Centrifugal Filter Devices
- (10)
- (4)
- (22)
- (50)
- (15)
- (8)
- (156)
- (5)
- (2)
- (8)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (256)
- (5)
- (19)
- (231)
- (4)
- (38)
- (42)
- (5)
- (4)
- (1)
- (27)
- (35)
- (10)
- (26)
- (31)
- (2)
- (4)
- (14)
- (139)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (10)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-4 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 124 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3 cm2 |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-15 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 121 mm |
| Diameter (Metric) | 29.7 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 7.6 cm2 |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-0.5 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 4.99 cm |
| Diameter (Metric) | 10.8 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Length (English) | 0.196 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Max. Force | 14,000 xG for concentration spin; 1000 xG for reverse spin |
| Filtration Area | 1 cm2 |
Corning™ Costar™ Spin-X™ Centrifuge Tube Filters, CA Membrane
Consisting of a membrane-containing filter unit within a polypropylene centrifuge tube. Corning™ Costar™ Spin-X™Centrifuge Tube Filters effectively filters small sample volumes by centrifugation for bacteria removal, particle removal, HPLC sample preparation, removal of cells from media and purification of DNA from agarose and polyacrylamide gels.
| Type | Spin-X |
|---|---|
| Material (Membrane) | Cellulose Acetate |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
Epredia™ Single Cytofunnel™ with Brown Filter Cards
Hold sample volumes of 0.4mL or less with the Epredia™ Single Cytofunnel™ with Brown Filter Cards.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Double Cytofunnel™, With Filter Cards and Caps |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 0.05 to 0.25 mL |
Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards and Caps
Optimize cell yield with the Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards and Caps.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | EZ Single Cytofunnel™, With Filter Cards and Caps |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 0.1 to 0.5 mL |
Epredia™ TPX Single Sample Chamber, Caps and Filter Cards
For use with disposable white filter cards for sample volumes up to 0.5 mL and for use with disposable brown filter cards for sample volumes of 0.4 mL or less.
Simport™ Scientific CytoSep™ Single Sample Chambers
CytoSep™ Single Sample Chambers for use with Wescor Cyto-System.
Simport™ Scientific CytoSep™ Funnels for Shandon™ Cytospin 4™ Centrifuges
CytoSep™ Funnels for Shandon™ Cytospin 4™ Centrifuges for use with Thermo Scientific™ Shandon Cytospin 4 Centrifuges.
| For Use With (Equipment) | Shandon Cytospin 4 |
|---|
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES, 100K MWCO, 0.5–100 mL
Thermo Scientific Pierce Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of proteins over 100 KDa, in sample volumes from 0.5 to 100 mL.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| MWCO | 100 kDa |
| Content And Storage | Store at Room Temperature. |
| Material (Membrane) | PES |
| Purification Target | Protein |
| Product Line | Pierce |
Sartorius Vivaspin™ 500 Centrifugal Concentrators
Provides a simple, one-step concentration procedure. Sartorius Vivaspin™ 500 Centrifugal Concentrators are disposable ultrafiltration devices for the concentration of biological samples with starting volumes up to 500μL. Available with PES membranes in a wide range of molecular weight cut-offs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 50 mm |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Material (Membrane) | PES |
| Sample Volume | 500 mL |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 64.5m m2 |
Sartorius™ Vivaspin™ 2 Centrifugal Concentrator with Hydrosart™ Regenerated Cellulose (RC) Membrane
Vivaspin™ 2 Centrifugal Concentrators are disposable ultrafiltration units for concentration of macromolecules. With a broad range of molecular weight cut-offs (MWCO) and membrane materials they are suitable for various substrates, including proteins, viruses, nucleic acids, and nanoparticles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Concentrator |
| Length (Metric) | 126 mm |
| For Use With (Equipment) | Swinging Bucket Rotor (3 mL), Fixed-angle Rotor (2 mL) |
| Material (Membrane) | Hydrosart |
| Length (English) | 5 in. |
| Volume (Metric) | 3 mL |
| Sample Volume | Up to 3 mL |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Vivaspin™ Turbo 15 RC Ultrafiltration Centrifugal Concentrators
Vivaspin™ Turbo 15 Regenerated Cellulose (RC) ultrafiltration centrifugal concentrators for protein, DNA, nanoparticle and virus concentration for 4-15 mL sample volumes. Acquire the fastest sample concentration with the highest recoveries for your protein samples.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Concentrator |
| Length (Metric) | 77 mm |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| Sample Volume | 15 mL |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-2 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 119.7 mm |
| Diameter (Metric) | 15.9 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Quantity | 24Pack |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 1 cm2 |