Round Plastic Bottles
- (1)
- (34)
- (1)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (15)
- (61)
- (20)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (74)
- (1)
- (1)
- (41)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (12)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (3)
- (2)
- (76)
- (1)
- (1)
- (1)
- (46)
- (1)
- (4)
- (15)
- (3)
- (6)
- (3)
- (1)
- (280)
- (53)
- (5)
- (7)
- (1)
- (6)
- (3)
- (70)
- (10)
- (2)
- (6)
- (9)
- (41)
- (4)
- (15)
- (6)
- (38)
- (41)
- (150)
- (38)
- (7)
- (6)
- (211)
- (6)
- (1)
- (20)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (4)
- (1)
- (2)
- (8)
- (20)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (35)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (51)
- (6)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (4)
- (38)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (62)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (51)
- (13)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (5)
- (44)
- (28)
- (1)
- (1)
- (224)
- (8)
- (8)
- (189)
- (34)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Leakproof HDPE Wide-Mouth Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Rigid, translucent bottles.
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Matériau | HDPE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Wide-Mouth Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Higher temperature resistance than LDPE or HDPE
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Matériau | PPCO |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | PPCO |
Fisherbrand™ Amber HDPE Narrow-Mouth Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Protect light-sensitive materials during sampling, shipping or storage
| Certifications/Conformité | U.S. Pharmacopoeia 661 |
|---|---|
| Couleur | Amber |
| Matériau | HDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Lab Quality PPCO Bottles with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Store specimens where autoclaving is required with these wide-mouth, lab-quality PPCO bottles.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Description | Lab Quality Wide-Mouth Bottle |
| Type de produit | Wide Mouth Lab Quality Bottle |
| Matériau | PPCO |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Natural, translucent |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| Couleur | Translucent |
| Joint de fermeture | Unlined |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Lab Quality HDPE Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Perform countless field applications utilizing these general-purpose, wide-mouth, lab quality HDPE bottles.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Description | Lab Quality Wide-Mouth Bottle |
| Type de produit | Wide Mouth Lab Quality Bottle |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | HDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth HDPE Lab Quality Bottles with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Store, ship and package liquids with these highly reliable, lab-quality bottles, specifically designed for long-term demanding lab use.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Couleur | Translucent |
| Description | Lab Quality Narrow-Mouth Bottle |
| Joint de fermeture | Unlined |
| Matériau | HDPE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Natural |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Narrow |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Large Wide-Mouth HDPE Bottles with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Choose these large, wide-mouth HDPE bottles with closure for a wide range of lab and field uses, including dry chemical storage and water sampling.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Description | Large Wide-Mouth Bottle |
| Nb par paquet | 1/Pk. |
| Type de produit | Wide Mouth Bottle |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | HDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| Couleur | Natural |
| Joint de fermeture | Unlined |
| Finition de col | 100 mm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 6/Cs. |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 89 mm |
| Taille du bouchon | 100 mm |
| Quantité | 1/Pk., 6/Cs. |
Fisherbrand™ Graduated Polypropylene Laboratory Bottles
Ideal for storing a wide variety of liquids and solids.
| Couleur | Clear,Translucent |
|---|---|
| Type de produit | Laboratory Bottle |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Graduated | Yes |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Wide Mouth Round Bottles with White Polypropylene Caps
Ideal for use with water based chemicals and some food products. Fisherbrand™ Wide Mouth Round Bottles with White Polypropylene Caps feature a wide opening making them suitable for solids.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Joint de fermeture | Polyethylene Foam |
| Type de produit | Round Wide Mouth Bottle |
| Matériau | HDPE |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles without Cap
Suggested for use with water based chemicals and some food products. Fisherbrand™ Natural HDPE Wide-Mouth Round Bottles feature a wide opening making them ideal for solids.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Type de produit | Round Wide Mouth Bottle |
| Matériau | HDPE |
| Finition de col | 53-400 |
| Taille du bouchon | 53-400 mm |
| Bouche | Wide |
| Diamètre (métrique) externe du col | 50 mm |
| Closure Included | No |
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Type de produit | Graduated Wide Mouth Bottle |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | LDPE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Translucent |
| Graduated | Yes |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide, Threaded |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |
Fisherbrand™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles without Caps
High Density Polyethylene, natural color, provides good chemical resistance while wide mouth opening is ideal for solids storage
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Type de produit | Oblong Bottle |
| Matériau | HDPE |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | No |
Fisherbrand™ Wide-Mouth PTFE Bottles
With machine-finished, heavy-wall, wide-mouth PTFE screw closures for easy cleaning
| Couleur | White |
|---|---|
| Matériau | PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Quantité | Each |
Fisherbrand™ Natural LDPE Boston Round Bottles with Black Phenolic Caps
Natural LDPE Boston Round Bottles are very flexible with high impact strength. Excellent for mild and strong buffers, good chemical resistance
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Joint de fermeture | Polyethylene Cone |
| Type de produit | Boston Round Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Couleur de bouchon | Black |
| Matériau du bouchon | Phenolic |
| Bouche | Narrow |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Clear PET Wide Mouth Packer Bottles with White Polypropylene Caps
Design maximizes storage space. Wide mouth ideal for solids
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Type de produit | Wide Mouth Packer Bottle |
| Matériau | PET |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |