MIC Test Strips
Filtered Search Results
Liofilchem™ MTS™ Ampicillin [AMP] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Ampicillin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Ampicillin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | AMP |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Fosfomycin [FOS] 0.064-24 μg/mL (Includes Glucose-6-Phosphate)
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Fosfomycin Includes Glucose-6-Phosphate |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Fosfomycin Includes Glucose-6-Phosphate |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | FOS |
| Concentration | 0.064 to 24 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Metronidazole [MTZ] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Metronidazole |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Metronidazole |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | MTZ |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Oxacillin [OX] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Oxacillin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Oxacillin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | OX |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Fluconazole [FLU] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Fluconazole |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Fluconazole |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | FLU |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antifungal Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Plazomicin [PLZ] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Plazomicin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Plazomicin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | PLZ |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Piperacillin*- Tazobactam [TZP] 0.016-256* μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Piperacillin-Tazobactam |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Piperacillin-Tazobactam |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | TZP |
| Concentration | 0.016/4 to 256/4 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Ceftolozane-Tazobactam [C/T] 0.016/4 - 256/4 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Ceftolozane-Tazobactam |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Ceftolozane-Tazobactam |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | C/T |
| Concentration | 0.016/4 to 256/4 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Moxifloxacin [MXF] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Moxifloxacin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Moxifloxacin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | MXF |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Quinupristin-Dalfopristin [QDA] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Quinupristin-Dalfopristin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Quinupristin-Dalfopristin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | QDA |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Sulfamethoxazole [SMX] 0.064-1024 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Sulfamethoxazole |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Sulfamethoxazole |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | SMX |
| Concentration | 0.064 to 1024 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Cloxacillin [CX] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Cloxacillin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Cloxacillin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CX |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Meropenem [MRP] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Meropenem |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Meropenem |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | MRP |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Cefotetan / Cefotetan + Cloxacillin [CTT/CXT] 0.5-32 / 0.5-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Cefotetan / Cefotetan + Cloxacillin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Cefotetan / Cefotetan + Cloxacillin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CTT/CXT |
| Concentration | 0.5 to 32 / 0.5 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Resistance Detection, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Clindamycin [CD] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Clindamycin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Clindamycin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CD |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |