Biosafety Cabinets
- (2)
- (28)
- (3)
- (32)
- (4)
- (6)
- (24)
- (8)
- (8)
- (24)
- (28)
- (20)
- (71)
- (78)
- (13)
- (234)
- (82)
- (6)
- (281)
- (25)
- (106)
- (25)
- (144)
- (125)
- (231)
- (48)
- (169)
- (26)
- (3)
- (121)
- (68)
- (44)
- (52)
- (92)
- (7)
- (6)
- (61)
- (8)
- (69)
- (9)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (118)
- (39)
- (1)
- (61)
- (88)
- (12)
- (2)
- (2)
- (51)
- (11)
- (1)
- (25)
- (69)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Labconco™ Purifier™ Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets, 6 ft. Width, International Models
Biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Receptacles | 2 |
| Width (English) Interior | 72.5 in. |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Width (Metric) | 198.882 cm |
| Width (Metric) Interior | 184.2 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Width (Metric) Exterior | 198.882 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Model | Purifier Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Width (English) Exterior | 78.3 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready, International Models
Microscope-ready biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 156.718 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Scope-ready Packages |
| Width (Metric) Exterior | 156.718 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 61.7 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II B2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready, Temp-Zone and Base Stand
Microscope-ready B2 biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 254.2 to 269.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory, Temp-zone and Scope-ready Packages, Base Stand |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Product Type | Type B2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 100.1 to 106.1 in. |
Labconco™ Logic™ Vue Class II Enclosures, 6 ft.
Large Class II biosafety enclosures ideal for large instruments such liquid handlers, cell sorters and other automated equipment.
| Description | Large Class II Enclosure |
|---|---|
| Width (English) | 78.2 in. |
| Net Weight (Metric) | 499 kg |
| Height (English) Exterior | 93.5 in. |
| Housing Material | Powder Coated Steel |
| Filter Efficiency | 0.9999 |
| Volume (Metric) Exhaust | 2,039 m3/hr. |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| For Use With (Application) | Automated Equipment Such as Liquid Handlers and Cell Sorters |
| Width (Metric) | 198.6 cm |
| Height (Metric) Exterior | 237.5 cm |
| Depth (Metric) Interior | 78.7 cm |
| Height (English) Viewing | 8 in. |
| Height (Metric) Max. Opening | 107.2 cm |
| Lighting | LED |
| Depth (Metric) Exterior | 100.6 cm |
| Certifications/Compliance | UL,CAN/CSA |
| Net Weight (English) | 1100 lb. |
| Weight (Metric) | 578 kg |
| Height (English) Interior | 42.2 in. |
| Height (English) | 93.5 in. |
| Shipping Weight (Metric) | 578 kg |
| Height (Metric) | 237.5 cm |
| Load Bearing Capacity (English) | 250 lb./2 ft. of Work Surface |
| Depth (English) | 31.0 in. |
| Height (Metric) Interior | 107.2 cm |
| Width (English) Interior | 71.2 in. |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Service Fixtures | Two Provisions/Wall |
| Worksurface Area | 71.2 x 31.0 in. |
| Width (Metric) Interior | 180.8 cm |
| Width (Metric) Exterior | 198.6 cm |
| Noise Level | 67 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Height (English) Max. Opening | 42.2 in. |
| Product Type | Class II Enclosure |
| Model | Logic Vue |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Weight (English) | 1275 lb. |
| Height (Metric) Viewing | 20.3 cm |
| Exhaust Air Filter | HEPA |
| Power Consumption | 980 W |
| Width (English) Exterior | 78.2 in. |
| Display | LCD |
Thermo Scientific™ 1500 Series Class II Type B2 Bio Safety Cabinets
Our Class II, Type B2 Biological Safety Cabinet is designed for applications that require greater dilution of volatile toxic chemicals or the aseptic processing of hazardous drugs.
| Sash Opening (English) | 8 in. |
|---|---|
| Product Type | Biosafety Cabinet |
| Chamber Material | Stainless Steel (304) |
| Model | 1500 Series B2 |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Certifications/Compliance | NSF Class II Type B2 BSC,NSF/ANSI 49,UL,CE |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready, US Models
Microscope-ready biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Outlets | 4 |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Voltage | 115 V |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Certifications/Compliance | NSF,Modified ASHRAE 110,ETL,UL, CAN/CSA,ADA,ISO 5 Conditions per ISO 14644-1 and 2 |
Labconco™ Purifier™ Logic™+ Class II B2 Biosafety Cabinets, US Models
Total exhaust biohazard cabinets with advanced ergonomic design that excels in user comfort and functionality.
