Microbalances
- (6)
- (6)
- (8)
- (12)
- (6)
- (21)
- (12)
- (12)
- (12)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (12)
- (12)
- (129)
- (4)
- (24)
- (8)
- (7)
- (24)
- (24)
- (2)
- (5)
- (5)
- (6)
- (12)
- (10)
- (6)
- (38)
- (56)
Filtered Search Results
Sartorius Cubis™ II 36S High-Capacity Essential Micro Balance
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 32 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II Micro Balance, MCE User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Micro Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Type | Micro Balance |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V ±10% |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
Sartorius Cubis™ II Micro Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Micro Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Type | Micro Balance |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
Sartorius Cubis™ II Ultra-Micro Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Height (Metric) | 129/61 mm weighing/electrical module |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Length (Metric) | 340/355 weighing/electrical module |
| Readability | 0.1 μg |
| Wattage | 2 years |
| Stabilization Time | 7 sec. |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Width (Metric) | 139/240 weighing/electrical module |
| Measurement Time | 10 sec. |
| Repeatability | ±0.15 μg |
| Type | Ultra Micro Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 2.1 g |
| Linearity | ±0.7 μg |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Frequency | 50/60 Hz (±5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
| Weight (Metric) | 7.2, 7.9 kg |
Sartorius Cubis™ II Ultra-Micro Balance, MCA User Interface PROMO
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
Sartorius Cubis™ II Micro Balance, MCA User Interface PROMO
Cubis™ II Micro Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity.
Sartorius Cubis™ II Micro Balance, MCE User Interface PROMO
Cubis™ II Micro Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity.
Sartorius Cubis™ II Semi-Micro Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Height (Metric) | 373/61 mm weighing/electrical module |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Length (Metric) | 450/355 weighing module/electronic module |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Languages | English, German, France, Italian, Spanish, Portuguese, Russian, Chinese, Japanese, Korean |
| Width (Metric) | 240 mm |
| Measurement Time | 6 sec. |
| Type | Semi-micro Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
| Weight (Metric) | 11, 12.5 kg |
Sartorius Cubis™ II Ultra-High Resolution Semi-Micro Balances MCE
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II laboratory balances are modular, therefore they allow to choose between applications and configurations which suit the best to the needs. These balances can be configured at the level of display, draftshields, software applications, and hardware functions.
| Type | Semi-micro Balance |
|---|---|
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
Sartorius Cubis™ II Ultra-High Resolution Semi-Micro Balances MCA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II laboratory balances are modular, therefore they allow to choose between applications and configurations which suit the best to the needs. These balances can be configured at the level of display, draftshields, software applications, and hardware functions.
| Type | Semi-micro Balance |
|---|---|
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
Sartorius Cubis™ II 66S High-Capacity Advanced Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 61 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II 66P High-Capacity Advanced Micro Balance
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 61 g, 12 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II 36S High-Capacity Advanced Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 32 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II 116S High-Capacity Advanced Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.002 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 111 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II 36P High-Capacity Advanced Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 32 g, 10.1 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |