Seating
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Stool with Stationary Glides
Adjustable ray sit-stand stool with stationary glides.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 16.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 19 to 26.5 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 19 to 26.5 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 26 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Vinyl Mini-Stool with Foot Ring and Casters
Adjustable vinyl mini-stool with chrome foot ring and casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 14.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 20.75 to 27.75 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.75 to 27.75 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 37 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | Yes |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 18 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Desk Height Polyurethane Serpent Stool with Casters
Adjustable desk height serpent stool with casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 16 to 21 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 16 to 21 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 25 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Desk Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Serpent Sit-Stand Stool Chrome Desk Height with ESD Stationary Glides
Adjustable chrome ESD serpent stool.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair Medium Bench Height Seat Tilt and ESD Casters
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back.
Fisherbrand™ High Bench Height EKO Vinyl Chair with Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable high bench chair EKO vinyl chair with foot ring and stationary glides.
| Width (English) | 18 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 20 in. Diameter Oval Tube Chrome Foot Ring with Internal Lock |
| With Lumbar Support | Yes |
| With Casters | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Seating Height | 24.75 to 34.5 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 24.75 to 34.5 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 35 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Tractor Stool Chrome Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and ESD Stationary Glides
Adjustable chrome ESD tractor stool.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Ray Stool Chrome Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and ESD Casters
Adjustable chrome polyurethane ESD ray stool.
Fisherbrand™ Polyurethane Serpent Sit-Stand with Black Foot Ring
Adjustable polyurethane serpent sit-stand with black foot ring.
| Width (English) | 13.5 in. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Seating Height | 22.5 to 32 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 22.5 to 32 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Weight (English) | 28 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Medium Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt, Chrome Foot Ring, and Stationary Glides
Adjustable medium bench height EKO vinyl chair with seat tilt, chrome foot ring, and stationary glides.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 20.5 to 28 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.5 to 28 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | 20 in. Diameter Oval Tube Chrome Foot Ring with Internal Lock |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 35 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Stool with Chrome Foot Ring and Casters
Adjustable ray sit-stand stool with chrome foot ring and chrome casters.
| Width (English) | 16.5 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Seating Height | 19 to 26.5 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 19 to 26.5 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Serpent Stool with Foot Ring and Chrome Casters
Adjustable polyurethane serpent stool with black foot ring and chrome casters.
| Width (English) | 13.5 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Seating Height | 19 to 26.5 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 19 to 26.5 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair Medium Bench Height Seat Tilt and ESD Stationary Glides
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back.
Fisherbrand™ Chrome Medium Bench Height Polypropylene Shell Chair with Chrome Foot Ring and Stationary Glides
Chrome adjustable polypropylene shell chair with chrome foot ring and stationary glides.
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 16 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 19.5 to 27.5 in. |
| Material | Polypropylene |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 19.5 to 27.5 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 41 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Sit-Stand Stool with Chrome Foot Ring and Casters
Adjustable chrome polyurethane ray stool.
| Width (English) | 16.5 in. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Seating Height | 20 to 28 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20 to 28 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Weight (English) | 28 lb. |
| Wheel Type | Chrome Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |