Glass Fiber Filters and Prefilters
- (77)
- (1)
- (2)
- (4)
- (8)
- (4)
- (1)
- (18)
- (26)
- (29)
- (13)
- (59)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
Cytiva Whatman™ Grade GF/A Card-Mounted Filters
For use in static sample and personal air sampler applications. These aerosol sampling and particulate monitoring filters provide high flow rates and minimal sample interference.
| Flow Rate | Fast |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Material | Glass Fiber |
| Autoclavable | Autoclavable |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/A
Combines high loading capacity with fine particle retention. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/A are ideal for gravimetric determination of airborne particulates, stack sampling and absorption methods of air pollution monitoring.
| Particle Retention | 1.6 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Shape | Circle |
| Description | GE’s Whatman Grade GF/A glass microfiber filters feature fine retention. GF/A filters are suitable for water quality parameter measurement and air filtration applications. |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Quantity | 100 Pieces |
| Grade | Grade GF/A |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Used for high-efficiency general purpose laboratory filtration, including water pollution monitoring of effluents, for filtration of water, foodstuff analyses, protein filtration, and radioimmunoassay of weak β emitters. |
| Thickness (Metric) | 260 μm |
| Flow Rate | 13 sec./100mL |
| Type | Fine Retention Filter |
| Format | Disc |
| Thickness (English) | 0.01 in. |
| Waterflow Rate | 143 mL/min |
| Thickness (Metric) | 435 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 47 sec./100mL |
| Particle Retention | 1.5 μm |
| Type | RTU Filter for Total Suspended Solids Analysis |
| Temperature (English) Max. | 1022°F |
| Description | Our Whatman glass microfiber filter papers in grade 934-AH RTU have been pre-washed, dried (or ignited), cooled, desiccated and weighed, which eliminates the pre-treating steps that are otherwise required by the US EPA Laboratory Standard Method 2540 part |
| Thickness (English) | 0.017 in. |
| Temperature (Metric) Max | 550°C |
| Quantity | 100 pieces |
| Grade | 934-AH RTU |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Monitoring of rivers, lakes and coastal waters |
| Waterflow Rate | 341 mL/min |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade 934-AH Circles
Designed for analysis of non-filterable residue and materials that require a high loading capacity glass microfiber filter. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade 934-AH Circles are also used in cell harvesting, liquid scintillation, and monitoring pollution.
| Particle Retention | 1.5 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Shape | Circle |
| Description | Whatman Grade 934-AH borosilicate glass microfiber filters from GE are smooth water quality filters with high retention efficiency. Grade 934-AH filters are often used in total suspended solids analysis. |
| Filtration Time | 47 sec./100mL |
| Quantity | 100 Pack |
| Grade | Grade 934-AH |
| Material | Borosilicate Glass |
| Thickness (Metric) | 435 μm |
| Flow Rate | 3.7 sec./100mL/in.2 |
| Type | Filter for Total Suspended Solids Analysis |
| Basis Weight | 64 g/m2 |
| Format | Disc |
| Thickness (English) | 0.017 in. |
| Surface Type | Smooth |
| Waterflow Rate | 341 mL/min |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/A
Combines high loading capacity with fine particle retention. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/A are ideal for gravimetric determination of airborne particulates, stack sampling and absorption methods of air pollution monitoring.
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/A Sheets
Combines high loading capacity with fine particle retention. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/A Sheets are ideal for gravimetric determination of airborne particulates, stack sampling and absorption methods of air pollution monitoring.
| Particle Retention | 1.6 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Shape | Sheet |
| Description | GE’s Whatman Grade GF/A glass microfiber filters feature fine retention. GF/A filters are suitable for water quality parameter measurement and air filtration applications. |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Grade | Grade GF/A |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Used for high-efficiency general purpose laboratory filtration, including water pollution monitoring of effluents, for filtration of water, foodstuff analyses, protein filtration, and radioimmunoassay of weak β emitters. |
| Thickness (Metric) | 260 μm |
| Flow Rate | 13 sec./100mL |
| Type | Fine Retention Filter |
| Format | Sheet |
| Thickness (English) | 0.01 in. |
| Waterflow Rate | 143 mL/min |
Cytiva Whatman™ Glass Microfiber Filter Paper, 93AH Pre-Rinsed and Dried
Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade 934-AH Sheets are also used in cell harvesting, liquid scintillation, and monitoring pollution.
MilliporeSigma™ Filter Support Pads
Reinforce filters or use as spacers between filters. Filter Support Pads are available in absorbant cellulose pads to support filters in monitors or woven Dacron™ mesh spacers designed for use between filters. Available in diameters from 13mm to 124mm.
| Particle Retention | 0.2 to 0.6 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 220°F |
| Temperature (Metric) Max | 105°C |
| Color | White |
| Quantity | 100Pack. |
| Grade | AP10 |
| Material | Cellulose Fiber |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Used as filter supports in Millipore™ monitors for contamination analysis for drying filters |
| Thickness (Metric) | 0.8 to 1 mm |
| Flow Rate | 5.8 mL/minx cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Thickness (English) | 0.031 to 0.039 in. |
| Filter Type | Depth Filter |
| Surface Type | Plain |
MilliporeSigma™ Glass Fiber Filters Without Binder, 1.6 μm
Hydrophilic Glass Fiber without Binder Resin filter
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade 934-AH Sheets
Designed for analysis of non-filterable residue and materials that require a high loading capacity glass microfiber filter. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade 934-AH Sheets are also used in cell harvesting, liquid scintillation, and monitoring pollution.
| Particle Retention | 1.5 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Shape | Sheet |
| Description | Whatman Grade 934-AH borosilicate glass microfiber filters from GE are smooth water quality filters with high retention efficiency. Grade 934-AH filters are often used in total suspended solids analysis. |
| Filtration Time | 47 sec./100mL |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Quantity | 100 Pack |
| Grade | Grade 934-AH |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Used for determining total suspended solids in water, removal of turbidity and filtration of bacterial culturesUsed for a wide range of laboratory applications.It is recommended for water pollution monitoring, cell harvesting, liquid scintillation count |
| Thickness (Metric) | 435 μm |
| Flow Rate | 3.7 sec./100mL/in.2 |
| Type | Filter for Total Suspended Solids Analysis |
| Basis Weight | 64 g/m2 |
| Format | Sheet |
| Thickness (English) | 0.017 in. |
| Surface Type | Smooth |
| Waterflow Rate | 341 mL/min |
Sartorius Glass Fiber (GF) Pre-filters, No Binder
Use in gravimetric analyses and as a depth filter for sterile filtration. Sartorius Glass Fiber (GF) Pre-filters, No Binder are made of borosilicate glass microfibers and combine fast flow rates with high load capacity. Ideal for relatively clean solutions, as it retains very fine particles.
Ahlstrom™ Glass Microfiber Filter Papers - Grade 111
For general purpose use and atmospheric and water pollution monitoring
| Thickness (Metric) | 0.28 mm |
|---|---|
| Flow Rate | 5 cfm/ft2 |
| Particle Retention | 1.2 μm |
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Format | Disc |
| Thickness (English) | 0.01 in. |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Grade | 111 |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | General purpose use and atmospheric/water pollution monitoring |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Prefiters, Grade GF/D Sheets
Functions as a prefilter when used with GF/B microfiber filters. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Prefilters, Grade GF/D Sheets provide efficient membrane protection, especially during liquid scintillation counting.
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/C Sheets
Combines fine particle retention with good flow rate. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters, Grade GF/C Sheets are ideal for the collection of suspended solids in potable water, natural and industrial wastes.
| Particle Retention | 1.2 μm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 932°F |
| Shape | Sheet |
| Description | GE’s Whatman filter paper Grade GF/C glass filters offer a good flow rate and loading capacity that support total suspended solids analysis. |
| Temperature (Metric) Max | 500°C |
| Grade | Grade GF/C |
| Material | Borosilicate Glass |
| Thickness (Metric) | 260 μm |
| Flow Rate | 10.5 sec./100mL |
| Type | Filter |
| Basis Weight | 53 g/m2 |
| Format | Sheet |
| Thickness (English) | 0.01 in. |
| Waterflow Rate | 105 mL/min |