Glass Fiber Filters and Prefilters
- (145)
- (24)
- (106)
- (4)
- (1)
- (23)
- (14)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (11)
- (2)
- (4)
- (44)
- (3)
- (19)
- (13)
- (15)
- (2)
- (52)
- (57)
- (32)
- (3)
- (12)
- (21)
- (176)
- (1)
- (14)
- (68)
- (74)
- (1)
- (59)
- (41)
- (3)
- (5)
- (7)
- (4)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Filters for TCLP
Binder-free, borosilicate glass fiber filters have 0.7 micron pore size
| Pore Size | 0.7 μm |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass Fiber |
| Flow Rate | Fast |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Material | Glass Fiber |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ Filter Support Pads
Reinforce filters or use as spacers between filters. Filter Support Pads are available in absorbant cellulose pads to support filters in monitors or woven Dacron™ mesh spacers designed for use between filters. Available in diameters from 13mm to 124mm.
| Particle Retention | 0.2 to 0.6 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 220°F |
| Temperature (Metric) Max | 105°C |
| Color | White |
| Quantity | 100Pack. |
| Grade | AP10 |
| Material | Cellulose Fiber |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Used as filter supports in Millipore™ monitors for contamination analysis for drying filters |
| Thickness (Metric) | 0.8 to 1 mm |
| Flow Rate | 5.8 mL/minx cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Thickness (English) | 0.031 to 0.039 in. |
| Filter Type | Depth Filter |
| Surface Type | Plain |
Sartorius Glass Fiber (GF) Pre-filters
Use as a depth filter for larger totally filterable volumes. Sartorius Glass Fiber (GF) Pre-filters are made of borosilicate glass microfibers and are ideal for use as a pre-filter in clarification and sterile filtration. Available in a range of filter disc diameters.
| Particle Retention | 2.6 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 428°F |
| Temperature (Metric) Max | 220°C |
| Color | White |
| Grade | 13400 |
| Material | Borosilicate Glass Microfiber |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Used as a depth prefilter high particle loading capacity |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 550 μm |
| Flow Rate | 295 to 381mL/min. |
| Format | Disc |
| For Use With (Equipment) | Filtration Systems |
| Autoclavable | Autoclavable |
Sartorius Extra Thick Glass Fiber (GF) Pre-filters
Glass fiber prefilters, depth pre filters, for larger totally filterable volumes in clarification and sterile filtration.
| Type | Glass Microfiber Filter |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Format | Disc |
| For Use With (Equipment) | Filtration Systems |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Color | White |
| Material | Borosilicate Glass Microfiber |
| Filter Type | Net Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Prefiltration of clean solutions such as tissue culture media |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Pore Size | 1 μm |
|---|---|
| Particle Retention | 0.2 to 0.6 μm |
| Temperature (English) Max. | 1022°F |
| Airflow Rate | 10.6 L/min/ cm2 |
| Air Resistance | 210 mm of H2O |
| Temperature (Metric) Max | 550°C |
| Color | White |
| Grade | AP15 |
| Material | Borosilicate Glass Microfiber |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Prefiltration and contamination analysis |
| Sterility | Sterile |
| Thickness (Metric) | 790 μm |
| Includes | Binder resin |
| Flow Rate | 1.6 mL/min/ cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Thickness (English) | 0.031 in. |
| Protein Binding Capacity | 100 μg/ cm2 |
| Filter Type | Depth Filter |
| Surface Type | Plain |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder, 1.6 μm
Hydrophilic Glass Fiber without Binder Resin filter
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder, 2.7 μm
Hydrophilic Glass Fiber without Binder Resin filter
| Pore Size | 2.7 μm |
|---|---|
| Particle Retention | 2.7 μm |
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Airflow Rate | 139 L/min/ cm2 |
| Air Resistance | 16 mm of H2O |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Color | White |
| Grade | APFD |
| Material | Borosilicate Glass Microfiber |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Use for clarifying suspensions containing particulates |
| Sterility | Sterile |
| Thickness (Metric) | 470 μm |
| Flow Rate | 2.7 mL/min/ cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Thickness (English) | 0.018 in. |
| Filter Type | Depth Filter |
| Surface Type | Plain |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder, 1.2 μm
Hydrophilic Glass Fiber without Binder Resin filter
| Wettability | Hydrophilic |
|---|---|
| Type | Filter Membranes |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Color | White |
| Filter Type | Depth Filter |
| Surface Type | Plain |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder
Choose from six grades of filters. Glass Fiber Filters without Binders are made of borosilicate microfiber glass. Available in multiple pore sizes and flow rates for a variety of filtration and analysis applications utilizing depth filters. Autoclavable.
| Pore Size | 0.7 μm |
|---|---|
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Filter Type | Depth Filter |
| Surface Type | Plain |
| Temperature (English) Max. | 1742°F |
|---|---|
| Airflow Rate | 44.5 L/min/ cm2 |
| Air Resistance | 50 mm of H2O |
| Temperature (Metric) Max | 950°C |
| Color | White |
| Grade | AQFA |
| Material | Quartz Fiber |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Perfect for measuring heavy metal concentrations and small amounts of particles |
| Sterility | Sterile |
| Thickness (Metric) | 430 μm |
| Flow Rate | 1.6 mL/min/ cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Thickness (English) | 0.016 in. |
| Filter Type | Depth Filter |
| Surface Type | Plain |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Pore Size | 2 μm |
|---|---|
| Particle Retention | 0.8 to 8 μm |
| Temperature (English) Max. | 1022°F |
| Temperature (Metric) Max | 550°C |
| Color | White |
| Material | Borosilicate Glass Microfiber |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| Sterility | Sterile |
| Includes | Binder resin |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Filter Type | Depth Filter |
| Surface Type | Plain |
| Autoclavable | Autoclavable |
Sartorius MGA Grade Glass Microfiber Filters w/o Binder
Binder free glass microfiber filters are suitable for analytical and gravimetric analyses. They are also used as prefilter.
| Particle Retention | 1.6 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Filtration Time | 40 sec. |
| Air Resistance | 36mbar |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Color | White |
| Sample Volume | 435 mL |
| Grade | MGA |
| Material | Borosilicate Glass Microfiber |
| For Use With (Application) | Clarification of buffer and reagent solutions |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.25 mm |
| Type | Glass Microfiber Filter |
| Format | Disc |
| For Use With (Equipment) | Filtration Systems |
| Thickness (English) | 0.009 in. |
| Filter Type | Net Filter |
MilliporeSigma™ Reinforced Membrane Filters
Contain no asbestos or fiberglass; made from non-shedding materials.
| Pore Size | 0.5 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 158°F |
| Temperature (Metric) Max | 70°C |
| Color | White |
| Material | Polymers of Cellulose Ester |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| Sterility | Sterile |
| Thickness (Metric) | 200 μm |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Thickness (English) | 0.007 in. |
| Filter Type | Screen Filter |
| Surface Type | Plain |
| Autoclavable | Autoclavable |
Sartorius Glass Fiber (GF) Pre-filters, No Binder
Use in gravimetric analyses and as a depth filter for sterile filtration. Sartorius Glass Fiber (GF) Pre-filters, No Binder are made of borosilicate glass microfibers and combine fast flow rates with high load capacity. Ideal for relatively clean solutions, as it retains very fine particles.