MIC Test Strips
Résultats de la recherche filtrée
Liofilchem™ MTS™ Ampicillin [AMP] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Code de l’antibiotique | AMP |
|---|---|
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Ampicillin |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Ampicillin |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
Liofilchem™ MTS™ Ciprofloxacin [CIP] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Certifications/Conformité | FDA Cleared |
|---|---|
| Code de l’antibiotique | CIP |
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Ciprofloxacin |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Ciprofloxacin |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
Liofilchem™ MTS™ Chloramphenicol [C] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Code de l’antibiotique | C |
|---|---|
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Chloramphenicol |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Chloramphenicol |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
Liofilchem™ MTS™ Trimethoprim*-Sulfamethoxazole (1/19) [SXT] 0.002-32* μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Code de l’antibiotique | SXT |
|---|---|
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Trimethoprim*-Sulfamethoxazole 1/19 |
| Concentration | 0.002 to 32* |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Trimethoprim*-Sulfamethoxazole 1/19 |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
Liofilchem™ MTS™ Ceftazidime [CAZ] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Certifications/Conformité | FDA Cleared |
|---|---|
| Code de l’antibiotique | CAZ |
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Ceftazidime |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Ceftazidime |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
Liofilchem™ MTS™ Doxycycline [DXT] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Certifications/Conformité | FDA Cleared |
|---|---|
| Code de l’antibiotique | DXT |
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Doxycycline |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Doxycycline |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
Liofilchem™ MTS™ Ampicillin* - Sulbactam (4 mg/L) [SAM] 0.016-256* μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Code de l’antibiotique | SAM |
|---|---|
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Ampicillin-Sulbactam |
| Concentration | 0.016/4 to 256/4 μg/mL |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Ampicillin-Sulbactam |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
Liofilchem™ MTS™ Ertapenem [ETP] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Code de l’antibiotique | ETP |
|---|---|
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Ertapenem |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Ertapenem |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
Liofilchem™ MTS™ Cefazolin [KZ] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Code de l’antibiotique | KZ |
|---|---|
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Cefazolin |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Cefazolin |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
Liofilchem™ MTS™ Spectinomycin [SPC] 0.064-1024 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Code de l’antibiotique | SPC |
|---|---|
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Spectinomycin |
| Concentration | 0.064 to 1024 μg/mL |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Spectinomycin |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
Liofilchem™ MTS™ Penicillin G [P] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Certifications/Conformité | FDA Cleared |
|---|---|
| Code de l’antibiotique | P |
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Penicillin G |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Penicillin G |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
Liofilchem™ MTS™ (MIC Test Strips), Cefiderocol FDC, 0.016 to 256 μg/mL
Liofilchem™ MTS™ (MIC Test Strips), Cefiderocol FDC are gradient tests used for quantitatively determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns. (Research Use Only.)
| Origine de la fabrication | Italy |
|---|---|
| Format | Test Strip |
| Code de l’antibiotique | FDC |
| Matériau | Paper |
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Stérilité | Non-sterile |
| Agents antimicrobiens | Cefiderocol |
| Plage de l'essai | 0.016 to 256 μg/mL |
| Niveau de sécurité biologique | Non-Hazardous |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C |
Liofilchem™ MTS™ Linezolid [LNZ] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Certifications/Conformité | FDA Cleared |
|---|---|
| Code de l’antibiotique | LNZ |
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Linezolid |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Linezolid |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
Liofilchem™ MTS™ Gentamicin [CN] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Certifications/Conformité | FDA Cleared |
|---|---|
| Code de l’antibiotique | CN |
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Gentamicin |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Gentamicin |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
Liofilchem™ MTS™ Gentamicin [CN] 0.064-1024 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Code de l’antibiotique | CN |
|---|---|
| Type de produit | MIC Test Strip |
| Agents antimicrobiens | Gentamicin |
| Concentration | 0.064 to 1024 μg/mL |
| Aperçu général | Liofilchem™ MTS™ Gentamicin |
| À utiliser avec (application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
| Contenu et stockage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |