Physical Hazard Signs
- (8)
- (1)
- (270)
- (1)
- (2)
- (102)
- (2)
- (3)
- (93)
- (1)
- (22)
- (117)
- (172)
- (26)
- (78)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (666)
- (27)
- (1)
- (1)
- (82)
- (1)
- (6)
- (8)
- (79)
- (193)
- (5)
- (32)
- (29)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Brady™ Electrical Hazard Signs: DANGER - HIGH VOLTAGE OVERHEAD
Identify electrical hazard and high voltage areas
| Displayed Text | DANGER High Voltage Overhead |
|---|---|
| Product Type | Electrical Hazard Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145, PSTC-33, |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Polystyrene Sign: DANGER - ELECTRICAL ROOM. NO STORAGE PERMITTED.
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ polystyrene sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to workplace hazards.
Brady™ Polyester Sign: DANGER - ELECTRICAL ROOM. NO STORAGE PERMITTED.
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ polyester sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to workplace hazards.
Brady™ Aluminum Sign: HIGH VOLTAGE - KEEP OUT. WILL RESULT IN SERIOUS SHOCK OR DEATH.
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ aluminum sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to workplace hazards.
| Displayed Text | HIGH VOLTAGE - KEEP OUT. WILL RESULT IN SERIOUS SHOCK OR DEATH. |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Material | Aluminum |
Brady™ Polyester Sign: HIGH VOLTAGE - UNAUTHORIZED PERSONNEL KEEP OUT
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ polyester sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to workplace hazards.
Brady™ Polyester Sign: DANGER: ELECTRICAL EQUIPMENT. AUTHORIZED PERSONNEL ONLY.
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ polyester sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to workplace hazards.
| Displayed Text | DANGER: ELECTRICAL EQUIPMENT. AUTHORIZED PERSONNEL ONLY. |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Material | Polyester |
Brady™ Polyester Sign: DUST MASK IS REQUIRED. BREATHING UNFLITERED AIR MAY DAMAGE LUNGS.
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ polyester sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to workplace hazards.
| Displayed Text | DUST MASK IS REQUIRED. BREATHING UNFLITERED AIR MAY DAMAGE LUNGS. |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Black on White |
| Material | Polyester |
Brady™ Vinyl NFPA Diamond Labels
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ vinyl pictogram label is a durable, clear and effective tool to raise awareness to workplace hazards.
Brady™ Polystyrene Sign: DUST MASK IS REQUIRED. BREATHING UNFLITERED AIR MAY DAMAGE LUNGS.
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ polystyrene sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to workplace hazards.
| Displayed Text | DUST MASK IS REQUIRED. BREATHING UNFLITERED AIR MAY DAMAGE LUNGS. |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Black on White |
| Material | Polystyrene |
Brady™ ToughStripe™ Anti-Slip Floor Safety Sign
Hard-to-miss signs made of durable floor marking tape
| Description | ToughStripe - Pre-printed Floor Signs |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Languages | English |
| Min. Temperature (English) | -0.4°F |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Used to mark aisles, passageways, storage locations, point out safety equipment and exits and enforce protective equipment requirements with glossy appearance and clear anti-skid area for communicating important safety and warning messages to employees |
| Thickness | 0.01 in. |
| Product Type | Floor Marking Safety Sign |
| Max. Temperature (English) | 129.9°F |
| Temperature Range (English) | -0.4°F to 129.9 °F |
| Certifications/Compliance | ASTM ANSI F1679, ANSI A1264.2-2006, OSHA |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to 54°C |
| Adhesive Type | Permanent Rubber |
| Finish | Gloss |
Brady™ Eye Protection Alert Signs
Eye Protection B-401 Plastic Safety Sign is a polyester sign panel with protected graphics.
Brady™ Electrical Hazard Signs: DANGER - HIGH VOLTAGE VOLTS
Identify electrical hazard and high voltage areas
| Height (Metric) | 25.40 cm |
|---|---|
| Displayed Text | DANGER High Voltage Volts |
| Width (English) | 14 in. |
| Product Type | Electrical Hazard Sign |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width (Metric) | 35.56 cm |
| Height (English) | 10 in. |
Brady™ Electrical Hazard Sign: CAUTION - USE STATIC GROUNDING DEVICES
Identifies electrical hazard and high voltage areas
Brady™ Warning: Do Not Operate Machine... Signs
Warning: Do Not Operate Machine... safety signs from Brady™ reinforce proper operational procedures and are available in a variety of materials, to best fit your application.
| Displayed Text | Warning Do Not Operate Machine Without Guards In Place |
|---|---|
| Product Type | Machine and Operational Sign |
| Color | Black on Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Danger: Wear Face Shield And Rubber Gloves... Signs
Identify equipment, rooms and materials that contain or are contaminated with hazardous agents.
| Displayed Text | DANGER Wear Face Shield And Rubber Gloves When Handling Chemicals |
|---|---|
| Product Type | Protective Wear Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Mounting Type | Surface Mount |