Glass Fiber Filters and Prefilters
- (145)
- (24)
- (106)
- (4)
- (1)
- (23)
- (14)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (11)
- (2)
- (4)
- (44)
- (3)
- (19)
- (13)
- (15)
- (2)
- (52)
- (57)
- (32)
- (3)
- (12)
- (21)
- (176)
- (1)
- (14)
- (68)
- (74)
- (1)
- (59)
- (41)
- (3)
- (5)
- (7)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
| Débit | Fast |
|---|---|
| Matériau | Glass Fiber |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Température (impériale) max. | 932°F |
Fisherbrand™ Filters for TCLP
Binder-free, borosilicate glass fiber filters have 0.7 micron pore size
| Matériau | Borosilicate Glass Fiber |
|---|---|
| Porosité | 0.7 μm |
Sartorius MGC Grade Glass Microfiber Filters without Binder
Binder free MGC Grade Glass Microfiber Filters are suitable for analytical and gravimetric analyses. They are also used as prefilter.
| Particle Retention | 1.2 μm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Filtration Systems |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Qualité | MGC |
| Température (métrique) Max | 500°C to 550°C |
| Résistance à l’air | 51 mbar |
| Couleur | White |
| Type | Glass Microfiber Filter |
| Format | Disc |
| Épaisseur (impériale) | 0.009 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Épaisseur (métrique) | 0.25 mm |
| Durée de filtration | 66 sec. |
| Température (impériale) max. | 932°F to 1022°F |
| Volume d’échantillon | 320 mL |
MilliporeSigma™ Filter Support Pads
Reinforce filters or use as spacers between filters. Filter Support Pads are available in absorbant cellulose pads to support filters in monitors or woven Dacron™ mesh spacers designed for use between filters. Available in diameters from 13mm to 124mm.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Depth Filter |
| Débit | 5.8 mL/minx cm2 |
| Particle Retention | 0.2 to 0.6 μm |
| Matériau | Cellulose Fiber |
| Type de surface | Plain |
| Qualité | AP10 |
| Température (métrique) Max | 105°C |
| À utiliser avec (application) | Used as filter supports in Millipore™ monitors for contamination analysis for drying filters |
| Couleur | White |
| Épaisseur (impériale) | 0.031 to 0.039 in. |
| Quantité | 100Pack. |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Épaisseur (métrique) | 0.8 to 1 mm |
| Température (impériale) max. | 220°F |
Sartorius Glass Fiber (GF) Pre-filters
Use as a depth filter for larger totally filterable volumes. Sartorius Glass Fiber (GF) Pre-filters are made of borosilicate glass microfibers and are ideal for use as a pre-filter in clarification and sterile filtration. Available in a range of filter disc diameters.
| Débit | 295 to 381mL/min. |
|---|---|
| Particle Retention | 2.6 μm |
| À utiliser avec (équipement) | Filtration Systems |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Qualité | 13400 |
| Température (métrique) Max | 220°C |
| À utiliser avec (application) | Used as a depth prefilter high particle loading capacity |
| Couleur | White |
| Format | Disc |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 550 μm |
| Température (impériale) max. | 428°F |
Sartorius Extra Thick Glass Fiber (GF) Pre-filters
Glass fiber prefilters, depth pre filters, for larger totally filterable volumes in clarification and sterile filtration.
| Type de filtre | Net Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type | Glass Microfiber Filter |
| À utiliser avec (équipement) | Filtration Systems |
| Format | Disc |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Stérilité | Non-sterile |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Température (impériale) max. | 932°F |
| À utiliser avec (application) | Prefiltration of clean solutions such as tissue culture media |
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Depth Filter |
| Débit | 1.6 mL/min/ cm2 |
| Particle Retention | 0.2 to 0.6 μm |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Type de surface | Plain |
| Qualité | AP15 |
| Température (métrique) Max | 550°C |
| Porosité | 1 μm |
| À utiliser avec (application) | Prefiltration and contamination analysis |
| Résistance à l’air | 210 mm of H2O |
| Débit d’air | 10.6 L/min/ cm2 |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Épaisseur (impériale) | 0.031 in. |
| Capacité de liaison protéique | 100 μg/ cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Comprend | Binder resin |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 790 μm |
| Température (impériale) max. | 1022°F |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder, 1.6 μm
Hydrophilic Glass Fiber without Binder Resin filter
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder, 2.7 μm
Hydrophilic Glass Fiber without Binder Resin filter
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Depth Filter |
| Débit | 2.7 mL/min/ cm2 |
| Particle Retention | 2.7 μm |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Type de surface | Plain |
| Qualité | APFD |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| Porosité | 2.7 μm |
| À utiliser avec (application) | Use for clarifying suspensions containing particulates |
| Résistance à l’air | 16 mm of H2O |
| Débit d’air | 139 L/min/ cm2 |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Épaisseur (impériale) | 0.018 in. |
| Stérilité | Sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 470 μm |
| Température (impériale) max. | 932°F |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder, 1.2 μm
Hydrophilic Glass Fiber without Binder Resin filter
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Depth Filter |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Type de surface | Plain |
| Stérilité | Sterile |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder
Choose from six grades of filters. Glass Fiber Filters without Binders are made of borosilicate microfiber glass. Available in multiple pore sizes and flow rates for a variety of filtration and analysis applications utilizing depth filters. Autoclavable.
| Type de filtre | Depth Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Type de surface | Plain |
| Porosité | 0.7 μm |
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Depth Filter |
| Débit | 1.6 mL/min/ cm2 |
| Matériau | Quartz Fiber |
| Type de surface | Plain |
| Qualité | AQFA |
| Température (métrique) Max | 950°C |
| À utiliser avec (application) | Perfect for measuring heavy metal concentrations and small amounts of particles |
| Résistance à l’air | 50 mm of H2O |
| Débit d’air | 44.5 L/min/ cm2 |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Épaisseur (impériale) | 0.016 in. |
| Stérilité | Sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 430 μm |
| Température (impériale) max. | 1742°F |
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Depth Filter |
| Particle Retention | 0.8 to 8 μm |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Type de surface | Plain |
| Température (métrique) Max | 550°C |
| Porosité | 2 μm |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Stérilité | Sterile |
| Comprend | Binder resin |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Température (impériale) max. | 1022°F |
MilliporeSigma™ Reinforced Membrane Filters
Contain no asbestos or fiberglass; made from non-shedding materials.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Matériau | Polymers of Cellulose Ester |
| Type de surface | Plain |
| Température (métrique) Max | 70°C |
| Porosité | 0.5 μm |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Épaisseur (impériale) | 0.007 in. |
| Stérilité | Sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 200 μm |
| Température (impériale) max. | 158°F |
Sartorius MGA Grade Glass Microfiber Filters w/o Binder
Binder free glass microfiber filters are suitable for analytical and gravimetric analyses. They are also used as prefilter.
| Type de filtre | Net Filter |
|---|---|
| Particle Retention | 1.6 μm |
| À utiliser avec (équipement) | Filtration Systems |
| Matériau | Borosilicate Glass Microfiber |
| Qualité | MGA |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| À utiliser avec (application) | Clarification of buffer and reagent solutions |
| Résistance à l’air | 36mbar |
| Couleur | White |
| Type | Glass Microfiber Filter |
| Format | Disc |
| Épaisseur (impériale) | 0.009 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Épaisseur (métrique) | 0.25 mm |
| Durée de filtration | 40 sec. |
| Température (impériale) max. | 932°F |
| Volume d’échantillon | 435 mL |