Syringeless and Syringe Filters
- (8)
- (13)
- (297)
- (9)
- (91)
- (1)
- (408)
- (1)
- (14)
- (16)
- (2)
- (3)
- (20)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (26)
- (3)
- (9)
- (1)
- (2)
- (9)
- (72)
- (3)
- (17)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (19)
- (2)
- (133)
- (99)
- (2)
- (98)
- (1)
- (43)
- (53)
- (109)
- (27)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (4)
- (3)
- (8)
- (63)
- (26)
- (592)
- (151)
- (11)
- (494)
- (21)
- (32)
- (13)
- (22)
- (189)
Résultats de la recherche filtrée
| Stérilité | Sterile |
|---|---|
| Quantité | 50/Pk. |
| Diamètre (métrique) | 33 mm |
| Type d’entrée | Female Luer Lock |
| Matériau de boîtiers | Acrylic |
| Type de sortie | Male Leur-Slip |
| Matériau (membrane) | PES |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, 0.2 μm
For removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines
MilliporeSigma™ Millex™ Product Container
Designed for convenient, benchtop storage of 33 mm Millex syringe filters.
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, 0.2 μm
Millex™ Syringe Filters for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Fluoropore™ PTFE, Hydrophobic, 0.2 μm
Millex™ Syringe Filters for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, 0.2 μm
For removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines
Thermo Scientific™ Titan3™ GMF (Glass MicroFiber) Syringe Filters
Ensure cleaner sample extracts by removing interfering materials and fine particles prior to injection with these robust GMF (glass microfiber) syringe filters.
| Type de filtre | Syringe Filter |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Titan3 Polypropylene Syringe Filter Housings Meet The Requirements of 21 CFR 177.1520. |
| Jetable | Single-use |
| Diamètre (métrique) | 30 mm |
| Volume (métrique) | <137 μL (Hold Up) |
| Pression nominale | 210 psi |
| À utiliser avec (application) | Sample Filtration: dissolution testing; general use |
| Type | Syringe Filter |
| Stérilité | Non-sterile |
| Gamme de produits | Titan3 |
| Préfiltre | No |
| Quantité | 100 Pk. |
| Volume mort (après purge de l’air) | <157 μL |
| Matériau de boîtiers | Polypropylene |
| Matériau (membrane) | Glass Microfiber |
MilliporeSigma Dualex Ultra Transducer Protector
0.22 μm pore size for sterile gas filtration or venting
MilliporeSigma™ Millex™-VV Sterile Syringe Filter Unit, PVDF, 0.1 μm
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions are available in 0.1, 0.22, 0.45 and 5.0μm pore sizes
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Fluoropore™ PTFE, Hydrophobic, 0.2 μm
For removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines
MilliporeSigma™ Millex™-HV Syringe Filter with PVDF Membrane
High flow rates and throughput, low levels of extractables and broad chemical compatibility. MilliporeSigma™ Millex-HV Syringe Filter with PVDF Membrane bind far less protein than nylon, nitrocellulose membranes, or PTFE membranes.
MilliporeSigma™ Millex™ LG Syringe Filter with Hydrophilic LCR PTFE Membrane
Designed for sample preparation and low protein binding fine particle removal from solvents, aqueous and organic solutions. Millex™ LG Syringe Filters with Hydrophilic LCR PTFE Membranes are for non-sterile filtration.
| À utiliser avec (équipement) | Syringe |
|---|---|
| Matériau | PTFE |
| Zone de filtration | 3.9 cm2 |
| Diamètre (métrique) | 25 mm |
| Température (métrique) Max | 45°C |
| Porosité | 0.2 μm |
| Type de sortie | Male Luer Slip |
| Volume (métrique) | 100 mL |
| Pression nominale | 6.9 (100)bar(psi) |
| À utiliser avec (application) | This 25 mm syringe filter with a hydrophilic PTFE membrane, for non-sterile filtration, has a 0.2 μm pore size used in low protein binding fine particle removal from aqueous & organic solutions. |
| Type | Millex-LG |
| Stérilité | Non-sterile |
| Volume mort (après purge de l’air) | <100 μL |
| Type d’entrée | Female Luer Lock |
| Code couleur | Natural inlet/natural outlet |