Primary Antibodies
Primary antibodies are immunoglobulins that recognize and bind to a specific antigen of interest with high affinity and specificity to purify, detect, and measure that antigen. Includes antibody pairs for specific biochemical applications.
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Keyword Search:
Clear search
1
–
3
of
3
results
Invitrogen™ c-Kit Monoclonal Antibody (104D2), PE
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P10721 |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | c-Kit |
| Gene Symbols | KIT |
| Regulatory Status | ASR |
| Purification Method | Purified |
| Gene Alias | belly-spot; Bs; CD117; ckit; C-Kit; c-KIT gene1; c-kit protein; c-kit proto-oncogene protein; c-kit receptor; c-kit receptor tyrosine kinase; dominant spotting; Dominant white spotting; Fdc; Gsfsco1; Gsfsco5; Gsfsow3; KIT; kit oncogene; KIT proto-oncogene receptor tyrosine kinase; KIT proto-oncogene, receptor tyrosine kinase; mast cell growth factor receptor; mast/stem cell growth factor receptor; mast/stem cell growth factor receptor Kit; MGF; p145 c-kit; PBT; Piebald trait protein; protein kinase; proto-oncogene c-Kit; proto-oncogene tyrosine-protein kinase Kit; receptor tyrosine kinase c-kit; receptor tyrosine kinase type III; SCFR; SCO1; SCO5; Sl; soluble KIT variant 1; SOW3; spotted sterile male; Ssm; Steel Factor Receptor; Tr-kit; tyrosine kinase receptor; tyrosine kinase receptor c-KIT; tyrosine-protein kinase Kit; v-kit Hardy-Zuckerman 4 feline sarcoma viral oncogene homolog; v-kit Hardy-Zuckerman 4 feline sarcoma viral oncogene-like protein; W |
| Gene | KIT |
| Product Type | Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3815 |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | MOLM-1 megakaryocytic cells. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | 104D2 |
Invitrogen™ c-Kit Monoclonal Antibody (104D2), APC
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | APC |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P10721 |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | c-Kit |
| Gene Symbols | KIT |
| Regulatory Status | ASR |
| Purification Method | Purified |
| Gene Alias | belly-spot; Bs; CD117; ckit; C-Kit; c-KIT gene1; c-kit protein; c-kit proto-oncogene protein; c-kit receptor; c-kit receptor tyrosine kinase; dominant spotting; Dominant white spotting; Fdc; Gsfsco1; Gsfsco5; Gsfsow3; KIT; kit oncogene; KIT proto-oncogene receptor tyrosine kinase; KIT proto-oncogene, receptor tyrosine kinase; mast cell growth factor receptor; mast/stem cell growth factor receptor; mast/stem cell growth factor receptor Kit; MGF; p145 c-kit; PBT; Piebald trait protein; protein kinase; proto-oncogene c-Kit; proto-oncogene tyrosine-protein kinase Kit; receptor tyrosine kinase c-kit; receptor tyrosine kinase type III; SCFR; SCO1; SCO5; Sl; soluble KIT variant 1; SOW3; spotted sterile male; Ssm; Steel Factor Receptor; Tr-kit; tyrosine kinase receptor; tyrosine kinase receptor c-KIT; tyrosine-protein kinase Kit; v-kit Hardy-Zuckerman 4 feline sarcoma viral oncogene homolog; v-kit Hardy-Zuckerman 4 feline sarcoma viral oncogene-like protein; W |
| Gene | KIT |
| Product Type | Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3815 |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | MOLM-1 megakaryocytic cells. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | 104D2 |
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE-Cyanine5.5 |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P10721 |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | c-Kit,CD117 (c-Kit) |
| Gene Symbols | KIT |
| Regulatory Status | ASR,ASR/IVD |
| Purification Method | purified |
| Gene Alias | belly-spot; Bs; CD117; ckit; C-Kit; c-KIT gene1; c-kit protein; c-kit proto-oncogene protein; c-kit receptor; c-kit receptor tyrosine kinase; dominant spotting; Dominant white spotting; Fdc; Gsfsco1; Gsfsco5; Gsfsow3; KIT; kit oncogene; KIT proto-oncogene receptor tyrosine kinase; KIT proto-oncogene, receptor tyrosine kinase; mast cell growth factor receptor; mast/stem cell growth factor receptor; mast/stem cell growth factor receptor Kit; MGF; p145 c-kit; PBT; Piebald trait protein; protein kinase; proto-oncogene c-Kit; proto-oncogene tyrosine-protein kinase Kit; receptor tyrosine kinase c-kit; receptor tyrosine kinase type III; SCFR; SCO1; SCO5; Sl; soluble KIT variant 1; SOW3; spotted sterile male; Ssm; Steel Factor Receptor; Tr-kit; tyrosine kinase receptor; tyrosine kinase receptor c-KIT; tyrosine-protein kinase Kit; v-kit Hardy-Zuckerman 4 feline sarcoma viral oncogene homolog; v-kit Hardy-Zuckerman 4 feline sarcoma viral oncogene-like protein; W |
| Gene | KIT |
| Product Type | Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3815 |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | MOLM-1 megakaryocytic cells. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | 104D2 |
