Bottletop Filters
- (17)
- (1)
- (25)
- (22)
- (1)
- (3)
- (21)
- (2)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (5)
- (3)
- (2)
- (9)
- (1)
- (8)
- (12)
- (35)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (17)
- (1)
- (21)
- (59)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (6)
- (6)
- (14)
- (4)
- (10)
- (3)
- (20)
- (58)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Disposable PES Bottle Top Filters
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase sample protection with Fisherbrand Sterile Disposable Bottle Top Filters with PES Membranes. The polyethersulfone (PES) membranes have low extractables and low protein binding for use in sterile filtration and clarification of cell culture media and serum.
| Certifications/Conformité | Non-pyrogenic per USP Standard Lot-to-Lot |
|---|---|
| Catégorie | Bottle Top Unit |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Matériau (membrane) | PES |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Rapid-Flow™ Sterile Disposable Bottle Top Filters with PES, CN, SFCA or Nylon Membranes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Achieve fast flow rates and high throughput for increased filtration efficiency with Nalgene Rapid-Flow sterile disposable bottle top filters.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Prêt à l'emploi | Sterile |
| Catégorie | Bottle Top Filter |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
MilliporeSigma™ Stericup™ Quick Release-GP Sterile Vacuum Bottle Top Filtration Systems
The Stericup™ vacuum filtration system is the most efficient single-use, disposable Bottle Top Filter process for sterile media preparation. It combines a Steritop™ filter unit with a receiver flask for processing and storing volumes from 150 mL to 1000 mL in a single, ready-to-use format.
| Diamètre (métrique) de filtre | 73 mm |
|---|---|
| Couleur | Clear with blue adapter |
| Catégorie | Bottle Top Filter |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Taille des pores | 0.22 μm |
| À utiliser avec (application) | Sterile filtration |
MilliporeSigma™ Stericup™ Quick Release-GV Sterile Vacuum Bottle Top Filtration Systems
Stericup™ Quick Release Receiver Flasks include a click-seal confidence cap that enables a secure grip for your Bottle Top Filter in wet and dry conditions.
| Diamètre (métrique) de la membrane | 73 mm |
|---|---|
| Taille des pores | 0.22 μm |
| Matériau (membrane) | PVDF |
MilliporeSigma™ Steritop™ Threaded Bottle Top Filters
The Stericup™ vacuum filtration system is the most efficient single-use, disposable Bottle Top Filter process for sterile media preparation. Combine this Steritop™ filter unit with a receiver flask (sold separately) for processing and storing volumes from 150 to 1000 mL in a single, ready-to-use format.
| Matériau | Polystyrene |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Taille des pores | 0.22 μm |
| Raccord de sortie | 45 mm |
MilliporeSigma™ Steritop™ Sterile Vacuum Bottle-Top Filters
Filter and sterilize faster with a large 7.3cm diameter filter. Steritop™ Sterile Vacuum Bottle-Top Filters are sterile, threaded bottle-top filters with 0.22 micron pore size for vacuum filtration and sterilization of tissue culture media, protein and DNA solutions, and virus suspensions.
| Température (impériale) en fonctionnement | 113°F |
|---|---|
| Diamètre (métrique) de la membrane | 7.3 cm |
| Matériau | Polystyrene |
| Température (métrique) en fonctionnement | 45°C |
| Zone de filtration | 40 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (impériale) | 4.9 in. |
| Diamètre (métrique) | 12.5 cm |
| Taille des pores | 0.22 μm |
| À utiliser avec (application) | Sterilize tissue culture media and additives, protein solutions, virus suspensions, DNA and other aqueous solutions |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, HPF, 0.20 μm
For removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines
| Diamètre (métrique) de filtre | 2.5 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 0.82 in. |
| Matériau | HDPE |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 3.9 cm2 |
| Connecteurs | Female Luer Lock/Male Luer Slip |
| Diamètre (métrique) | 2.5 cm |
| Taille des pores | 0.2 μm |
| Volume (métrique) | 100 mL |
| À utiliser avec (application) | Clarifying of aqueous and organic solutions with high particulate levels |
| Température (impériale) en fonctionnement | 113°F |
| Couleur | Natural |
| Diamètre (métrique) de la membrane | 2.5 cm |
| Hauteur (métrique) | 2.1 cm |
| Catégorie | Millex-HPF/LCR Filter Unit |
| Température (métrique) en fonctionnement | 45°C |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Two different media, one graduated glass fiber prefilter, one hydrophilic PTFE membrane filter |
| Matériau (membrane) | PTFE |
MilliporeSigma™ Stericup™ Quick Release-VP Sterile Vacuum Bottle Top Filtration Systems
Stericup™ Quick Release Receiver Flasks include a click-seal confidence cap that enables a secure grip for your Bottletop Filter in wet and dry conditions.
| Diamètre (métrique) de filtre | 9.9 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 2.99 in. |
| Matériau | SAN |
| Jetable | Single-use |
| Taille des pores | 0.22 μm |
| Type de sortie | 6mm stepped hose barb, filling bell |
| Raccord de sortie | 6 mm stepped hose barb, filling bell |
| Température (impériale) en fonctionnement | 113°F |
| Hauteur (métrique) | 7.6 cm |
| Catégorie | Bottle Top Filter |
| Température (métrique) en fonctionnement | 45°C |
| Stérilité | Sterile |
| Pression d’entrée max. | 75 psi forward, 5 psi reverse |
| Nb par boîte | 3Pack |
| Matériau (membrane) | PES |
Corning™ Disposable Sterile Bottle-Top Filters, 0.45μm Membrane
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Designed for use on glass or polystyrene media bottles with 33 and 45mm neck sizes. Corning™ Disposable Sterile Bottle-Top Filters are ideal for filtration of tissue culture media and components, biological fluids, other solutions.
| Nb par paquet | 1/Pk. |
|---|---|
| Catégorie | Bottle Top Vacuum Filter |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Connecteurs | Hose |
| Comprend | Square membrane filter, graduated funnel of clear polystyrene with polyethylene neck orange adapter, and tubing adapter |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| À utiliser avec (application) | Ideal for filtration of tissue culture media and components, biological fluids, other solutions |
| Matériau (membrane) | Cellulose Acetate |
MilliporeSigma™ Stericup™ E-GP Funnel-less Sterile Vacuum Filtration Systems
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The newest addition to the Stericup™ Quick Release Family. Evolved with an eco-conscience.
| Diamètre (métrique) de filtre | 73 mm |
|---|---|
| Couleur | Clear with blue adapter |
| Catégorie | Bottle Top Filter |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 40 cm² |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) | 73 mm |
| Taille des pores | 0.22 μm |
| À utiliser avec (application) | Sterile filtration |
| Matériau (membrane) | PES Express PLUS |
MilliporeSigma™ Sterivex™ Sterile Pressure-Driven Devices
Minimize contamination risk to filtered solution by direct-dispensing design. Sterivex Sterile Pressure-Driven Devices are ready-to-use units that filter solutions with volumes of 100 to 2000mL. Available in a variety of fittings, pore sizes and membrane types.
| Température (impériale) en fonctionnement | 113°F |
|---|---|
| Débit | ≥650 mL/min (at 0.7 bar 25°C) |
| Couleur | Clear |
| Catégorie | Bottle Top Filter |
| Jetable | Single-use |
| Température (métrique) en fonctionnement | 45°C |
| Zone de filtration | 10 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Connecteurs | Female Luer Lock with upstream vent |
| À utiliser avec (application) | Fast flow andlow protein binding sterilization of aq. Soln. |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, HPF, 0.45 μm
For removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines
| Type de filtre | Hydrophilic LCR |
|---|---|
| Diamètre (métrique) de filtre | 2.5 cm |
| Hauteur (impériale) | 0.82 in. |
| Matériau | HDPE |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 3.9 cm2 |
| Connecteurs | Female Luer Lock/Male Luer Slip |
| Diamètre (métrique) | 2.5 cm |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| À utiliser avec (application) | Clarifying of aqueous and organic solutions with high particulate levels, analytical sample prep |
| Température (impériale) en fonctionnement | 113°F |
| Couleur | Natural |
| Diamètre (métrique) de la membrane | 2.5 cm |
| Hauteur (métrique) | 2.1 cm |
| Catégorie | Millex-HPF/LCR Filter Unit |
| Température (métrique) en fonctionnement | 45°C |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Two different media, one graduated glass fiber prefilter, one 0.45 μm membrane filter |
| Matériau (membrane) | PTFE |
Corning™ Centrifuge Tube Top Vacuum Filters, CA Membrane
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Filters directly into centrifuge tube minimizing unnecessary transfers. Corning™ Centrifuge Tube Top Filters offer a viewing slot in base that lets you measure volumes as low as 5mL.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | 4.5 cm bottle neck |
| Nb par paquet | 1/Pk. |
| Catégorie | Tube Top Vacuum Filter System |
| Matériau | Polystyrene |
| Zone de filtration | 13.6 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Connecteurs | Hose |
| Graduée | Yes |
| Nb par boîte | 12/Cs. |
| Volume (métrique) | 150 mL |
| À utiliser avec (application) | For the filtration of cell culture media, biological fluids, and other aqueous solutions |
| Matériau (membrane) | Cellulose Acetate |
| Nb par paquet | 100/Pk. |
|---|---|
| Catégorie | Prefilter |
| Matériau | Fiberglass |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nb par boîte | 100 |