MIC Test Strips
Filtered Search Results
Liofilchem™ MTS™ Oxacillin [OX] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Oxacillin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Oxacillin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | OX |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Fosfomycin [FOS] 0.064-24 μg/mL (Includes Glucose-6-Phosphate)
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Fosfomycin Includes Glucose-6-Phosphate |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Fosfomycin Includes Glucose-6-Phosphate |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | FOS |
| Concentration | 0.064 to 24 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Metronidazole [MTZ] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Metronidazole |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Metronidazole |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | MTZ |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Ceftriaxone [CRO] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Ceftriaxone |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Ceftriaxone |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CRO |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Itraconazole [ITC] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Itraconazole |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Itraconazole |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | ITC |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antifungal Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Vancomycin [VA] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Vancomycin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Vancomycin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | VA |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Fluconazole [FLU] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Fluconazole |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Fluconazole |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | FLU |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antifungal Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Plazomicin [PLZ] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Plazomicin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Plazomicin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | PLZ |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Piperacillin*- Tazobactam [TZP] 0.016-256* μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Piperacillin-Tazobactam |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Piperacillin-Tazobactam |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | TZP |
| Concentration | 0.016/4 to 256/4 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Ceftolozane-Tazobactam [C/T] 0.016/4 - 256/4 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Ceftolozane-Tazobactam |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Ceftolozane-Tazobactam |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | C/T |
| Concentration | 0.016/4 to 256/4 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Streptomycin [S] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Streptomycin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Streptomycin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | S |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Moxifloxacin [MXF] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Moxifloxacin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Moxifloxacin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | MXF |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Eisco™ N-Propylthiouracil Test Paper, 100 Strips
N-Propylthiouracil test paper tests for the genetically controlled ability to taste N-Propylthiouraci (PROP) . If the strip tastes bitter to an individual they have the homozygous dominant or heterozygous condition. Supplied in a vial of 100 strips
Liofilchem™ MTS™ Quinupristin-Dalfopristin [QDA] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Quinupristin-Dalfopristin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Quinupristin-Dalfopristin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | QDA |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Sulfamethoxazole [SMX] 0.064-1024 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Sulfamethoxazole |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Sulfamethoxazole |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | SMX |
| Concentration | 0.064 to 1024 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |