Biosafety Cabinets
- (5)
- (28)
- (3)
- (6)
- (33)
- (13)
- (20)
- (1)
- (2)
- (28)
- (3)
- (1)
- (4)
- (30)
- (3)
- (12)
- (1)
- (18)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ 1500 Series A2 Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet, 120V (Made in USA)
Redefine excellence in your lab with the Thermo Scientific™ 1500 Series Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet, offering advanced protection, exceptional user comfort, and convenience.
| Electrical Requirements | 120 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Product Type | Class II, Type A2 Bio Safety Cabinet |
| Voltage | 120 V |
| Length (English) Exterior | 31.5 in. |
| Model | 1500 Series A2 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Length (Metric) Exterior | 80 cm |
| Certifications/Compliance | UL,NSF |
Thermo Scientific™ 1500 Series A2 Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet, 120 V (Made in USA) PROMO
Redefine excellence in your lab with the Thermo Scientific™ 1500 Series Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet, offering advanced protection, exceptional user comfort, and convenience.
| Electrical Requirements | 120 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Height (English) Exterior | 61.8 in. |
| Chamber Material | Stainless Steel (304) |
| Length (English) Exterior | 31.5 in. |
| Sash Opening (Metric) | 25.4 cm |
| Green Features | More energy efficient |
| Length (Metric) Exterior | 80 cm |
| Height (Metric) Exterior | 156.8 cm |
| Includes | UV light, armrest, adjustable stand |
| Sash Opening (English) | 10 in. |
| Product Type | Class II, Type A2 Bio Safety Cabinet |
| Voltage | 120 V |
| Model | 1500 Series A2 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | UL,NSF |
Thermo Scientific™ 1300 Series Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet Packages
Perform daily applications safely and efficiently with this simple-to-order package, which includes a cabinet, stand, pre-installed UV light and armrests.
| Load Bearing Capacity (English) | 110 lb. |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120 V, 50/60 Hz |
| Plug Type | NEMA 5-15 |
| Height (English) Exterior | 61.8 in. |
| Filter Efficiency | 99.995% MPPS |
| Length (English) Exterior | 31.5 in. |
| Ports | 1 x Each Side Panel |
| Length (Metric) Exterior | 80 cm |
| Service Fixtures | 6 (3 on Each Side) |
| Height (Metric) Exterior | 156.8 cm |
| Height (English) Max. Opening | 21 in. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 50 Kg |
| Height (Metric) Max. Opening | 53.5 cm |
| Product Type | Class II, Type A2 Bio Safety Cabinet |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 8 A to 10 A |
| Model | 1300 Series |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Filter Type | H14 HEPA EN 1822, 99.995% MPPS |
| Certifications/Compliance | NSF/ANSI 49,UL,CE |
Thermo Scientific™ 1300 Series Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet Packages, 230V 50/60Hz
Perform daily applications safely and efficiently with this simple-to-order package, which includes a cabinet, stand, pre-installed UV light and armrests.
| Load Bearing Capacity (English) | 110 lb. |
|---|---|
| Plug Type | CEE 7/7 |
| Height (English) Exterior | 61.8 in. |
| Filter Efficiency | 99.995% MPPS |
| Length (English) Exterior | 31.5 in. |
| Ports | 1 x Each Side Panel |
| Length (Metric) Exterior | 80 cm |
| Service Fixtures | 6 (3 on Each Side) |
| Height (Metric) Exterior | 156.8 cm |
| Height (English) Max. Opening | 21 in. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 50 Kg |
| Height (Metric) Max. Opening | 53.5 cm |
| Product Type | Class II, Type A2 Bio Safety Cabinet |
| Amperage | 7 A to 8 A |
| Model | 1300 Series |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Filter Type | H14 HEPA EN 1822, 99.995% MPPS |
| Certifications/Compliance | NSF/ANSI 49,UL,CE |
Thermo Scientific™ Herasafe™ 2030i Class II A2 Biological Safety Cabinets - NSF Certified
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Herasafe 2030i incorporates technologies for ultimate protection and graphical user interface for ease of operation.
| Electrical Requirements | 120 V |
|---|---|
| Filter Efficiency | 0.99995 |
| Chamber Material | Stainless Steel (316) |
| Ports | 2 x Each Side plus Smart Ports |
| Sash Opening (Metric) | 25.4 cm |
| Outlets | 4 Rear Wall |
| Sash Opening (English) | 10 in. |
| Product Type | Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Herasafe 2030i |
| Frequency | 60 Hz |
| Filter Type | H14 HEPA |
| Certifications/Compliance | NSF/ANSI 49 |
| Display | 7 in. GUI |
Thermo Scientific™ 1500 Series Class II Type B2 Bio Safety Cabinets
Our Class II, Type B2 Biological Safety Cabinet is designed for applications that require greater dilution of volatile toxic chemicals or the aseptic processing of hazardous drugs.
| Sash Opening (English) | 8 in. |
|---|---|
| Product Type | Biosafety Cabinet |
| Chamber Material | Stainless Steel (304) |
| Model | 1500 Series B2 |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Certifications/Compliance | NSF Class II Type B2 BSC,NSF/ANSI 49,UL,CE |