Boiling Flasks
Boiling flasks are used for heating and boiling of liquids. The flasks are designed to have round bodies with long, thin necks to facilitate uniform heat distribution and minimize evaporation. Boiling flasks are typically made of borosilicate glass, which is resistant to thermal shock and chemicals. Some boiling flasks have rounded or conical bottoms and need support to stand upright, while others have flat bottoms and can stand alone.
Capacity (Metric)
- (21)
- (14)
- (67)
- (36)
- (3)
- (7)
- (5)
- (2)
- (14)
- (1)
- (7)
- (25)
- (1)
- (29)
- (72)
- (27)
- (8)
- (5)
- (2)
- (33)
- (10)
- (55)
- (81)
- (2)
- (1)
Material
- (164)
- (285)
- (7)
- (2)
Bottom Shape
- (2)
- (74)
- (9)
- (295)
Disposable
- (278)
- (1)
Autoclavable
- (240)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
72
results
Fisherbrand™ Reusable Glass Flat-Bottom Boiling Flasks with standard taper
Rugged short standard taper neck
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Short |
| Standard Taper Joint | 24/40 |
| No. per Case | 1 |
| Bottom Shape | Flat |
| Material | Borosilicate Glass |
Fisherbrand™ Reusable Glass Round-Bottom Boiling Flasks with standard taper Joint
Feature full length 24/40 standard taper Joint
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Standard Taper Joint | 24/40 |
| No. per Case | 1 |
| Bottom Shape | Round |
| Class | Class III |
Corning™ PYREX™ Pear-Shaped Flasks, Standard Taper Joint
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With a single standard taper outer joint
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Short |
| Shape | Pear |
| Temperature Range (English) | 446°F |
| Bottom Shape | Pear |
| Material | Borosilicate Glass |
| Temperature Range (Metric) | 230°C |
| Description | 24/40 Joint |
|---|---|
| Product Type | Flask |
| Bottom Shape | Flat |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Food and Beverage |
| Neck Style | Short |
|---|---|
| Standard Taper Joint | 24/40 |
| Material | Borosilicate Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Round Bottom with SJ Joint, Heavy Wall Boiling Flasks
Useful as rotary evaporator condensate collection flask
| Neck Style | Single |
|---|---|
| No. per Case | 1 |
| Bottom Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |
| Neck Style | Short |
|---|---|
| Bottom Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Round Bottom Heavy Wall Boiling Flasks
Single neck flask with a standard outer joint
| Neck Style | Single |
|---|---|
| No. per Case | 1 |
| Bottom Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |
Corning™ PYREX™ Short Neck Round Bottom Flask, Standard Taper Joint
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Excellent chemical durability for contamination-free results
| Neck Style | Short |
|---|---|
| Bottom Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |
DWK Life Sciences KIMBLE™ RAY-SORB™ Amber Flat Bottom Short Neck Boiling Flask
Provide protection to solutions sensitive to light of shorter wavelengths
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Airless-Ware™Airless/Straus Vacuum Flask
Dry, deoxygenated, and grease-free solvents stored for long periods of time
| Includes | 0 to 4 mm Valve and 826601 plug |
|---|---|
| Standard Taper Joint | 24/40 |
| Product Type | Airless/Straus Vacuum Flask |
| Bottom Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Solvent storage as required by many inorganic reactions |
| Standard Taper Joint | 35/25 |
|---|---|
| Bottom Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Long |
| Description | Top style: Tooled |
| Temperature Range (English) | 446°F |
| Bottom Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |
| Temperature Range (Metric) | 230°C |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Flat Bottom Heavy-Wall Boiling Flasks
Single neck with a standard tapered outer joint
| No. per Case | 1 |
|---|---|
| Bottom Shape | Flat |
| Material | Borosilicate Glass |