Colorimeters
Instruments that measure light absorbance of a sample, and are based on the Beer-Lambert law, which states that the concentration of a solute is proportional to the absorbance of the sample. Available in benchtop and portable configurations.
What Is a Colorimeter?
A colorimeter measures the amount of light that passes through the solution as compared to the light that would pass through a pure solvent.
A photocell detects the amount of light passing through the solution and converts the light to an electrical signal. Higher concentrations and colors increase light absorption and the current produced by the photocell.
What Types of Colorimeters Are There?
Colorimeters may be visual or photoelectric. Visual colorimeters may be visual absorption meters or color comparators or true visual or tristimulus colorimeters.
Visual colorimeters compare the color of the test sample with a standard. These instruments are used for chemical analysis, determining concentration, or grading based on color. A tristimulus colorimeter works on the principle of visual equivalence and is more commonly used to monitor production of colored objects.
Photoelectric colorimeters can measure colors directly using filters and photoelectric cells. Light reflected or transmitted from the object passes through various filters to reach the photon detectors.
How Are Colorimeters Used?
Many scientific colorimeters are designed to measure single or multiple parameters like chlorine that are frequently tested in drinking water, wastewater, food and beverages, aquaculture, and agriculture. Colorimeters are also used to objectively measure the color of beers, malts, and caramels and industrial, mineral, and edible oils, fats, waxes, petrochemicals, and surfactants.
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (50)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (28)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ Orion™ AQUAfast™ AQ4000 Colorimeter and Accessories
Measure common water and wastewater parameters using this colorimeter with 65 pre-programmed methods and auto-test ampoule compatibility.
Thermo Scientific™ Orion™ AQUAfast™ AQ3170 Colorimeter
Gather accurate chlorine measurements with a colorimeter designed for both the laboratory and the field in markets such as drinking water, wastewater, food & beverage, aquaculture, and agriculture.
Thermo Scientific™ Orion™ AQUAfast™ AQ3140 COD Colorimeter
Designed for the laboratory, this COD colorimeter is a single parameter instrument for determining chemical oxygen demand index in water for markets such as wastewater, food & beverage, aquaculture, and agriculture.
Thermo Scientific™ Orion™ AQ3700 AQUAfast™ Colorimeter
Select this multiparameter colorimeter to manage your water and wastewater analysis using over 90 preprogrammed methods.
| Conditions de stockage | 5°C to 40°C |
|---|
Lovibond™ PFXi-195/5 Colorimeter: Pharmaceutical Solutions
Accurate, efficient automatic colorimeter for objective color measurement of transparent liquids
Lovibond™ PFXi-195/7 Colorimeter: Sugar Solutions, Syrups and Honey
Accurate, efficient automatic colorimeter for objective color measurement of transparent liquids
Lovibond™ PFXi-880/IP17 Colorimeter: Petroleum Oils and Fuels
High-precision, automatic spectrophotometer for objective color measurement
| Longueur (métrique) | 19.6 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6.69 in. |
| Certifications/Conformité | CE, RoHS, WEEE |
| Matériau | Textured Fabricated Steel |
| Dimensions (L x l x H) | 7.71 x 20.27 x 6.69 in. (19.6 x 51.5 x 17 cm) |
| Langues | English, French, German, Italian, Spanish, Portuguese, Russian, Chinese, Japanese |
| Raccordements | USB, LAN, RS232 |
| Étalonnage | Yes |
| Longueur du trajet optique | 1 x 1, 1 x 6 in. |
| À utiliser avec (application) | Petroleum oils and fuels |
| Longueur (impériale) | 7.71 in. |
| Bande passante spectrale | 10 nm |
| Largeur (métrique) | 51.5 cm |
| Hauteur (métrique) | 17 cm |
| Poids (impériale) | 16.97 lb. |
| Affichage | Backlit LCD |
| Gamme de longueurs d’ondes | 420 to 710 nm |
| Indice IP | IP17 |
| Stockage de données | 100,000+ Measurements |
| Comprend | Windows™ compatible software, spare lamp, instructions, RCMSi starter pack and Lovibond™ optical Glass cells |
| Tension | 90/240 V |
| Largeur (impériale) | 20.27 in. |
| Poids (métrique) | 7.7 kg |
| Source lumineuse | Tungsten Halogen |
Lovibond™ PFXi-880 Series Spectrophotometers
With RCMSi technology (Remote Calibration & Maintenance Service) for remote calibration and servicing via internet without leaving benchtop
| Longueur (métrique) | 19.6 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6.69 in. |
| Longueur du trajet optique | 0.1 to 153 mm |
| Longueur (impériale) | 7.7 in. |
| Hauteur (métrique) | 17 cm |
| répété(e), répétiti(f)(ve) | Chromaticity (x y) - ±0.0002; ΔE - 0.2 |
| Catégorie | Spectrophotometer |
| Poids (impériale) | 16 lb. |
| Affichage | Color Graphic |
| Tension | 90/240 V |
| Durée de mesure | >30 sec. |
| Réponse spectrale | 420 to 710 nm |
| Poids (métrique) | 7.7 kg |
| Source lumineuse | Tungsten Halogen |
Lovibond™ EC 3000 Saybolt EComparator
Provides an easy way to transition from subjective visual measurement to a non-subjective, accurate electronic measurement.
Lovibond™ Colorimeter: COD
These rugged, waterproof, single parameter colorimeters are ideal for laboratory and field testing
Lovibond™ PFXi-195/4 Colorimeter: Beers, Malts and Caramels
Accurate, efficient automatic colorimeter for objective color measurement of transparent liquids
Lovibond™ TRA500 Benchtop Spectrophotometer
The TRA500 Benchtop Spectrophotometer is a color measurement solution, with a fixed 8 mm aperture, which can be used as either a handheld or benchtop spectrophotometer. The lightweight and ergonomic design along with the portable benchtop stand make it ideal for quality control in the lab, field or the manufacturing plant.
Lovibond™ MD100 Colorimeter: Chlorine HR
These rugged, waterproof, instruments are lightweight and ideal for laboratory and field testing
Lovibond™ EC 2000 PT-CO EComparator
Provides an easy way to transition from subjective visual measurement to a nonsubjective, accurate electronic measurement.
Lovibond™ MD600 Handheld Water Quality Colorimeter
Rugged, waterproof multi-parameter colorimeters for laboratory and field testing