Seating
Filtered Search Results
Fisherbrand™ High Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt, Chrome Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable high bench chair EKO vinyl chair.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 24.75 to 34.5 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 24.75 to 34.5 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | 20 in. Diameter Oval Tube Chrome Foot Ring with Internal Lock |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 36 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt, Chrome Foot Ring, and Stationary Glides
Adjustable medium bench height EKO vinyl chair with seat tilt, chrome foot ring, and stationary glides.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 20.5 to 28 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.5 to 28 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | 20 in. Diameter Oval Tube Chrome Foot Ring with Internal Lock |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 35 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Sit-Stand Stool with Chrome Foot Ring and Casters
Adjustable ray sit-stand stool with chrome foot ring and chrome casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 16.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 28 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Stool with Chrome Foot Ring and Casters
Adjustable ray sit-stand stool with chrome foot ring and chrome casters.
| Width (English) | 16.5 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Seating Height | 19 to 26.5 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 19 to 26.5 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Desk Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt
Adjustable desk height EKO vinyl chair with seat tilt and non-brake casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| Footrest | No |
| Seating Height | 18 to 23 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 18 to 23 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 32 lb. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Desk Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 16 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 16 to 21 in. |
| Material | Polypropylene |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 16 to 21 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 41 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 25 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Desk Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Sit-Stand Stool with Chrome Casters
Adjustable ray sit-stand stool with chrome casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 16.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Seating Height | 19 to 26.25 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 19 to 26.25 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Serpent Stool Chrome Medium Bench Height with ESD Casters
Adjustable chrome ESD serpent stool.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair Medium Bench Height Seat Tilt, Adjustable Arms, and ESD Casters
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair Medium Bench Height Chrome Foot Ring and ESD Casters
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Serpent Sit-Stand Stool Chrome Desk Height with ESD Casters
Adjustable chrome ESD serpent stool.
Fisherbrand™ High Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt, Chrome Foot Ring and Non-brake Casters
Adjustable high bench chair EKO vinyl chair with seat tilt, chrome foot ring, and non-brake casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 24.75 to 34.5 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 24.75 to 34.5 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| Includes | 20 in. Diameter Oval Tube Chrome Foot Ring with Internal Lock |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair Desk Height with Medium Back, Seat Tilt and ESD Casters
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back.
Fisherbrand™ Medium Bench Height EKO Vinyl Chair with Adjustable Arms, Chrome Foot Ring, and Stationary Glides
Adjustable medium bench height EKO vinyl chair with adjustable arms, chrome foot ring, and stationary glides.
| Width (English) | 18 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| With Armrest | Yes |
| With Lumbar Support | Yes |
| With Casters | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Seating Height | 20.5 to 28 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.5 to 28 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 44 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Arm Style | 2-Way Adjustable Arms |
Fisherbrand™ Polyurethane Ray Sit-Stand with Black Foot Ring
Adjustable ray sit-stand stool with black foot ring.
| Width (English) | 16.5 in. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Seating Height | 22.5 to 32 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 22.5 to 32 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Weight (English) | 28 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |