 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Résistance à la traction | 34 MPa |
| Latex Free | No |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | 0.36 mm |
| Finition externe | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.28 mm |
Ansell MICROFLEX™ SUPRENO™ EC SEC-375 Exam Gloves
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Medical exam gloves with extended chemical splash protection are approved for handling chemotherapy drugs.
| Longueur (métrique) | 29 cm |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Certifications/Conformité | ASTM D6319, FDA21 CFR 177-2600, ISO 11193, ISO 13485, NFPA 1999:2013 |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Type de produit | Nitrile Examination Glove |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Certifications / conformité (Europe) | EN 1149-1/2/3, EN 420:2003 + A1:2009 |
| Modèle | SEC-375 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.22 mm |
| Séries | MICROFLEX™ Supreno™ EC SEC-375 |
| Accelerator Free | No |
| Longueur (impériale) | 11.5 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Beaded |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 0.65 |
| Épaisseur (métrique) | 0.14 mm |
| Finition externe | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.14 mm |