Biosafety Cabinets
- (2)
- (28)
- (3)
- (32)
- (4)
- (6)
- (24)
- (8)
- (8)
- (24)
- (28)
- (20)
- (71)
- (78)
- (13)
- (234)
- (82)
- (6)
- (281)
- (25)
- (106)
- (25)
- (144)
- (125)
- (231)
- (48)
- (169)
- (26)
- (3)
- (121)
- (68)
- (44)
- (52)
- (92)
- (7)
- (6)
- (61)
- (8)
- (69)
- (9)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (118)
- (39)
- (1)
- (61)
- (88)
- (12)
- (2)
- (2)
- (51)
- (11)
- (1)
- (25)
- (69)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Labconco™ 6 ft. Cell Logic™ Class II, Type A2 Biosafety Cabinet, US Model
Cell Logics are designed to meet the specific needs of cell research. Models feature a modified sash to accommodate a microscope and/or a temperature-controlled work area on the work surface to maintain cell viability. All models ensure the highest standard of safety and performance.
| Description | 6 ft. Cell Logic Class II, Type A2 Biosafety Cabinet |
|---|---|
| Filter Efficiency | 99.99% |
| Volume (Metric) Exhaust | 1187 m³/hr. |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Energy Consumption (Reduced Flow Mode) | 66 W |
| Height (English) Viewing | 27 in. |
| Height (Metric) Max. Opening | 57.2 cm |
| Lighting | LED, UV |
| Certifications/Compliance | ETL,UL, CAN/CSA,ADA,ISO 5 Conditions per ISO 14644-1 and 2 |
| Height (English) Interior | 25.7 in. |
| Height (English) | 61.9 in. |
| Height (Metric) | 157.2 cm |
| Depth (English) | 32 in. |
| Warranty | 6 Years |
| Height (Metric) Interior | 65.3 cm |
| Receptacles | 2 Double, Left and Right Side |
| Energy Consumption (Operating Set Point) | 385 W |
| Width (English) Interior | 72.5 in. |
| Chamber Material | Stainless Steel (304) |
| Service Fixtures | 1 |
| Outlets | 2 Duplex |
| Width (Metric) Interior | 184.2 cm |
| Width (Metric) Exterior | 199.1 cm |
| Noise Level | 64 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Height (English) Max. Opening | 22.5 in. |
| Volume | 699 CFM |
| Product Type | Class II, Type A2 Bio Safety Cabinet |
| Depth (Metric) | 81.3 cm |
| Model | Cell Logic |
| Height (Metric) Viewing | 69 cm |
| Filter Type | HEPA |
| Power Consumption | 385 W |
| Width (English) Exterior | 78.4 in. |
| Display | 5 in. touchscreen |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready, US Models
Microscope-ready biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Outlets | 4 |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Voltage | 115 V |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Certifications/Compliance | NSF,Modified ASHRAE 110,ETL,UL, CAN/CSA,ADA,ISO 5 Conditions per ISO 14644-1 and 2 |
Thermo Scientific™ 1500 Series Class II Type B2 Bio Safety Cabinets
Our Class II, Type B2 Biological Safety Cabinet is designed for applications that require greater dilution of volatile toxic chemicals or the aseptic processing of hazardous drugs.
| Sash Opening (English) | 8 in. |
|---|---|
| Product Type | Biosafety Cabinet |
| Chamber Material | Stainless Steel (304) |
| Model | 1500 Series B2 |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Certifications/Compliance | NSF Class II Type B2 BSC,NSF/ANSI 49,UL,CE |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready and Temp-Zone, International Models
Microscope-ready biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 156.718 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory, Temp-zone, Scope-ready Packages |
| Width (Metric) Exterior | 156.718 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 61.7 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II B2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready
Microscope-ready total exhaust biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 184.404 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Scope-ready Packages |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Product Type | Type B2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 72.6 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II B2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready and Base Stand
Microscope-ready total exhaust biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 254.2 to 269.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Scope-ready Packages, Base Stand |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Product Type | Type B2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 100.1 to 106.1 in. |
Labconco™ Purifier Axiom Class II Type C1 Biosafety Cabinet
Purifier Axiom Class II Type C1 Biosafety Cabinet is an unique, flexible BSC that can be operated as Type A or B and is the only Type C1 in the world.
