Filtration Membrane Discs
Thin, precut membrane rounds for high-throughput, fast filtration of liquid and gas samples. Gridded and non-gridded discs. Various materials including mixed cellulose ester, polycarbonate, PTFE, nylon, and PVDF. For air monitoring/analytical research.
Sizes
Filter membranes are made in a range of diameters, typically designed to fit a specific holder or manifold.
Materials
Filter membrane can be made from cellulose, mixed cellulose esters (MCE), polyvinylidene fluoride (PVDF), polyethersulfone (PES), polyvinyl chloride (PVC), polytetrafluoroethylene (PTFE), nylon, polycarbonate (PC), polyester, polyethylene terephthalate (PET), and polypropylene (PP). Other membrane materials include aluminum oxide, gelatin, porcelain, and glass.
Pore Size
The size of membrane pores determines which particles will be retained by the filter. A pore size of 0.2 µm is small enough to remove microbes from solutions; a 0.45 µm ore size can remove larger particulates.
Color and Grids
White membrane filters may be plain or marked with square grids (outlined in black) that can help with enumerating particles. Gridded or plain black membrane filters may be helpful when filtering light-colored particulates.
Sterility
Filter membranes may be pre-sterilized or may be sterilized using ethylene oxide, gamma irradiation, or autoclaves. The need for sterility is determined by the application, which are many and varied:
- Light microscopy samples
- Cytology sample preparation
- Electron microscopy samples
- Air quality and other environmental monitoring
- Water analysis and water quality testing
- Microbiology colony counting and quality control
- Chemotaxis
- Sterile preparation of buffers, tissue culture media, microbiological media, and other biological fluids
- (1)
- (3)
- (3)
- (80)
- (6)
- (24)
- (1)
- (17)
- (83)
- (1)
- (6)
- (8)
- (26)
- (12)
- (37)
- (1)
- (5)
- (31)
- (7)
- (1)
- (12)
- (9)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (7)
- (12)
- (22)
- (2)
- (1)
- (7)
- (174)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (77)
- (1)
- (2)
- (72)
- (62)
- (2)
Filtered Search Results
Sartorius Environmental Air Monitoring Gelatin Membranes
Collect airborne microbes and viruses. Sartorius Environmental Air Monitoring Gelatin Membranes guarantee reliable and accurate results. They are sterile and water soluble with a high retention rate. Choose from a range of sizes in single-wrapped disposable filters with holders or packs of filter disks.
| Thickness (Metric) | 250 μm |
|---|---|
| Pore Size | 3.0 μm |
| Disposable | Single-use |
| Wettability | Water soluble |
| Format | Disc |
| Material | Gelatine |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 8 μm
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Pore Size | 8 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 620 mL/min x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | MCE |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | For use in air monitoring; Fluid monitoring; Particle collection and analysis; QC of fluid holding tanks. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 5 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Pore Size | 5 μm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White |
| Material | MCE |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 135 μm |
| Bubble Point | ≥0.42 bar, air with water |
| Flow Rate | 580 mL/min. x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Format | Disc |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Membrane Type | Plain |
| Gas Flow Rate | 32 L/min./cm2 |
MilliporeSigma™ MF-™ Mixed Cellulose Ester Membranes: Triton-free
Composed of mixed cellulose esters (nitrate and acetate) with minimal amounts of wetting agent. MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Mixed Cellulose Ester Membranes: Triton-free are designed for critical applications involving sensitive biological solutions, cell contact or very small volumes.
