Filter Paper
Qualitative and quantitative filter papers for the clarification and purification of samples for analysis. Available in a range of sizes, counts, grades, and formats such as circles and sheets, they are often made from cellulose or nylon.
Filter papers are familiar laboratory consumables often used with a conical funnel or similar device to filter and retain solids, particulates, and other materials from aqueous solutions, suspensions, solvents, and other liquids. Filter papers may be manufactured from natural cellulose, nylon, or glass or quartz fibers. They are typically available as pre-cut circles of various diameters, which may be folded into pleats, quadrants, or pyramids. Some filter papers are also sold as sheets or rolls that can be cut to size as needed.
Filter papers may be categorized as qualitative or quantitative. Qualitative filter papers are used for general purpose filtration applications where subsequent analysis is not critical. Quantitative filter papers (ashless papers) are intended for more exacting analytical work and may be weighed or otherwise processed after use. They are made from low-linting fibers that are typically acid-hardened during their manufacture to provide high wet strength and chemical resistance, and are pre-rinsed with demineralized water for extra purity.
Most filter papers are also graded numerically according to pore size, which in turn infers other parameters such as flow rate, retention, thickness, weight, and burst strength, that constrain and prescribe their application.
What is Filter Paper Used for?
• General applications: research laboratories, clinics, and educational settings
• Analytical applications: precipitant and particulate removal prior to further analysis or assay
• Industrial applications: foods and beverages, cosmetics, and gravimetric analysis of cements, clays, and iron and steel products
• Environmental applications: water, soil, or atmospheric sample analysis
- (3)
- (638)
- (34)
- (11)
- (6)
- (16)
- (1)
- (1)
- (56)
- (3)
- (6)
- (74)
- (54)
- (17)
- (27)
- (380)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (170)
- (14)
- (60)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (24)
- (4)
- (2)
- (10)
- (17)
- (14)
- (10)
- (17)
- (8)
- (30)
- (12)
- (1)
- (13)
- (29)
- (15)
- (1)
- (8)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (23)
- (1)
- (1)
- (24)
- (25)
- (22)
- (25)
- (2)
- (25)
- (53)
- (11)
- (20)
- (17)
- (13)
- (6)
- (2)
- (13)
- (18)
- (10)
- (2)
- (18)
- (33)
- (3)
- (45)
- (29)
- (24)
- (5)
- (5)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (24)
- (8)
- (8)
- (21)
- (8)
- (10)
- (4)
- (1)
- (2)
- (25)
- (27)
- (12)
- (14)
- (23)
- (11)
- (12)
- (17)
- (1)
- (6)
- (1)
- (31)
- (5)
- (32)
- (1)
- (17)
- (1)
- (20)
- (23)
- (2)
- (10)
- (83)
- (35)
- (30)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Wet-Strengthened Qualitative Filter Paper Circles
Coarse cellulose fiber papers remove particles >25μm
| Débit | Fast |
|---|---|
| Particle Retention | >25 μm |
| Format | Disc |
| Matériau | Cellulose |
| Qualité | P8 |
| Porosité | Coarse |
| À utiliser avec (application) | Use for coarse particles and gelatinous precipitates. |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Sheets - P5 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 1μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper
| Débit | Slow: 60mL/min. |
|---|---|
| Particle Retention | 5 to 10 μm |
| Vitesse de filtration | 230 sec. |
| Format | Sheet |
| Matériau | Cellulose |
| Qualité | P5 |
| Porosité | Medium |
| À utiliser avec (application) | General lab uses: clinical and spot testing, clarifying pharmaceuticals |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles and Sheets - P4 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 1μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper
| Débit | Slow: 25mL/min. |
|---|---|
| Particle Retention | 4 to 8 μm |
| Vitesse de filtration | 730 sec. |
| Format | Disc |
| Qualité | P4 |
| Porosité | Medium Fine |
| À utiliser avec (application) | General purpose: slightly slower, more retentive than P5. Retains MgNH4PO4, silver sulfide, cadmium sulfide. In air monitors, collects particulates and chromic acid mist |
Fisherbrand™ Quantitative Grade Filter Paper Circles
Manufactured to reduce silicon dioxide, calcium oxide and ferric oxide levels
| Format | Disc |
|---|---|
| Matériau | Alpha Cotton Cellulose |
Fisherbrand™ Qualitative Filter Paper: Grade 6 Circles
Filters particles twice as fast as Qualitative Filter Paper Grade 5. Fisherbrand™ Qualitative Grade 6 Filters provide fine particle retention for boiler water analysis.
