MIC Test Strips
Filtered Search Results
Liofilchem™ MTS™ Moxifloxacin [MXF] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Moxifloxacin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Moxifloxacin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | MXF |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Quinupristin-Dalfopristin [QDA] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Quinupristin-Dalfopristin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Quinupristin-Dalfopristin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | QDA |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Sulfamethoxazole [SMX] 0.064-1024 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Sulfamethoxazole |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Sulfamethoxazole |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | SMX |
| Concentration | 0.064 to 1024 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Cloxacillin [CX] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Cloxacillin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Cloxacillin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CX |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Ciprofloxacin [CIP] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Ciprofloxacin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Ciprofloxacin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CIP |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Doxycycline [DXT] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Doxycycline |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Doxycycline |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | DXT |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Ampicillin* - Sulbactam (4 mg/L) [SAM] 0.016-256* μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Ampicillin-Sulbactam |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Ampicillin-Sulbactam |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | SAM |
| Concentration | 0.016/4 to 256/4 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Ertapenem [ETP] 0.002-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Ertapenem |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Ertapenem |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | ETP |
| Concentration | 0.002 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Meropenem [MRP] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Meropenem |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Meropenem |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | MRP |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Cefotetan / Cefotetan + Cloxacillin [CTT/CXT] 0.5-32 / 0.5-32 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Cefotetan / Cefotetan + Cloxacillin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Cefotetan / Cefotetan + Cloxacillin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CTT/CXT |
| Concentration | 0.5 to 32 / 0.5 to 32 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Resistance Detection, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Clindamycin [CD] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Clindamycin |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Clindamycin |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | CD |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Tetracycline [TE] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Tetracycline |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Tetracycline |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | TE |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| Certifications/Compliance | FDA Cleared |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Polymyxin B [PB] 0.064-1024 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Polymyxin B |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Polymyxin B |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | PB |
| Concentration | 0.064 to 1024 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Mecillinam [MEC] 0.016-256 μg/mL
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Mecillinam |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Mecillinam |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | MEC |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |
Liofilchem™ MTS™ Daptomycin [DAP] 0.016-256 μg/mL (Includes Ca2+)
MIC Test Strips are a quantitative assay for determining the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) of antimicrobial agents against microorganisms to indicate appropriate patient treatment and for identifying resistance patterns.
| Content And Storage | -20°C or 2°C to 8°C until the given expiry date |
|---|---|
| Antimicrobial Agents | Daptomycin Includes Ca2+ |
| Description | Liofilchem™ MTS™ Daptomycin Includes Ca2+ |
| Product Type | MIC Test Strip |
| Antibiotic Code | DAP |
| Concentration | 0.016 to 256 μg/mL |
| For Use With (Application) | Antimicrobial Susceptibility Testing, For determining the MIC of antimicrobial agents against microorganisms |