MilliporeSigma™ PVC Membrane Filters, 5 μm
For air monitoring applications to analyze silica, carbon black or quartz particulates
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 3 μm
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Pore Size | 3.0 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 320 mL/min x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | MCE |
| For Use With (Application) | For use in air monitoring; Fluid monitoring; Particle collection and analysis; QC of fluid holding tanks. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Immobilon-NC Membranes, Triton-Free, 0.45 μm
Mixed Cellulose Esters, Surfactant-free
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 60 mL/min x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Blotting Membranes |
| Color | White |
| Material | MCE |
| For Use With (Application) | Clarification of fluids; Sterilizing filtration of tissue culture media, additives, antibiotics; Air monitoring; Particulate analysis; Particulate removal; Biological assays (receptor binding studies, TCA precipitates, etc.). |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Membrane Type | Plain |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.8 μm, Gridded
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Thickness (Metric) | 150 μm |
|---|---|
| Pore Size | 0.8 μm |
| Flow Rate | 190 mL/min x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| No. per Case | 100Pack |
| Material | MCE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.8 μm
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Thickness (Metric) | 150 μm |
|---|---|
| Pore Size | 0.8 μm |
| Bubble Point | ≥1.0 bar, air with water |
| Flow Rate | 190 mL/min x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Material | MCE |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Surface Type | Plain |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Gas Flow Rate | 16 L/min/ cm2 |
Cytiva Whatman™ 3 μm Pore Size (ME 29) Mixed Cellulose Ester Membranes, Plain
Whatman™ (ME 29) Mixed Cellulose Ester Membranes, Plain are particularly effective in applications requiring higher flow rates and larger volume filtration including clarification or sterilization of aqueous solutions, particulate analysis and removal, air monitoring, and microbial analysis.
| Pore Size | 3 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 1.2 sec./100 mL/12.5 cm² (at Δp = 0.9 bar) |
| Material (Membrane) | ME 29 |
| Material | MCE |
| Surface Type | Plain |
| For Use With (Application) | Filtration, cytology, air monitoring, aqueous HPLC samples, biological assays |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Gas Flow Rate | 6.7 sec./100 mL (at Δp = 3 mbar) |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Mixed Cellulose Ester Membranes, Triton-free
MF-Millipore™ Mixed Cellulose Ester Membranes, Triton-free composed of mixed cellulose esters (nitrate and acetate).
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Wettability | Hydrophilic |
| Format | Disc |
| Color | White |
| Material | MCE |
| Filter Type | Membrane Filter |
| For Use With (Application) | Clarification of fluids, Sterilizing filtration of tissue culture media, additives, antibiotics, Air monitoring, Particulate analysis, Particulate removal, Biological assays (receptor binding studies, TCA precipitates, etc.). |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Membrane Type | Plain |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.45 μm, Gridded
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
Cytiva Whatman™ 0.6 μm Pore Size (ME 26) Mixed Cellulose Ester Membranes, Plain
Whatman™ (ME 26) Mixed Cellulose Ester Membranes are particularly effective in applications requiring higher flow rates and larger volume filtration, including clarification or sterilization of aqueous solutions, particulate analysis and removal, air monitoring, and microbial analysis.
| Pore Size | 0.6 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Bubble Point | 3.7 bar |
| Flow Rate | 4.8 sec./100 mL/12.5cm² (at Δp = 0.9 bar) |
| Material (Membrane) | ME 26 |
| Grid Color | Plain |
| Material | MCE |
| Surface Type | Plain |
| For Use With (Application) | Filtration, cytology, air monitoring, aqueous HPLC samples, biological assays |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Gas Flow Rate | 21 sec./100 mL (at Δp = 3 mbar) |
Cytiva Whatman™ 0.8 μm Pore Size (ME 27) Mixed Cellulose Ester Membranes, Plain
Whatman™ (ME 27) Mixed Cellulose Ester Membranes, Plain are particularly effective in applications requiring higher flow rates and larger volume filtration including clarification or sterilization of aqueous solutions, particulate analysis and removal, air monitoring, and microbial analysis.
| Pore Size | 0.8 μm |
|---|---|
| Bubble Point | 1.3 bar |
| Flow Rate | 2.8 sec./100 mL/12.5 cm⊃ (at Δp = 0.9 bar) |
| Material (Membrane) | ME 27 |
| Grid Color | Plain |
| Material | MCE |
| Surface Type | Plain |
| For Use With (Application) | Filtration, cytology, air monitoring, aqueous HPLC samples, biological assays |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Gas Flow Rate | 11.6 sec./100 mL (at Δp = 3 mbar) |