Centrifugal Filter Devices
- (10)
- (4)
- (22)
- (50)
- (15)
- (8)
- (156)
- (5)
- (2)
- (8)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (256)
- (5)
- (19)
- (231)
- (4)
- (38)
- (42)
- (5)
- (4)
- (1)
- (27)
- (35)
- (10)
- (26)
- (31)
- (2)
- (4)
- (14)
- (139)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (10)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Corning™ Costar™ Centrifugal Devices: Spin-X™ LC
Handles volumes up to 500μL. Corning™ Costar™ Centrifugal Devices: Spin-X™ LC includes a nylon membrane for applications such as HPLC sample preparation.
| Type | Spin-X LC |
|---|---|
| Material (Membrane) | Nylon |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Microcon-30 kDa Centrifugal Filter Unit with Ultracel-30 Membrane
This 0.5 mL centrifugal filter enables the concentration of biomolecules with a membrane NMWL of 30 kDa. Micron centrifugal filters are ideal for DNA & protein concentration & desalting.
MilliporeSigma™ Ultrafree™-MC Centrifugal Filters
Ideal centrifugal filter for protein extraction, protein purification and sample prep. Ultrafree-MC Centrifugal Filter is a single-use, disposable filter.
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES, 100K MWCO, 0.5–100 mL
Thermo Scientific Pierce Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of proteins over 100 KDa, in sample volumes from 0.5 to 100 mL.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| MWCO | 100 kDa |
| Content And Storage | Store at Room Temperature. |
| Material (Membrane) | PES |
| Purification Target | Protein |
| Product Line | Pierce |
Sartorius Vivaspin™ Turbo 15 RC Ultrafiltration Centrifugal Concentrators
Vivaspin™ Turbo 15 Regenerated Cellulose (RC) ultrafiltration centrifugal concentrators for protein, DNA, nanoparticle and virus concentration for 4-15 mL sample volumes. Acquire the fastest sample concentration with the highest recoveries for your protein samples.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Concentrator |
| Length (Metric) | 77 mm |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| Sample Volume | 15 mL |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ Costar™ Spin-X™ Centrifuge Tube Filters, CA Membrane
Consisting of a membrane-containing filter unit within a polypropylene centrifuge tube. Corning™ Costar™ Spin-X™Centrifuge Tube Filters effectively filters small sample volumes by centrifugation for bacteria removal, particle removal, HPLC sample preparation, removal of cells from media and purification of DNA from agarose and polyacrylamide gels.
| Type | Spin-X |
|---|---|
| Material (Membrane) | Cellulose Acetate |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-15 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 121 mm |
| Diameter (Metric) | 29.7 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 7.6 cm2 |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 77 cm |
| Diameter (Metric) | 16.3 mm |
| Housing Material | PTFE |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophilic) |
| Volume (Metric) | 0.4 mL |
| Quantity | 25 Pk. |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Vivaspin™ 2 Centrifugal Concentrators: PES Membrane
Combines high speed with superior retentate recovery for concentrating very dilute solutions. Sartorius Vivaspin™ 2 Centrifugal Concentrators: PES Membrane feature twin vertical membranes, small internal surface areas and thin-channel chambers. Available in a range of MWCO and packaging quantities.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Concentrator |
| Length (Metric) | 126 mm |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Concentration, desalting and buffer applications |
| Width (Metric) | 17.8 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 1.3 cm2 |
Sartorius Vivaspin™ 15R Centrifugal Concentrators
Features a Hydrosart™ modified regenerated cellulose membrane. Sartorius Vivaspin 15R Centrifugal Concentrators are ideal when extremely high recovery rate and very low adsorption is required, e.g. applications such as concentration and desalting of immunoglobulin fractions. Available in a range of MWCO.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Concentrator |
| Length (Metric) | 116 mm |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Material (Membrane) | Hydrosart |
| Sample Volume | 15 mL |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3.87 cm2 |
Thermo Scientific™ 25mL Nonsterile Centrifugal Filters
Filter volumes up to 25mL with these 25mL polypropylene centrifugal filters.
| Type | Centrifugal Filter |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Benchtop or Floor Model Centrifuge |
| Housing Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) | 25 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Target2 |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-0.5 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 4.99 cm |
| Diameter (Metric) | 10.8 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Length (English) | 0.196 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Max. Force | 14,000 xG for concentration spin; 1000 xG for reverse spin |
| Filtration Area | 1 cm2 |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-2 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 119.7 mm |
| Diameter (Metric) | 15.9 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Quantity | 24Pack |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 1 cm2 |