Clinical Benchtop Centrifuges
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ 642E Centrifuge
The 642E Centrifuge is a single-speed, horizontal centrifuge that saves on counter space.
Fisherbrand™ SERO 12 Serology and Blood Banking Centrifuge
Enjoy a more convenient serology experience without changing processes. The SERO 12 uses the same rotor as the world's leading blood banking centrifuge with a simple, intuitive digital interface, industry leading safety features, and durable quality for years of use.
Fisherbrand™ DASH Coag Centrifuge
Designed for STAT Coagulation. Simple interface makes it easy to select a preset or program your custom validated cycles with the press of a button. The light weight and small footprint of the DASH Coag Centrifuge allow it to be easily moved throughout the lab to address bottlenecks.
Fisherbrand™ accuSpin™ 24C Clinical Centrifuge
Offers high capacity with compact design, providing for faster turnaround times and greater productivity
Fisherbrand™ 614B Series Centrifuge
The 614B Series Centrifuge is a basic physican's office and clinical laboratory centrifuge.
Fisherbrand™ Clinical Centrifuge, Blue/Gray
Powerful clinical centrifugation in compact bench-top size.
Fisherbrand™ Replacement accuSpin™ 24C Centrifuge
This Replacement accuSpin™ 24C Centrifuge is a replacement part intended for use with the accuSpin™ 24C Clinical Centrifuge Package.
Thermo Scientific™ Sorvall™ Legend™ XT/XF Centrifuge and Rotor Packages
4L units offer high-performance processing, capacity and throughput
| Rotor Included | Yes |
|---|---|
| Drive System | Direct, Brushless Induction Low Profile |
| Controller Type | Microprocessor |
| Profile (Acceleration/Braking) | 9 Accel/10 Braking |
| Run Time | 99 hr. 59 min. plus HOLD |
| Certifications/Compliance | UL, CE, CSA, Certified Biosafety; IVD compliant; IEC 61010-1, IEC 61010-2-020, IEC 61010-2-101; 230V models meet EN 292, EN 61326, EN 55011B |
| Safety Features | Certified ClickSeal biocontainment system, language selection, motorized lid latch, Auto-Lock III rotor locking, SMARTspin imbalance detection |
| Display | Color Graphic Display |
Fisherbrand™ accuSpin™ 8C Small Benchtop Centrifuge
Perform both routine clinical and life science separations with this compact centrifuge and the unique DualSpin™ rotor featuring a 2-in-1 hybrid design
Drucker Diagnostics DASH Apex 4 Compact STAT Centrifuge
The DASH Apex 4 is a high-speed benchtop centrifuge designed to rapidly separate fluids in a syringe-type collection tube. Its compact size saves on bench space and allows samples to be moved easily around the lab.
LW Scientific USA E8 Series Centrifuge
Choice of Standard or Portafuge model provides effective and low-cost solution for many of the centrifugation needs of POL’s, hospitals and reference labs
| Dimensions (HWD) | 24.1 x 27.9 x 27.9 cm (9.5 x 11 x 11 in.) |
|---|---|
| Max. Speed | 3,500 rpm |
| Electrical Requirements | 110/220 V |
| Drive System | 12V DC maintenance-free |
| Max. RCF | 1,534 x g |
| Net Weight | 9.5 lbs. (4.3 kg) |
| Safety Features | Auto-brake stops rotor in less than 30 seconds; Lid safety-shut off switch |
Fisherbrand™ HORIZON™ 6 Clinical Centrifuge
Minimize errors and reduce training time with the HORIZON™ 6 Clinical Centrifuge. Set and lock your validated cycles to prevent accidental changes. Further reduce potential errors with the option to lock to a single cycle.
LW Scientific E8 Touch Screen Combination 8-place Centrifuge
E8 Touch Screen Combination 8-place Centrifuge is ideal for spinning test tubes, micro tubes and microhematocrit tubes.
Drucker Diagnostics DASH Flex 6 Programmable STAT Centrifuge
The DASH Flex 6 Programmable STAT centrifuge brings the flexible controls and digital display of the best-selling DASH Flex 12 to a smaller body, saving you valuable bench space and allowing you to customize cycle parameters based on your IFUs and unique validation needs.
HemoCue America StatSpin™ CritSpin™ Replacement 12-Place Hematocrit Rotor w/lid
Includes screw-on transparent lid