| Débit | Fast |
|---|---|
| Particle Retention | 25 μm |
| Format | Disc |
| Qualité | P8 Fluted |
| Porosité | Coarse |
| À utiliser avec (application) | Use for coarse particles and gelatinous precipitates. |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles and Sheets - P2 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 1μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper
| Particle Retention | 1 to 5 μm |
|---|---|
| Vitesse de filtration | 5mL/min. |
| Format | Disc |
| Qualité | P2 |
| Porosité | Fine |
| À utiliser avec (application) | Ideal for clarifying and removing particles of 1μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Sheets - P8 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 1μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper
| Débit | Fast: 160mL/min. |
|---|---|
| Particle Retention | 20 to 25 μm |
| Vitesse de filtration | 55 sec. |
| Format | Sheet |
| Matériau | Cellulose |
| Qualité | P8 |
| Porosité | Coarse |
| À utiliser avec (application) | Suitable for coarse and gelatinous precipitates. Retains Fe(OH)3, Al(OH)3, metallic sulfides, iron ores. For clarifying solutions, oils. For zinc analysis (Fe ppt removal). Size 19cm (09-804) widely used for sugar analysis. |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles - P5 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 1μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper
| Débit | Slow: 60mL/min. |
|---|---|
| Particle Retention | 5 to 10 μm |
| Vitesse de filtration | 230 sec. |
| Format | Disc |
| Matériau | Cellulose |
| Qualité | P5 |
| Porosité | Medium |
| À utiliser avec (application) | General lab uses: clinical and spot testing, clarifying pharmaceuticals |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles - P8 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 20μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper.
| Débit | Fast: 160mL/min. |
|---|---|
| Particle Retention | 20 to 25 μm |
| Vitesse de filtration | 55 sec. |
| Format | Disc |
| Matériau | Cellulose |
| Qualité | P8 |
| Quantité | 100/Pk. |
| Porosité | Coarse |
| À utiliser avec (application) | Suitable for coarse and gelatinous precipitates. Retains Fe(OH)3, Al(OH)3, metallic sulfides, iron ores. For clarifying solutions, oils. For zinc analysis (Fe ppt removal). Size 19cm (09-804) widely used for sugar analysis. |
Sartorius Stedim Diatomaceous Earth Filter Paper
This filter grade is made of cellulose and diatomaceous earth and offer a much better separating capability than pure cellulose papers at the same rate of filtration. This grade quickly retains the finest particles at high flow rates.
Sartorius Qualitative Grade 34/N Filter Papers
This paper grade is generally used for analytical and technical purposes. It has a fast flow rate due to its structure.
| Type | Qualitative Filter Paper |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Conical Funnel |
| Format | Folded |
| Matériau | Cotton Linters, Refined Pulp |
| Qualité | 34/N |
| Quantité | 100/Pk. |
| Porosité | 2 to 3 μm |
Sartorius Qualitative Grade 293 Filter Papers
These qualitative filter papers are essentially used for analytical purposes and routine analyses, whenever no gravimetric analyses are required. They are wet-strengthened and can be used for pressure and vacuum filtration.
| Particle Retention | 1 to 2 μm |
|---|---|
| Type | Qualitative Filter Paper |
| Vitesse de filtration | 300 sec. |
| À utiliser avec (équipement) | Conical Funnel |
| Format | Disc |
| Matériau | Cotton Linters, Refined Pulp |
| Qualité | 293 |
| Quantité | 100/Pk. |
| Porosité | 1 to 2 μm |
| Épaisseur (métrique) | 0.15 mm |
Sartorius Qualitative Grade 1291 Filter Papers
These qualitative filter papers are essentially used for analytical purposes and routine analyses, whenever no gravimetric analyses are required. They are wet-strengthened and can be used for pressure and vacuum filtration.
| Particle Retention | 2 to 3 μm |
|---|---|
| Type | Qualitative Filter Paper |
| Vitesse de filtration | 180 sec. |
| À utiliser avec (équipement) | Conical Funnel |
| Format | Disc |
| Matériau | Cotton Linters, Refined Pulp |
| Qualité | 1291 |
| Quantité | 100/Pk. |
| Porosité | 2 to 3 μm |
| Épaisseur (métrique) | 0.16 mm |
Sartorius Quantitative Grade 1288 Filter Papers
These qualitative filter papers are essentially used for analytical purposes and routine analyses, whenever no gravimetric analyses are required. They are wet-strengthened and can be used for pressure and vacuum filtration.
| Particle Retention | 12 to 15 μm |
|---|---|
| Type | Quantitative Filter Paper |
| Vitesse de filtration | 10 sec. |
| Format | Disc |
| Matériau | Cotton Linters, Refined Pulp |
| Qualité | 1288 |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100/Pk. |
| Porosité | 12 to 15 μm |
| Épaisseur (métrique) | 0.21 mm |