Centrifugal Filter Devices
- (10)
- (4)
- (22)
- (50)
- (15)
- (8)
- (156)
- (5)
- (2)
- (8)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (256)
- (5)
- (19)
- (232)
- (4)
- (38)
- (42)
- (5)
- (4)
- (1)
- (27)
- (35)
- (10)
- (26)
- (31)
- (2)
- (4)
- (14)
- (139)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-4 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 124 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3 cm2 |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-0.5 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 4.99 cm |
| Diameter (Metric) | 10.8 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Length (English) | 0.196 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Max. Force | 14,000 xG for concentration spin; 1000 xG for reverse spin |
| Filtration Area | 1 cm2 |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filters |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Volume (Metric) | 15 to 70 mL |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-15 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 121 mm |
| Diameter (Metric) | 29.7 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 7.6 cm2 |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-2 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 119.7 mm |
| Diameter (Metric) | 15.9 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Quantity | 24Pack |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 1 cm2 |
MilliporeSigma™ Ultrafree™-MC Centrifugal Filters
Ideal centrifugal filter for protein extraction, protein purification and sample prep. Ultrafree-MC Centrifugal Filter is a single-use, disposable filter.
Thermo Scientific™ 750μL Nonsterile Micro-Centrifugal Filters
Filter volumes as low as 50μL with low hold-up volume with these 750μL polypropylene micro-centrifugal filters.
| Type | Microcentrifugal Filter |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Housing Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) | 750 μL |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Target2 |
Corning™ Costar™ Spin-X™ Centrifuge Tube Filters, CA Membrane
Consisting of a membrane-containing filter unit within a polypropylene centrifuge tube. Corning™ Costar™ Spin-X™Centrifuge Tube Filters effectively filters small sample volumes by centrifugation for bacteria removal, particle removal, HPLC sample preparation, removal of cells from media and purification of DNA from agarose and polyacrylamide gels.
| Type | Spin-X |
|---|---|
| Material (Membrane) | Cellulose Acetate |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
Sartorius Vivaspin™ Turbo 15 PES Centrifugal Concentrators
Combines high-flux, twin membranes with a sleek internal design for superior performance. Sartorius Vivaspin™ Turbo 15 Centrifugal Concentrators deliver ultra-fast concentration and virtually complete concentrate recovery. Available in a range of MWCO in 12-packs or convenient 48-pack cases.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 11.8 cm |
| Housing Material | Polystyrene |
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 11 mL |
| Sample Volume | 15 mL |
| For Use With (Application) | Concentration, desalting or buffer exchange applications |
| Width (Metric) | 27 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Max. Force | 4,000 x g |
| Filtration Area | 7.2 cm2 |
| Type | Centrifugal Concentrator |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Filter Type | Ultrafiltration |
MilliporeSigma™ Ultrafree™-CL Centrifugal Filters
Fast, convenient sample preparation; very low hold-up volumes (10 μL)
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (English) | 0.64 in. |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 77 mm |
| Diameter (Metric) | 16.3 mm |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | Durapore |
| Length (English) | 3.03 in. |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Max. Force | 5,000 xG |
| Filtration Area | 0.8 cm2 |
MilliporeSigma™ Microcon™ Centrifugal Filters with Biomax™ Membrane
These Microcon™ Centrifugal Filter with Biomax™ Membrane are 0.5 mL centrifugal filters that are ideal for concentration and desalting of biomolecules.
| Diameter (Metric) | 12.3 mm |
|---|---|
| Material (Membrane) | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrator PES
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of protein samples.
| Type | Spin Column, Bottle |
|---|---|
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 20 to 100 mL |
| Quantity | 1pk |
| For Use With (Application) | concentration, desalting, and buffer exchange of biological samples |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 77 cm |
| Diameter (Metric) | 16.3 mm |
| Housing Material | PTFE |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophilic) |
| Volume (Metric) | 0.4 mL |
| Quantity | 25 Pk. |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ 2mL Nonsterile Centrifugal Filters
Filter volumes up to 2mL with these 2mL polypropylene centrifugal filters
| Type | Centrifugal Filter |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Benchtop or Floor Model Centrifuge |
| Housing Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Target2 |