Enclosure Stands and Accessories
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (10)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (13)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (27)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (7)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (7)
- (25)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (3)
- (4)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (17)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (21)
- (52)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (20)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (40)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (30)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (4)
- (6)
- (22)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (18)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (3)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (21)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (8)
- (3)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (11)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (8)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (9)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Dome Hood for Basic Model
Combination Hood is designed to capture high dispersion contaminats.
| Longueur (métrique) | 41.91 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 16.5 in. |
| Matériau | Corrugated Paper |
| Type de produit | Filter |
| Profondeur (impériale) | 1 in. |
| Profondeur (métrique) | 2.54 cm |
Fisherbrand™ HEPA Filters for PCR Workstation
Efficient aluminum frame filter suitable for use with a PCR cabinet.
| Longueur (métrique) | 45.72 cm |
|---|---|
| Type de filtre | HEPA |
| Longueur (impériale) | 18 in. |
| Type de produit | Filter |
| Profondeur (impériale) | 3.06 in. |
| Efficacité | 99.99% |
| Profondeur (métrique) | 7.77 cm |
Labconco™ PuriCare™ Flow Station Replacement Filters
Replacement filters for use with PuriCare Animal Research Stations.
| Type de produit | PuriCare Replacement Filter |
|---|
Labconco™ Carbon Exhaust Flow Filters for Trace Organics
Trace Odor Carbon Filters for Labconco Purifier and XPert Enclosures.
| Type de filtre | Carbon |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 1 in. |
| Hauteur (métrique) | 2.5 cm |
| Type de produit | Filter |
| Profondeur (impériale) | 18 in. |
| Profondeur (métrique) | 45.7 cm |
Labconco™ FilterMate™ Exhauster Filter Cells
Replacement filters for use with Labconco FilterMate Portable Exhausters.
| Longueur (métrique) | 25.4 to 50.8 cm |
|---|---|
| Type de filtre | Carbon |
| Longueur (impériale) | 10 to 20 in. |
| Hauteur (impériale) | 2.1 in. |
| Largeur (métrique) | 45.7 cm |
| Hauteur (métrique) | 5.3 cm |
| À utiliser avec (équipement) | FilterMate Portable Exhauster |
| Type de produit | Filter |
| Profondeur (impériale) | 18 in. |
| Dimensions | 10 to 20 x 18 x 2.1 in. (25.4 to 50.8 x 45.7 x 5.3 cm) |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Profondeur (métrique) | 45.7 cm |
| Type de filtre | G4 Prefilter |
|---|---|
| Type de produit | Replacement Prefilter |
| Comprend | Pleated disposable filter with Merv 8 rating |
Labconco™ Thimble Exhaust Connectors for Precise™ Glove Boxes
Accessories for use with Precise Glove Boxes
| À utiliser avec (équipement) | Precise HEPA-filtered Glove Box |
|---|---|
| Matériau | Epoxy-coated Steel |
| Poids (impériale) | 5 lb. |
| Poids (métrique) | 2.3 Kg |
| Poids (impériale) | 20 lb. |
|---|---|
| Poids (métrique) | 9.1 Kg |
| À utiliser avec (équipement) | AtmosPure |
|---|---|
| Poids (impériale) | 2 lb. |
| Poids (métrique) | 0.9 Kg |
| Poids (impériale) | 2 lb. |
|---|---|
| Poids (métrique) | 5 Kg |
Mettler Toledo™ by Labconco™ Balance Enclosures: HEPA Filters
Makes weighing process more safe and efficient
| Type de produit | Filter |
|---|
Labconco Seismic Kit for Telescoping Base Stands
Seismic Kit for Telescoping Base Stands secures telescoping base stands to the floor. Includes 4 stainless steel brackets and hardware for attachment to stand. Floor hardware and installation required.
Labconco Universal PC Mount Kit
Universal PC Mount Kit provides a 4 x 7 in. area to secure most clamp style mounting systems for laptops, tablets and monitors. Mounts on either the side of the base stand. Compatible with all base stands.