Acrylamide Electrophoresis Gels
- (15)
- (1)
- (4)
- (4)
- (27)
- (14)
- (4)
- (16)
- (9)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (14)
- (2)
- (2)
- (16)
- (16)
- (1)
- (3)
- (17)
- (43)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (25)
- (11)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 4 to 20%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 4 to 12%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 8 to 16% ,1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8 to 16% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 6 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 12%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 12 Months |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 14%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 14% |
| Separation Range | 6 to 250 kDa |
| Kit Contents | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 4 to 12%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Kit Contents | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 10 to 20%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Separation Range | 6 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 10%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 8 to 16%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8 to 16% |
| Separation Range | 6 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Welcome Pack, 10%
The Bolt Welcome Pack provides all of the necessary Bolt gels and buffers you will need to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 8%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8% |
| Separation Range | 40 to 200 kDa |
| Kit Contents | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Thermo Scientific™ Novex™ Tricine XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 10-20%
The Novex Tricine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tricine gels, buffers, and reagents you will need to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Welcome Pack, 10%
The Novex Tricine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tricine gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 6 to 200 kDa |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 16%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 16% |
| Separation Range | 6 to 200 kDa |
| Kit Contents | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |