MIC Test Strips
Filtered Search Results
Liofilchem™ MTS™ Ceftriaxone [CRO] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Ceftriaxone |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Ceftriaxone |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CRO |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Metronidazole [MTZ] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Metronidazole |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Metronidazole |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | MTZ |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Fluconazole [FLU] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Fluconazole |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Fluconazole |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | FLU |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antifungal Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Itraconazole [ITC] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Itraconazole |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Itraconazole |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | ITC |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antifungal Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Oxacillin [OX] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Oxacillin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Oxacillin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | OX |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Plazomicin [PLZ] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Plazomicin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Plazomicin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | PLZ |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Penicillin G [P] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Penicillin G |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Penicillin G |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | P |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Dalbavancin [DAL] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Dalbavancin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Dalbavancin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | DAL |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Rifampicin [RD] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Rifampicin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Rifampicin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | RD |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Kanamycin [K] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Kanamycin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Kanamycin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | K |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Trimethoprim [TM] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Trimethoprim |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Trimethoprim |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | TM |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Aztreonam [ATM] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Aztreonam |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Aztreonam |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | ATM |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ ClarIthromycin [CLR] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | ClarIthromycin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ ClarIthromycin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CLR |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Gentamicin [CN] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Gentamicin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Gentamicin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CN |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Gentamicin [CN] 0.064-1024 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Gentamicin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Gentamicin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CN |
| Concentration | 0.064 to 1024 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |