Enclosure Stands and Accessories
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (6)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (4)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (25)
- (2)
- (4)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (10)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (52)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (32)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (57)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (30)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (26)
- (6)
- (3)
- (5)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (29)
- (6)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (3)
- (12)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (11)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (8)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (9)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ HEPA Filters for PCR Workstation
Efficient aluminum frame filter suitable for use with a PCR cabinet.
| Depth (English) | 3.06 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 45.72 cm |
| Product Type | Filter |
| Efficiency | 99.99% |
| Depth (Metric) | 7.77 cm |
| Length (English) | 18 in. |
| Filter Type | HEPA |
| Depth (English) | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 41.91 cm |
| Product Type | Filter |
| Depth (Metric) | 2.54 cm |
| Length (English) | 16.5 in. |
| Material | Corrugated Paper |
Fisherbrand™ Dome Hood for Basic Model
Combination Hood is designed to capture high dispersion contaminats.
Labconco™ Carbon Filters for Purifier™ Class I and HEPA Filtered Enclosures
For easy installation atop the Purifier Class I or HEPA Filtered Enclosures
| Height (Metric) | 2.5 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 18 in. |
| Product Type | Filter |
| For Use With (Equipment) | 3 ft. Purifier™ class I and HEPA filtered enclosures, XPert™ filtered balance system |
| Depth (Metric) | 45.7 cm |
| Filter Type | Carbon |
| Height (English) | 1 in. |
| Includes | Pleated disposable filter with Merv 8 rating |
|---|---|
| Product Type | Replacement Prefilter |
| Filter Type | G4 Prefilter |
Labconco™ PuriCare™ Flow Station Replacement Filters
Replacement filters for use with PuriCare Animal Research Stations.
| Product Type | PuriCare Replacement Filter |
|---|
Labconco™ General Glove Box: Electrical 9 Pin Sealed Pass-Through Connector
Accessories for Labconco General Glove Box
Labconco™ Support Shelves: Telescoping Base Stand
For use with Telescoping Base Stands supporting Purifier Logic Biosafety Cabinets and PuriCare Procedure Stations.
| Product Type | Support Shelf |
|---|
Labconco™ Laptop Computer Arms
Securely support a laptop computer within easy view of an operator on a Purifier Biosafety Cabinet.
| Weight (English) | 12 lb. |
|---|---|
| Weight (Metric) | 5.4 Kg |
Labconco™ Double HEPA Filtration Kits
Provides second level of HEPA Filtration to meet United States Pharmacopeia (USP) <800> standard for redundant HEPA Filter in series. For field-installation atop XPert Balance Filtered Systems and XPert Bulk Powder Filtered Systems.
| Height (Metric) | 33 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Kit |
| Depth (Metric) | 60.9 cm |
| Material | Steel |
| Filter Type | HEPA |
| Height (English) | 13 in. |
| Height (Metric) | 101.6 to 83.8 cm |
|---|---|
| Width (English) | 60 in. |
| For Use With (Equipment) | Precise Glove Box,Protector Glove Box,XPert Weigh Box |
| Weight (English) | 225 lb. |
| For Use With (Application) | General Lab Use |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Weight (Metric) | 102 Kg |
| Height (English) | 40 to 33 in. |
Labconco™ Single-Use Door Prefilters for 4 Ft. Evidence Drying Cabinets
May be retained for trace evidence. For use with Protector Evidence Drying Cabinets.
Labconco™ Replacement Door Filters for Protector Evidence Drying Cabinets
Precut to fit the dimensions of the door.
| Product Type | Stand |
|---|---|
| For Use With (Application) | Electrophoresis System |