Lockout Tagout Locks
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (40)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (57)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (14)
- (11)
- (1)
- (64)
- (46)
- (2)
- (24)
- (12)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (71)
- (3)
- (8)
- (1)
- (2)
- (6)
- (31)
- (64)
Filtered Search Results
| Product Type | Locking Device |
|---|
Brady™ SafeKey Padlocks - Nylon with 38 mm Plastic Shackle, Keyed Different
The ultimate locks for all of your safety and security needs
| Diameter (Metric) Shackle | 6.4 mm |
|---|---|
| Diameter (English) Shackle | 0.25 in. |
| Material (Shackle) | Plastic |
| Height (Metric) Shackle | 38 mm |
| Width (English) Shackle | 1.3 in. |
| Width (English) | 1.5 in. |
| Product Type | Keyed Padlocks |
| No. of Pins | 6 |
| Width (Metric) Shackle | 33 mm |
| Key Type | Keyed Different |
| Material | Nylon |
| Width (Metric) | 38 mm |
| Height (English) Shackle | 1.5 in. |
Brady™ Double Hex Prolock
Effectively lock out a variety of isolation points. The Brady™ Extra Secure Prolock will quickly become a staple lockout device in any facility. It tackles anything from T valve handles to electrical disconnects.
Brady™ Extra Secure Prolock System
Effectively lock out a variety of isolation points. The Brady™ Extra Secure Prolock will quickly become a staple lockout device in any facility. It tackles anything from T valve handles to electrical disconnects.
| Product Type | Pull-tight Cable Lockout System |
|---|
Brady™ Double Hex Prolock
Effectively lock out a variety of isolation points. The Brady™ Double Hex Prolock will quickly become a staple lockout device in any facility. It tackles anything from T valve handles to electrical disconnects.
Brady™ Cable Lockout Device
Lockout gates, handles, valves and more! The Brady™ Cable Lockout Device is a versatile solution for all of your facility's lockout needs.
| Dimensions (L x W x H) | 0.65 x 5.84 x 2 in. |
|---|---|
| Product Type | Tab-cinching Cable Lockout Device |
| Color | Red |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Plastic |
Brady™ Plug Lockout Device
Accommodates a large variety of plug shapes and sizes. The Brady™ Plug Lockout Device is a simple and cost effective solution for electric equipment lockout procedures.
| Product Type | Plug Lockout |
|---|
Brady™ SafeKey Padlocks - aluminum with 76 mm Steel Shackle, Keyed Different
The ultimate locks for indoor and outdoor heavy duty safety applications.
| Diameter (Metric) Shackle | 6.4 mm |
|---|---|
| Diameter (English) Shackle | 0.25 in. |
| Material (Shackle) | Steel |
| Height (Metric) Shackle | 76 mm |
| Width (English) Shackle | 1.3 in. |
| Width (English) | 1.5 in. |
| Product Type | Keyed Padlocks |
| No. of Pins | 6 |
| Width (Metric) Shackle | 33 mm |
| Key Type | Keyed Different |
| Material | Anodized Aluminum |
| Width (Metric) | 38 mm |
| Height (English) Shackle | 3 in. |
Brady™ Small Hubbell Plugout
Small Hubbell Plugout™ prevents electrical plugs from being inserted into a wall outlet.
Brady™ Keyed Alike Safety Lock with Steel Shackle
Help ensure workers stay safe from hazardous energy during servicing and repair with strong, efficient and cost-effective Safety Lockout Padlocks from Brady.
| Diameter (Metric) Shackle | 6.35 mm |
|---|---|
| Diameter (English) Shackle | 0.25 in. |
| Material (Shackle) | Steel |
| Height (Metric) Shackle | 38.10 mm |
| Product Type | Padlock |
| No. of Pins | 6 |
| Key Type | Keyed Alike |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Ideal for electrical contractors, maintenance, electricians |
| Dimensions (D x W x H) | 0.82 x 1.5 x 1.77 in. |
Brady™ Keyed Alike Safety Padlocks with 1.5 in. Shackle, Yellow
Safer alternative to metal locks for lockout applications
| Includes | 3 labels/ lock, 1 English, 1 French, 1 Spanish label |
|---|---|
| Diameter (Metric) Shackle | 0.63 cm |
| Diameter (English) Shackle | 0.25 in. |
| Material (Shackle) | Steel |
| Product Type | Keyed Alike Safety Padlock |
| No. of Pins | 6 |
| Color | Yellow |
| Material | Nylon |
Brady™ Keyed Different Safety Lock with Plastic Shackle
Help ensure workers stay safe from hazardous energy during servicing and repair with strong, efficient and cost-effective Safety Lockout Padlocks from Brady.
| Diameter (Metric) Shackle | 6.35 mm |
|---|---|
| Diameter (English) Shackle | 0.25 in. |
| Material (Shackle) | Plastic |
| Height (Metric) Shackle | 38.10 mm |
| Product Type | Padlock |
| No. of Pins | 6 |
| Key Type | Keyed Different |
| Material | Nylon |
| Dimensions (D x W x H) | 0.82 x 1.5 x 1.77 in. |
Brady™ SafeKey Padlocks Nylon - 76 mm steel shackle
The ultimate locks for all of your safety and security needs.
| Diameter (Metric) Shackle | 6.40 mm |
|---|---|
| Material (Shackle) | Steel |
| Height (Metric) Shackle | 76.00 mm |
| Width (English) | 1.496 in. |
| Product Type | Keyed Padlocks |
| No. of Pins | 6 |
| Width (Metric) Shackle | 33.00 mm |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Nylon |
| Width (Metric) | 38.00 mm |
Brady™ Original Cable Lockout
Gain control of difficult lockout situations. The patented Brady™ Original Cable Lockout is ideal for difficult lockout situations such as large gate valves or oversized devices.
| Includes | Includes 6 ft. galvanized steel able |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Galvanized steel cable |
| Product Type | Pull-Tight Cable Lockout Device |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Glass-filled Nylon |
| Dimensions (D x W x H) | 1.1 x 3 x 6.5 in. |