| Height (Metric) | 184.4 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz, 12 A |
| Warranty | 5 Years |
| Plug Type | North America (115 V, 15 A) |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Outlets | 4 |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Product Type | Type B2 Biosafety Cabinet |
| Model | Purifier Logic+ |
| Depth (Metric) Exterior | 79.25 cm |
| Certifications/Compliance | ADA,CAN/CSA C22.2,ETL,NSF 49,UL |
| Height (English) | 72.6 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Temp-Zone, US Models
Biohazard cabinets with advanced ergonomic design and temperature-controlled surface excel in user comfort and functionality
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Outlets | 4 |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED, UV |
| Voltage | 115 V |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Certifications/Compliance | NSF,Modified ASHRAE 110,ETL,UL, CAN/CSA,ADA,ISO 5 Conditions per ISO 14644-1 and 2 |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Temp-Zone and Base Stand, International Models
Biohazard cabinets with advanced ergonomic design and temperature-controlled surface excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 226.8 to 242.1 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Temp-zone Packages, Base Stand |
| Width (Metric) Exterior | 226.8 to 242.1 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED, UV |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 89.3 to 95.3 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II B2 Biosafety Cabinets with Temp-Zone and Base Stand
Total exhaust B2 biohazard cabinets with advanced ergonomic design and temperature-controlled surface excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 254.2 to 269.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Temp-zone Packages, Base Stand |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Product Type | Type B2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED, UV |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 100.1 to 106.1 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II B2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready and Temp-Zone
Microscope-ready B2 biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 184.404 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory, Temp-zone, Scope-ready Packages |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Product Type | Type B2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 72.6 in. |
Labconco™ 4 ft. Prism Class II, Type A2 Biosafety Cabinet with 10 in. Sash and Base Stand
Prism™ Class II, Type A2 Biosafety Cabinet delivers protection where it matters most - for you, your work, and your lab environment. Engineered for performance, designed for usability, and built to last, Prism BSCs make high-level biosafety accessible without compromise.
| Product Type | Class II Biosafety Cabinet |
|---|---|
| Chamber Material | Stainless Steel (304) |
| Model | Prism Class II |
| Sash Opening (Metric) | 20 cm |
| Certifications/Compliance | NSF/ANSI 49,UL 61010-1,CAN/CSA C22.2,CE Marked,ADA |
Labconco™ Purifier™ Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets, US Models
Biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
|---|---|
| Noise Level | <63 dBA |
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Voltage | 115 V |
| Model | Purifier Logic+ |
| Frequency | 60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Certifications/Compliance | NSF,ETL,UL, CAN/CSA,ADA,ISO 5 Conditions per ISO 14644-1 and 2 |
| Outlets | 4 |
Labconco™ 4 ft. Prism Class II, Type A2 Biosafety Cabinet with 10 in. Sash
Prism™ Class II, Type A2 Biosafety Cabinet delivers protection where it matters most - for you, your work, and your lab environment. Engineered for performance, designed for usability, and built to last, Prism BSCs make high-level biosafety accessible without compromise.
| Product Type | Class II Biosafety Cabinet |
|---|---|
| Chamber Material | Stainless Steel (304) |
| Model | Prism Class II |
| Sash Opening (Metric) | 20 cm |
| Certifications/Compliance | NSF/ANSI 49,UL 61010-1,CAN/CSA C22.2,CE Marked,ADA |
Labconco™ Purifier™ HEPA-Filtered Safety Enclosure, Without Guardian Monitor
Ensure personnel and environmental biohazard protection by outfitting your lab with the Labconco Purifier™ HEPA-Filtered Safety Enclosure.
| Height (Metric) | 94.18 cm |
|---|---|
| Product Type | HEPA Filtered Enclosure |
| Lighting | Fluorescent |
| Housing Material | Epoxy Coated Aluminum and Steel |
| Sash Opening (Metric) | 23.97 cm |
| Filter Type | HEPA |
| Height (English) | 37.08 in. |