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Description | Class II Type C1 Biosafety Cabinet |
| Plug Type | North America |
| Receptacles | 2 |
| Height (English) Exterior | 64.2 in. |
| Housing Material | Powder Coated Steel |
| Filter Efficiency | 0.9999 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Outlets | 2 |
| Height (Metric) Exterior | 163.1 cm |
| Depth (English) Exterior | 32.7 in. |
| Noise Level | 67 dBA |
| Product Type | Class II Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Axiom |
| Depth (Metric) Exterior | 83.1 cm |
| Filter Type | HEPA |
| Certifications/Compliance | NSF/ANSI 49,UL 61010,CAN/CSA C22.2,CE Marked,ISO 5 Conditions per ISO 14644-1 and 2,ADA |
| Display | Full-color LCD |
Labconco™ 4 ft. Logic™ Class II, Type A2 Biosafety Cabinet, US Model
Logic Class II, Type A2 Biosafety Cabinets offer personnel, product and environmental protection from hazardous particulates requiring BSL 1-4 containment. All models ensure the highest standard of safety and are listed to NSF/ANSI 49. Logic cabinets maximize safety, performance, and comfort.
| Description | 4 ft. Logic Class II, Type A2 Biosafety Cabinet |
|---|---|
| Product Type | Class II, Type A2 Bio Safety Cabinet |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II B2 Biosafety Cabinets with Temp-Zone
Total exhaust B2 biohazard cabinets with advanced ergonomic design and temperature-controlled surface excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 184.404 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Temp-zone Packages |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Product Type | Type B2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED, UV |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 72.6 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Temp-Zone, International Models
Biohazard cabinets with advanced ergonomic design and temperature-controlled surface excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 156.718 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Temp-zone Packages |
| Width (Metric) Exterior | 156.718 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED, UV |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 61.7 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready and Base Stand, International Models
Microscope-ready biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 226.8 to 242.1 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Scope-ready Packages, Base Stand |
| Width (Metric) Exterior | 226.8 to 242.1 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 89.3 to 95.3 in. |
Labconco™ Purifier™ Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets, 3 ft. Width, International Models
Biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Receptacles | 2 |
| Width (English) Interior | 36.5 in. |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Width (Metric) | 107.442 cm |
| Width (Metric) Interior | 92.7 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Width (Metric) Exterior | 107.442 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Model | Purifier Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Width (English) Exterior | 42.3 in. |
Labconco™ 6 ft. Logic™ Class II, Type B2 Biosafety Cabinet, US Model
Total exhaust cabinets that provide personnel, product and environmental protection from hazardous particulates requiring BSL 1-4 containment. These models require a dedicated exhaust system and remote blower. All models are NSF/ANSI 49 listed and maximize safety, performance, and comfort.
| Description | 6 ft. Logic Class II, Type B2 Biosafety Cabinet |
|---|---|
| Filter Efficiency | 99.99% |
| Volume (Metric) Exhaust | 2348 m³/hr. |
| Sash Opening (Metric) | 20 cm |
| Height (English) Viewing | 27 in. |
| Height (Metric) Max. Opening | 57.2 cm |
| Certifications/Compliance | NSF 49,ETL,UL, CAN/CSA,ADA,ISO 5 Conditions per ISO 14644-1 and 2 |
| Height (English) Interior | 25.7 in. |
| Height (Metric) | 184.7 cm |
| Depth (English) | 32 in. |
| Warranty | 6 Years |
| Height (Metric) Interior | 65.3 cm |
| Receptacles | 2 Double, Left and Right Side |
| Energy Consumption (Operating Set Point) | 360 W |
| Width (English) Interior | 72.5 in. |
| Chamber Material | Stainless Steel (304) |
| Outlets | 2 Duplex |
| Width (Metric) Interior | 184.2 cm |
| Width (Metric) Exterior | 199.1 cm |
| Noise Level | 67 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Height (English) Max. Opening | 22.5 in. |
| Volume | 1382 CFM |
| Product Type | Class II, Type B2 Bio Safety Cabinet |
| Depth (Metric) | 81.3 cm |
| Model | Logic B2 |
| Height (Metric) Viewing | 69 cm |
| Filter Type | HEPA |
| Power Consumption | 360 W |
| Width (English) Exterior | 78.4 in. |
| Display | 5 in. touchscreen |
Labconco™ Purifier™ Class I Safety Enclosure
Provide your staff with personnel and environmental biohazard protection by outfitting your lab with the Labconco Purifier™ Class I Safety Enclosure.
| Height (Metric) | 94.1 cm |
|---|---|
| Product Type | Class I Safety Enclosure |
| Height (English) | 37.08 in. |