Enclosure Stands and Accessories
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (6)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (4)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (25)
- (2)
- (4)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (10)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (52)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (32)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (57)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (30)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (26)
- (6)
- (3)
- (5)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (29)
- (6)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (3)
- (12)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (11)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (8)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (9)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Dome Hood for Basic Model
Combination Hood is designed to capture high dispersion contaminats.
| Depth (English) | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 41.91 cm |
| Product Type | Filter |
| Depth (Metric) | 2.54 cm |
| Length (English) | 16.5 in. |
| Material | Corrugated Paper |
Fisherbrand™ HEPA Filters for PCR Workstation
Efficient aluminum frame filter suitable for use with a PCR cabinet.
| Depth (English) | 3.06 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 45.72 cm |
| Product Type | Filter |
| Efficiency | 99.99% |
| Depth (Metric) | 7.77 cm |
| Length (English) | 18 in. |
| Filter Type | HEPA |
Labconco™ PuriCare™ Flow Station Replacement Filters
Replacement filters for use with PuriCare Animal Research Stations.
| Product Type | PuriCare Replacement Filter |
|---|
Labconco™ Carbon Exhaust Flow Filters for Trace Organics
Trace Odor Carbon Filters for Labconco Purifier and XPert Enclosures.
| Height (Metric) | 2.5 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 18 in. |
| Product Type | Filter |
| Depth (Metric) | 45.7 cm |
| Filter Type | Carbon |
| Height (English) | 1 in. |
Labconco™ FilterMate™ Exhauster Filter Cells
Replacement filters for use with Labconco FilterMate Portable Exhausters.
| Height (Metric) | 5.3 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 18 in. |
| Length (Metric) | 25.4 to 50.8 cm |
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Filter |
| For Use With (Equipment) | FilterMate Portable Exhauster |
| Depth (Metric) | 45.7 cm |
| Length (English) | 10 to 20 in. |
| Dimensions | 10 to 20 x 18 x 2.1 in. (25.4 to 50.8 x 45.7 x 5.3 cm) |
| Filter Type | Carbon |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 2.1 in. |
| Includes | Pleated disposable filter with Merv 8 rating |
|---|---|
| Product Type | Replacement Prefilter |
| Filter Type | G4 Prefilter |
Labconco™ Thimble Exhaust Connectors for Precise™ Glove Boxes
Accessories for use with Precise Glove Boxes
| For Use With (Equipment) | Precise HEPA-filtered Glove Box |
|---|---|
| Material | Epoxy-coated Steel |
| Weight (English) | 5 lb. |
| Weight (Metric) | 2.3 Kg |
| Weight (English) | 20 lb. |
|---|---|
| Weight (Metric) | 9.1 Kg |
| For Use With (Equipment) | AtmosPure |
|---|---|
| Weight (English) | 2 lb. |
| Weight (Metric) | 0.9 Kg |
| Weight (English) | 2 lb. |
|---|---|
| Weight (Metric) | 5 Kg |
Mettler Toledo™ by Labconco™ Balance Enclosures: HEPA Filters
Makes weighing process more safe and efficient
| Product Type | Filter |
|---|
Labconco Seismic Kit for Telescoping Base Stands
Seismic Kit for Telescoping Base Stands secures telescoping base stands to the floor. Includes 4 stainless steel brackets and hardware for attachment to stand. Floor hardware and installation required.
Labconco Universal PC Mount Kit
Universal PC Mount Kit provides a 4 x 7 in. area to secure most clamp style mounting systems for laptops, tablets and monitors. Mounts on either the side of the base stand. Compatible with all base stands.