Acrylamide Gel Electrophoresis Systems
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (1)
- (2)
- (6)
- (13)
- (25)
- (1)
- (1)
- (9)
- (13)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (3)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Buffer Core Repair Kit for XCell SureLock™ Mini-Cell
For the XCell SureLock™ Mini-Cell Blot Module
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack, Wedgewell format provides all the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents you need to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ WedgeWell™ Tris-Acetate XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 3 to 8%
The NuPAGE Tris-Acetate Welcome Pack, WedgeWell format provides all the necessary NuPAGE Tris-Acetate gels, buffers, and reagents you will need to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Welcome Pack and Mini Blot Modules, 10–20%
The Novex Tricine Welcome Pack and Mini Blot Modules provide all of the necessary Novex gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank plus two Mini Blot Modules for wet transfer. Each Mini Gel Tank can accommodate up to two gels per run or up to two Mini Blot Modules for wet transfer.
| Gel Percentage | 10 to 20% |
|---|---|
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Mode of Separation | Denaturing |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 kit |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 4 to 12%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack, Wedgewell format provides all the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents you will need to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
MilliporeSigma mPAGE™ Gel Casting Device Kit
Kit for hand casting mini gels with a 0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm thickness, includes plates and combs
| Includes | Gel Caster Base, Gel Caster Frame, Gel Caster Sealing Gaskets, Gel Releasers, Combs 10 wells (0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm), Combs 15 wells (0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm), Mini Spacer Plates (0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm), Mini Short Plates |
|---|---|
| Type | Gel Caster |
| For Use With (Application) | Gel Electrophoresis |
| Gel Size | 8.3 x 10.1 cm |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack and Mini Blot Modules, 4–20%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack and Mini Blot Modules provide all of the necessary Novex gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank plus two Mini Blot Modules for wet transfer. Each Mini Gel Tank can accommodate up to two gels per run or up to two Mini Blot Modules for wet transfer.
| Gel Percentage | 4 to 20% |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Mode of Separation | Denaturing |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 kit |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ NuPAGE™ WedgeWell™ Midi Tris-Acetate Welcome Pack, 3 to 8%
The NuPAGE Tris-Acetate Midi Welcome Pack, Wedgewell format provides all the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents needed to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | NuPAGE |
MilliporeSigma mPAGE™ Lux Casting System
Casting System for hand casting mini gels using UV light with a 0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm thickness, includes instrument, casters, plates and combs
| Type | Gel Casting System |
|---|---|
| Max. Voltage | 240 VAC |
| Max. Current | 1.5 A |
| For Use With (Application) | Hand Casting Mini Gels |
| Gel Size | 8.3 x 10.1 cm |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 12%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack, Wedgewell format provides all the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents you will need to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Gel Percentage | 12% |
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ WedgeWell™ Tris-Acetate Welcome Pack, 3 to 8%
The NuPAGE Tris-Acetate Welcome Pack, WedgeWell format provides all the necessary NuPAGE Tris-Acetate gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ NuPAGE™ WedgeWell™ Tris-Acetate Welcome Pack and Mini Blot Modules, 3 to 8%
The NuPAGE Tris-Acetate Welcome Pack and Mini Blot Modules provide all the necessary NuPAGE gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank plus two Mini Blot modules for wet transfer.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Welcome Pack and Mini Blot Modules, 3–8%
The NuPAGE Tris-Acetate Welcome Pack and Mini Blot Modules provide all of the necessary NuPAGE gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank plus two Mini Blot Modules for wet transfer. Each Mini Gel Tank can accommodate up to two gels per run or up to two Mini Blot Modules for wet transfer.
| Gel Percentage | 3 to 8% |
|---|---|
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Mode of Separation | Denaturing |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 kit |
| Gel Size | Mini |