Seating
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Polyurethane Tractor Sit-Stand Stool - Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and Chrome Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Polyurethane Tractor Sit-Stand Stools are height adjustable for 36 in. work surfaces & features ergonomic adjustments, chrome foot ring, & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, & puncture resistant, easily cleaned, & features breathable holes for added comfort.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Footrest Size (English) | 18 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| Foot Type | Chrome-hooded dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Color | Black |
| Material | Polyurethane |
| Adjustable (Height) | 19 to 26.25 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| Includes | Round tube chrome foot ring with knob lock |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| Product Type | Tractor Sit/Stand Stool |
| With Casters | Yes |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Seating Type | Stool |
| Base Material | Polished Cast Aluminum |
Fisherbrand™ Newport Industrial Polyurethane Chair Chrome - High Bench Height with Seat Tilt, Chrome Foot Ring, and Stationary Glides
Fisherbrand™ Newport Polyurethane Chairs in Chrome are height for 42 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, handle in the back rest, chrome foot ring, & stationary glides casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, & puncture resistant and easily cleaned.
Fisherbrand™ Polyurethane Chair Round Tube Base - Desk Height with Seat Tilt, Adjustable Arms, and Stationary Glides in Polyurethane
Fisherbrand™ Polyurethane Chairs with Round Tube Base is height adjustable for 31 in. work surfaces and features ergonomic adjustments, larger back, adjustable arms, fixed foot ring and stationary glides. Self-skinning polyurethane is chemical, soil and puncture resistant and is easily cleaned.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Lumbar Support | No |
| With Tilt | Yes |
| With Casters | No |
| Back Style | Standard |
| Material | Polyurethane |
| Weight (English) | 42 lb. |
| Seating Type | Desk Height |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | Yes |
Fisherbrand™ Polyurethane Chair with Round Tube Base - Desk Height with Medium Back, Seat Tilt, and Stationary Glides in Polyurethane
Polyurethane Chair with Medium Back and Round Tube Base is height adjustable for 31 in. work surfaces and features ergonomic adjustments, larger back, fixed foot ring, and stationary glides. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, and puncture resistant and is easily cleaned.
| With Lumbar Support | No |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| With Casters | No |
| Back Style | Standard |
| Material | Polyurethane |
| Weight (English) | 33 lb. |
| Seating Type | Desk Height |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
Fisherbrand™ Erie Polyurethane Chair - Desk Height with Casters
Fisherbrand™ Erie Polyurethane Chairs are height adjustable for use at 31 in. work surfaces and feature handle in the back rest and self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, and puncture resistant and easily cleaned.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Material | Polyurethane |
| Adjustable (Height) | 16.25 to 21 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | General Seating Chair |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Seating Type | Desk Height |
Fisherbrand™ Erie Polyurethane Chair Chrome - Desk Height with Adjustable Arms and Chrome Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Erie Polyurethane Chairs in Chrome are height adjustable for use at 31 in. work surfaces and feature handle in the back rest, adjustable arms, and self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, and puncture resistant and easily cleaned.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Material | Polyurethane |
| Adjustable (Height) | 16.5 to 21.75 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | Yes |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | General Seating Chair |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Seating Type | Desk Height |
Fisherbrand™ Vinyl Chair Chrome - Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and Casters in Grade B Vinyl
Fisherbrand™ Vinyl Chairs in Chrome are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, chrome adjustable foot ring, and self-braking casters. Antibacterial/Antifungal Grade B vinyl in a variety of colors will suit any work space.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Warranty | 15 year parts, lifetime on pneumatic lift, 5 year on upholstery |
| Footrest Size (English) | 20 in. |
| Depth (English) | 18 in. |
| Width (English) | 19 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | Medium Bench Height |
| Foot Type | Chrome-hooded dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Width (English) Base | 25 in. |
| Material | Vinyl |
| Adjustable (Height) | 21.5 to 29 in. |
| Adjustable | Yes (Pneumatic) |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | Round tube chrome foot ring with internal lock |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| Thickness (English) Seat | 2.5 in. |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | General Seating Chair |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 34 lb. |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Base Material | Polished Cast Aluminum |
Fisherbrand™ Vinyl Chair Chrome - Medium Bench Height with Medium Back, Seat Tilt, Chrome Foot Ring, and Stationary Glides in Grade B Vinyl
Fisherbrand™ Vinyl Chairs with Medium Back in Chrome are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, larger back, chrome adjustable foot ring, and stationary glides. Antibacterial/Antifungal Grade B vinyl in a variety of colors will suit any work space.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Warranty | 15 year parts, lifetime on pneumatic lift, 5 year on upholstery |
| Footrest Size (English) | 20 in. |
| Depth (English) | 18 in. |
| Width (English) | 19 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | Medium Bench Height |
| Foot Type | Black-non-marring bell glides (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Width (English) Base | 25 in. |
| Material | Vinyl |
| Adjustable (Height) | 21.5 to 29 in. |
| Adjustable | Yes (Pneumatic) |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | Round tube chrome foot ring with internal lock |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| Thickness (English) Seat | 2.5 in. |
| Product Type | General Seating Chair |
| With Casters | No |
| Back Style | Standard |
| Seat Tilt | Ergonomic 8 degree forward and 3 degree backward seat tilt locks in place |
| Weight (English) | 36 lb. |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Base Material | Polished Cast Aluminum |
Fisherbrand™ Polyurethane Tractor Sit-Stand Stool - Desk Height with Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Polyurethane Tractor Sit-Stand Stools are height adjustable for 31 in. work surfaces & features ergonomic adjustments & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, & puncture resistant, easily cleaned, & features breathable holes for added comfort.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Lumbar Support | No |
| Footrest | No |
| With Casters | Yes |
| Material | Polyurethane |
| Adjustable (Height) | 16.5 to 21.5 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
Fisherbrand™ Polyurethane Stool Chrome - Medium Bench Height with Chrome Foot Ring
Fisherbrand™ Polyurethane Stools in Chrome are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature 360-degree control mechanisms and chrome adjustable foot ring. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, and puncture resistant and easily cleaned making it ideal for clean room environments.
Fisherbrand™ Vinyl Chair Chrome - Desk Height with Medium Back and Casters in Grade B Vinyl
Fisherbrand™ Vinyl Chairs with Medium Back in Chrome are height adjustable for 31 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, larger backs, and self-braking casters. Antibacterial/Antifungal Grade B vinyl in a variety of colors will suit any work space.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Depth (English) | 18 in. |
| Width (English) | 19 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | Desk Height |
| Foot Type | Chrome-hooded dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Width (English) Base | 25 in. |
| Material | Vinyl |
| Adjustable (Height) | 19 to 24 in. |
| Adjustable | Yes (Pneumatic) |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| Thickness (English) Seat | 2.5 in. |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | General Seating Chair |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 32 lb. |
| Seating Type | Desk Height |
| Base Material | Polished Cast Aluminum |
Fisherbrand™ Erie Polyurethane Chair - High Bench Height with Round Tube Base and Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Erie Polyurethane Chairs with Round Tube Base are height adjustable for use at 42 in. work surfaces and feature handle in the back rest, fixed foot ring, & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, and puncture resistant and easily cleaned.
Fisherbrand™ Newport Industrial Polyurethane Chair Chrome - High Bench Height with Seat Tilt, Chrome Foot Ring, and Casters
Fisherbrand™ Newport Polyurethane Chairs in Chrome are height for 42 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, handle in the back rest, chrome foot ring, & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, & puncture resistant and easily cleaned.
Fisherbrand™ Newport Industrial Polyurethane Chair Chrome - Medium Bench Height with Seat Tilt, Adjustable Arms, Chrome Foot Ring, and Casters
Fisherbrand™ Newport Polyurethane Chairs in Chrome are height for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, handle in the back rest, arms, chrome foot ring, & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, & puncture resistant and easily cleaned.
Fisherbrand™ Newport Industrial Polyurethane Chair - Medium Bench Height with Seat Tilt, Chrome Foot Ring, and Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Newport Polyurethane Chairs are height for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, handle in the back rest, chrome foot ring, & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, & puncture resistant and easily cleaned.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Material | Polyurethane |
| Adjustable (Height) | 19.75 to 27.5 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Industrial Chair |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 35 lb. |
| Seating Type | Medium Bench Height |