MIC Test Strips
Filtered Search Results
Liofilchem™ MTS™ Penicillin G [P] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Penicillin G |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Penicillin G |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | P |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Dalbavancin [DAL] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Dalbavancin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Dalbavancin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | DAL |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Kanamycin [K] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Kanamycin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Kanamycin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | K |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Trimethoprim [TM] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Trimethoprim |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Trimethoprim |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | TM |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Aztreonam [ATM] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Aztreonam |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Aztreonam |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | ATM |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ ClarIthromycin [CLR] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | ClarIthromycin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ ClarIthromycin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CLR |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Ceftolozane-Tazobactam [C/T] 0.016/4 - 256/4 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Ceftolozane-Tazobactam |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Ceftolozane-Tazobactam |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | C/T |
| Concentration | 0.016/4 to 256/4 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Sulfamethoxazole [SMX] 0.064-1024 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Sulfamethoxazole |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Sulfamethoxazole |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | SMX |
| Concentration | 0.064 to 1024 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Cloxacillin [CX] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Cloxacillin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Cloxacillin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CX |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Meropenem [MRP] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Meropenem |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Meropenem |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | MRP |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Cefotetan / Cefotetan + Cloxacillin [CTT/CXT] 0.5-32 / 0.5-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Cefotetan / Cefotetan + Cloxacillin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Cefotetan / Cefotetan + Cloxacillin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CTT/CXT |
| Concentration | 0.5 to 32 / 0.5 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Resistance Detection, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Clindamycin [CD] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Clindamycin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Clindamycin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CD |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Tetracycline [TE] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Tetracycline |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Tetracycline |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | TE |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Polymyxin B [PB] 0.064-1024 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Polymyxin B |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Polymyxin B |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | PB |
| Concentration | 0.064 to 1024 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Mecillinam [MEC] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Mecillinam |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Mecillinam |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | MEC |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |