Seating
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Polyurethane Tractor Sit-Stand Stool - Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and Chrome Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Polyurethane Tractor Sit-Stand Stools are height adjustable for 36 in. work surfaces & features ergonomic adjustments, chrome foot ring, & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, & puncture resistant, easily cleaned, & features breathable holes for added comfort.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Avec dossier | No |
| Matériau de la base | Polished Cast Aluminum |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | Yes |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | Tractor Sit/Stand Stool |
| Capacité de charge (métrique) | 136 kg |
| Type de siège | Stool |
| Capacité de charge (impériale) | 300 lb. |
| Couleur | Black |
| Avec accoudoir | No |
| Poids (impériale) | 27 lb. |
| Type de pied | Chrome-hooded dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Réglable | Yes |
| Taille du repose-pieds (impériale) | 18 in. |
| Réglable (hauteur) | 19 to 26.25 in. |
| Comprend | Round tube chrome foot ring with knob lock |
Fisherbrand™ Newport Industrial Polyurethane Chair Chrome - High Bench Height with Seat Tilt, Chrome Foot Ring, and Stationary Glides
Fisherbrand™ Newport Polyurethane Chairs in Chrome are height for 42 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, handle in the back rest, chrome foot ring, & stationary glides casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, & puncture resistant and easily cleaned.
Fisherbrand™ Polyurethane Chair Round Tube Base - Desk Height with Seat Tilt, Adjustable Arms, and Stationary Glides in Polyurethane
Fisherbrand™ Polyurethane Chairs with Round Tube Base is height adjustable for 31 in. work surfaces and features ergonomic adjustments, larger back, adjustable arms, fixed foot ring and stationary glides. Self-skinning polyurethane is chemical, soil and puncture resistant and is easily cleaned.
| Avec inclinaison | Yes |
|---|---|
| Avec support lombaire | No |
| Avec dossier | Yes |
| Avec accoudoir | Yes |
| Avec roulettes | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Poids (impériale) | 42 lb. |
| Réglable | Yes |
| Type de dossier | Standard |
| Capacité de charge (métrique) | 136 kg |
| Type de siège | Desk Height |
| Capacité de charge (impériale) | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane Chair with Round Tube Base - Desk Height with Medium Back, Seat Tilt, and Stationary Glides in Polyurethane
Polyurethane Chair with Medium Back and Round Tube Base is height adjustable for 31 in. work surfaces and features ergonomic adjustments, larger back, fixed foot ring, and stationary glides. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, and puncture resistant and is easily cleaned.
| Avec inclinaison | Yes |
|---|---|
| Avec support lombaire | No |
| Avec dossier | Yes |
| Avec accoudoir | No |
| Avec roulettes | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Poids (impériale) | 33 lb. |
| Réglable | Yes |
| Type de dossier | Standard |
| Type de siège | Desk Height |
Fisherbrand™ Erie Polyurethane Chair - Desk Height with Casters
Fisherbrand™ Erie Polyurethane Chairs are height adjustable for use at 31 in. work surfaces and feature handle in the back rest and self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, and puncture resistant and easily cleaned.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Avec support lombaire | No |
| Avec dossier | Yes |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | General Seating Chair |
| Capacité de charge (métrique) | 136 kg |
| Type de siège | Desk Height |
| Capacité de charge (impériale) | 300 lb. |
| Avec accoudoir | No |
| Réglable | Yes |
| Type de dossier | Standard |
| Réglable (hauteur) | 16.25 to 21 in. |
Fisherbrand™ Erie Polyurethane Chair Chrome - Desk Height with Adjustable Arms and Chrome Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Erie Polyurethane Chairs in Chrome are height adjustable for use at 31 in. work surfaces and feature handle in the back rest, adjustable arms, and self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, and puncture resistant and easily cleaned.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Avec support lombaire | No |
| Avec dossier | Yes |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | General Seating Chair |
| Capacité de charge (métrique) | 136 kg |
| Type de siège | Desk Height |
| Capacité de charge (impériale) | 300 lb. |
| Avec accoudoir | Yes |
| Réglable | Yes |
| Type de dossier | Standard |
| Réglable (hauteur) | 16.5 to 21.75 in. |
Fisherbrand™ Vinyl Chair Chrome - Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and Casters in Grade B Vinyl
Fisherbrand™ Vinyl Chairs in Chrome are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, chrome adjustable foot ring, and self-braking casters. Antibacterial/Antifungal Grade B vinyl in a variety of colors will suit any work space.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Avec support lombaire | Yes |
| Avec dossier | Yes |
| Matériau de la base | Polished Cast Aluminum |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | Yes |
| Matériau | Vinyl |
| Type de produit | General Seating Chair |
| Garantie | 15 year parts, lifetime on pneumatic lift, 5 year on upholstery |
| Capacité de charge (métrique) | 136 kg |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| Capacité de charge (impériale) | 300 lb. |
| Avec accoudoir | No |
| Poids (impériale) | 34 lb. |
| Hauteur de siège | Medium Bench Height |
| Profondeur (impériale) | 18 in. |
| Type de pied | Chrome-hooded dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Réglable | Yes (Pneumatic) |
| Largeur (impériale) de la base | 25 in. |
| Taille du repose-pieds (impériale) | 20 in. |
| Type de dossier | Standard |
| Réglable (hauteur) | 21.5 to 29 in. |
| Comprend | Round tube chrome foot ring with internal lock |
| Largeur (impériale) | 19 in. |
| Épaisseur (impériale) du siège | 2.5 in. |
Fisherbrand™ Vinyl Chair Chrome - Medium Bench Height with Medium Back, Seat Tilt, Chrome Foot Ring, and Stationary Glides in Grade B Vinyl
Fisherbrand™ Vinyl Chairs with Medium Back in Chrome are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, larger back, chrome adjustable foot ring, and stationary glides. Antibacterial/Antifungal Grade B vinyl in a variety of colors will suit any work space.
| Avec inclinaison | Yes |
|---|---|
| Avec dossier | Yes |
| Matériau de la base | Polished Cast Aluminum |
| Avec roulettes | No |
| Repose-pieds | Yes |
| Matériau | Vinyl |
| Type de produit | General Seating Chair |
| Garantie | 15 year parts, lifetime on pneumatic lift, 5 year on upholstery |
| Capacité de charge (métrique) | 136 kg |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| Capacité de charge (impériale) | 300 lb. |
| Avec accoudoir | No |
| Poids (impériale) | 36 lb. |
| Hauteur de siège | Medium Bench Height |
| Profondeur (impériale) | 18 in. |
| Type de pied | Black-non-marring bell glides (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Réglable | Yes (Pneumatic) |
| Largeur (impériale) de la base | 25 in. |
| Taille du repose-pieds (impériale) | 20 in. |
| Type de dossier | Standard |
| Réglable (hauteur) | 21.5 to 29 in. |
| Comprend | Round tube chrome foot ring with internal lock |
| Largeur (impériale) | 19 in. |
| Épaisseur (impériale) du siège | 2.5 in. |
| Inclinaison du siège | Ergonomic 8 degree forward and 3 degree backward seat tilt locks in place |
Fisherbrand™ Polyurethane Tractor Sit-Stand Stool - Desk Height with Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Polyurethane Tractor Sit-Stand Stools are height adjustable for 31 in. work surfaces & features ergonomic adjustments & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, & puncture resistant, easily cleaned, & features breathable holes for added comfort.
| Avec support lombaire | No |
|---|---|
| Avec dossier | No |
| Avec accoudoir | No |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 16.5 to 21.5 in. |
| Capacité de charge (métrique) | 136 kg |
| Capacité de charge (impériale) | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane Stool Chrome - Medium Bench Height with Chrome Foot Ring
Fisherbrand™ Polyurethane Stools in Chrome are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature 360-degree control mechanisms and chrome adjustable foot ring. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, and puncture resistant and easily cleaned making it ideal for clean room environments.
Fisherbrand™ Vinyl Chair Chrome - Desk Height with Medium Back and Casters in Grade B Vinyl
Fisherbrand™ Vinyl Chairs with Medium Back in Chrome are height adjustable for 31 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, larger backs, and self-braking casters. Antibacterial/Antifungal Grade B vinyl in a variety of colors will suit any work space.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Avec support lombaire | Yes |
| Avec dossier | Yes |
| Matériau de la base | Polished Cast Aluminum |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | No |
| Matériau | Vinyl |
| Type de produit | General Seating Chair |
| Capacité de charge (métrique) | 136 kg |
| Type de siège | Desk Height |
| Capacité de charge (impériale) | 300 lb. |
| Avec accoudoir | No |
| Poids (impériale) | 32 lb. |
| Hauteur de siège | Desk Height |
| Profondeur (impériale) | 18 in. |
| Type de pied | Chrome-hooded dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Réglable | Yes (Pneumatic) |
| Largeur (impériale) de la base | 25 in. |
| Type de dossier | Standard |
| Réglable (hauteur) | 19 to 24 in. |
| Largeur (impériale) | 19 in. |
| Épaisseur (impériale) du siège | 2.5 in. |
Fisherbrand™ Erie Polyurethane Chair - High Bench Height with Round Tube Base and Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Erie Polyurethane Chairs with Round Tube Base are height adjustable for use at 42 in. work surfaces and feature handle in the back rest, fixed foot ring, & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, and puncture resistant and easily cleaned.
Fisherbrand™ Newport Industrial Polyurethane Chair Chrome - High Bench Height with Seat Tilt, Chrome Foot Ring, and Casters
Fisherbrand™ Newport Polyurethane Chairs in Chrome are height for 42 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, handle in the back rest, chrome foot ring, & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, & puncture resistant and easily cleaned.
Fisherbrand™ Newport Industrial Polyurethane Chair Chrome - Medium Bench Height with Seat Tilt, Adjustable Arms, Chrome Foot Ring, and Casters
Fisherbrand™ Newport Polyurethane Chairs in Chrome are height for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, handle in the back rest, arms, chrome foot ring, & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, & puncture resistant and easily cleaned.
Fisherbrand™ Newport Industrial Polyurethane Chair - Medium Bench Height with Seat Tilt, Chrome Foot Ring, and Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Newport Polyurethane Chairs are height for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, handle in the back rest, chrome foot ring, & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, & puncture resistant and easily cleaned.
| Avec inclinaison | Yes |
|---|---|
| Avec support lombaire | No |
| Avec dossier | Yes |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | Yes |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | Industrial Chair |
| Capacité de charge (métrique) | 136 kg |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| Capacité de charge (impériale) | 300 lb. |
| Avec accoudoir | No |
| Poids (impériale) | 35 lb. |
| Réglable | Yes |
| Type de dossier | Standard |
| Réglable (hauteur) | 19.75 to 27.5 in. |