Syringeless and Syringe Filters
- (8)
- (13)
- (297)
- (9)
- (91)
- (1)
- (408)
- (1)
- (14)
- (16)
- (2)
- (3)
- (20)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (26)
- (3)
- (9)
- (1)
- (2)
- (9)
- (72)
- (3)
- (17)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (19)
- (2)
- (133)
- (99)
- (2)
- (98)
- (1)
- (43)
- (53)
- (109)
- (27)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (4)
- (3)
- (8)
- (63)
- (26)
- (592)
- (151)
- (11)
- (494)
- (21)
- (32)
- (13)
- (22)
- (189)
Filtered Search Results
Basix™ Syringe Filters, Nylon, Non-Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, Nylon, Non-Sterile offers high sample throughput.
| Housing Material | Polypropylene |
|---|---|
| Material (Membrane) | Nylon |
| Sterility | Non-sterile |
Basix™ Syringe Filters, PTFE, Non-Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PTFE, Non-Sterile offers high sample throughput.
| Housing Material | Polypropylene |
|---|---|
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
| Sterility | Non-sterile |
Choice™ PES (Polyethersulfone) Syringe Filters
Use Choice PES (Polyethersulfone) Syringe Filters for ion chromatography samples, and filtration of tissue cultures, proteins, nucleic acids, and high-temperature liquids.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Syringe Filter |
| Housing Material | Solvent Resistent, Low-Extractable Polypropylene |
| Material (Membrane) | PES |
| Quantity | 100/Pk. |
| Pressure Rating | 90 psi |
| For Use With (Application) | HPLC, SPE |
| Prefilter | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Choice |
Choice™ Nylon Syringe Filters
Use Thermo Scientific™ Choice™ Nylon Syringe Filters as the economic option for most general laboratory filtration, and for filtration of most HPLC samples.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Syringe Filter |
| Housing Material | Solvent Resistent, Low-Extractable Polypropylene |
| Material (Membrane) | Nylon |
| Quantity | 100/Pk. |
| Pressure Rating | 90 psi |
| For Use With (Application) | HPLC, SPE |
| Prefilter | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Choice |
MilliporeSigma™ Millex™-FA Syringe Filter Unit, Hydrophobic PTFE, 1 μm
Protect vacuum sources and tank/bioreactor venting from contamination and moisture damage. Millex™ Filters: Inlet and Outlet for Latex Tubing are constructed of sturdy polypropylene with hydrophobic PTFE membranes.
| Pore Size | 1.0 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Diameter (Metric) | 50 mm |
| Inlet Style | Stepped hose barb with Female Luer Slip |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
| Diameter (Metric) Filter | 5 cm |
| Volume (Metric) | 4 L |
| For Use With (Application) | Filtering vacuum sources and tank/bioreactor venting with analytical sample preparation |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, MCE, 0.45 μm
Millex™ MCE Syringe Filter, 0.45 μm for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Syringe Filter |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Housing Material | PVC |
| Diameter (Metric) Filter | 25 mm |
| Volume (Metric) | 100 mL |
| Material | PVC |
| Filter Type | Syringe Filter |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™-GP Sterile Syringe Filter Units with PES Membrane, 0.22 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | Modified Acrylic |
| Material (Membrane) | PES |
| Color | Green |
| Pressure Rating | 145 psi |
| For Use With (Application) | Low protein binding; sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions; Sterilization of drugs or aqueous solutions administered intravenously |
| Sterility | Sterile |
| Type | Modified Acrylic Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Diameter (Metric) | 3.3 cm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Tip Material | Modified Acrylic |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Certifications/Compliance | Meets USP Class VI Biological tests for plastics. All 33 mm filters are CE-marked and suitable for both medical and laboratory applications outside the U.S. |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Durapore™ (PVDF), 0.45 μm
Remove particulates, reduce signal-to-noise ratios and maintain flat baselines. Millex™ Nonsterile 33 mm Syringe Filters are constructed of polyethylene housing with Durapore™ membranes for preparing samples for analysis. Available in two pore sizes.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Filter Code | HV |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PVDF |
| Volume (Metric) | <100 mL |
| Color Code | Yellow |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Type | Syringe Filter |
| Diameter (Metric) | 33 mm |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |
| Product Line | Millex |
Sartorius Minisart™ NML Syringe Filter, Nonsterile
Provides fast and reliable filtration of small to medium volumes, complete with ready-to-connect filter units. Sartorius Minisart™ NML Syringe Filters, Nonsterile eliminate time consuming preparatory work, such as changing out the filter and cleaning the filtration system.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Housing Material | Meta acrylate butadiene styrene polymerisate (MBS) |
| Temperature (Metric) Max | 50°C |
| Volume (Metric) | 200 mL |
| Quantity | 500 Pk. |
| Sample Volume | 1 to 200 mL |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 6.2 cm2 |
| Type | NML Syringe Filter |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Diameter (Metric) | 28 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Packaging | Nonsterile, bulk packed |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Prefilter | No |
| Hold up Volume (After Air Purge) | 0.15 mL |
Cytiva Whatman™ Puradisc Nylon Syringe Filters: Nonsterile
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Caters to a wide variety of sample types and applications, including capillary electrophoresis, biological preparations, protein filtration, and UV spectroscopy sample preparation. Whatman™ Puradisc Nylon Syringe Filters: Nonsterile are resistant to a range of organic solvents and suitable for use with high pH samples.
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 22.9 x 28.4 mm |
| Outlet Style | Male Luer |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Housing Material | Pigment Free Polypropylene (PP) |
| Material (Membrane) | Nylon |
| Volume (Metric) | Up to 100 mL |
| Pressure Rating | 5.2 bar (75 psi) |
| Filter Type | Syringe Filter |
| For Use With (Application) | For aqueous or solvent-based solutions, HPLC, TLC, GC sampling |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 4.2 cm2 |
Cytiva Whatman™ GD/X PVDF Syringe Filters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Processes three to seven times more sample volume than filters without prefilter. Whatman™ GD/X PVDF Syringe Filters are specifically designed for filtration of viscous or otherwise hard-to-filter samples with high solids content.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 21.6 x 29.8 mm |
| Outlet Style | Male Luer |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Housing Material | Pigment free polypropylene (PP) |
| Material (Membrane) | PVDF |
| Volume (Metric) | ≤10 mL |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Prefilter | 100% Borosilicate Glass FiberGMF 150 10 μm: 1 μmGF/F 0.7 μm |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Nonsterile, PTFE Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
Fisherbrand™ Syringe Filters: PTFE Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Material | PTFE |
| For Use With (Application) | Ideal for degassing/clarifying aqueous and solvent samples |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Nonsterile, Nylon Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
Fisherbrand™ Syringe Filters: Nylon Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Material (Membrane) | Nylon |
| Sterility | Non-sterile |