Boiling Flasks
- (21)
- (14)
- (67)
- (36)
- (3)
- (7)
- (5)
- (2)
- (14)
- (1)
- (7)
- (25)
- (1)
- (29)
- (72)
- (27)
- (8)
- (5)
- (2)
- (33)
- (10)
- (55)
- (81)
- (2)
- (1)
- (164)
- (285)
- (7)
- (2)
- (2)
- (74)
- (9)
- (295)
- (278)
- (1)
- (240)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Reusable Glass Round-Bottom Boiling Flasks with standard taper Joint
Feature full length 24/40 standard taper Joint
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Standard Taper Joint | 24/40 |
| No. per Case | 1 |
| Bottom Shape | Round |
| Class | Class III |
Fisherbrand™ Reusable Glass Flat-Bottom Boiling Flasks with standard taper
Rugged short standard taper neck
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Short |
| Standard Taper Joint | 24/40 |
| No. per Case | 1 |
| Bottom Shape | Flat |
| Material | Borosilicate Glass |
Corning™ PYREX™ Short Neck Heavy-Wall Round Bottom Boiling Flasks, Standard Taper Joints
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Feature 25 to 30% greater wall thickness than standard flasks for mechanical strength
| Neck Style | Short |
|---|---|
| Description | Thickness >25 to 30% |
| No. per Case | 1/Cs. |
| Temperature Range (English) | 446°F |
| Bottom Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| Temperature Range (Metric) | 230°C |
Corning™ PYREX™ Pear-Shaped Flasks, Standard Taper Joint
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With a single standard taper outer joint
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Short |
| Shape | Pear |
| Temperature Range (English) | 446°F |
| Bottom Shape | Pear |
| Material | Borosilicate Glass |
| Temperature Range (Metric) | 230°C |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Pear-Shaped Heavy-Wall Boiling Flasks
Single neck flask with a standard outer joint at top
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Long |
| Description | Top style: Tooled |
| Temperature Range (English) | 446°F |
| Bottom Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |
| Temperature Range (Metric) | 230°C |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Pear-Shaped Heavy Wall Boiling Flask
Single-neck flasks with a Standard Taper outer joint at the top manufactured from 33 expansion, low extractable borosilicate glass.
| Material | Borosilicate Glass |
|---|
Corning™ PYREX™ Short Ring Neck Round Bottom Flasks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sometimes called balloon flasks
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Short |
| Description | Top style: Ring |
| Temperature Range (English) | 446°F |
| Bottom Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |
| Temperature Range (Metric) | 230°C |
DWK Life Sciences KIMBLE™ RAY-SORB™ Amber Flat Bottom Short Neck Boiling Flask
Provide protection to solutions sensitive to light of shorter wavelengths
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Airless-Ware™Airless/Straus Vacuum Flask
Dry, deoxygenated, and grease-free solvents stored for long periods of time
| Includes | 0 to 4 mm Valve and 826601 plug |
|---|---|
| Standard Taper Joint | 24/40 |
| Product Type | Airless/Straus Vacuum Flask |
| Bottom Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Solvent storage as required by many inorganic reactions |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Round Bottom Heavy Wall Boiling Flasks
Single neck flask with a standard outer joint
| Neck Style | Single |
|---|---|
| No. per Case | 1 |
| Bottom Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |
| Bottom Shape | Round |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
DWK Life Sciences Wheaton™ Flat Bottom Flasks For Soxhlet Extraction Apparatus
Manufactured from WHEATON 33 low extractable borosilicate glass that conforms to USP Type I and ASTM E 438 Type I, Class A requirements
| Standard Taper Joint | 24/40 |
|---|---|
| Bottom Shape | Flat |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | For continuous extraction of analytes from a solid into an organic solvent |
Corning™ PYREX™ VISTA™ Short Neck Round Bottom Boiling Flask, Standard Taper Joint
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for great shock resistance
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Short |
| Bottom Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |